Klimatyzacja w domu - montaż, wady i zalety klimatyzacji domowej

2015-08-06 19:26

Klimatyzacja domowa dołaczyła do grona urządzeń, w które wyposażamy mieszkania. Klimatyzacja w domu nie jest może ozdobą wnętrza, ale można jej to wybaczyć, zwłaszcza w upalne lato. Sprawdź, czy opłaca się montaż klimatyzacji w domu i jak działa klimatyzator.

Klimatyzator w mieszkaniu
Autor: Marcin Czechowicz Firmy produkujące klimatyzatory do samodzielnego montażu do swoich produktów dołączają zazwyczaj film na płycie DVD, na którym krok po kroku jest omówiony i zaprezentowany sposób montażu klimatyzatora.

Spis treści

  1. Dlaczego potrzebujemy klimatyzacji w domu?
  2. Montaż klimatyzacji w domu - jaką wybrać?
  3. Jak działa klimatyzator split
  4. Wady i zalety klimatyzacji pokojowej

Czy klimatyzacja w domu ma sens? Czy warto zainwestować w urzadzenia? Tak, klimatyzacja domowa pozwoli przeżyć lato komfortowo, ciesząc się jego urokami, a nie złoszcząc na upały. Przyrody nie da się zmienić, nasze samopoczucie - tak. Coraz częściej pojawia się klimatyzacja w mieszkaniu. Jaki rodzaj klimatyzacji sprawdzi się w mieszkaniu w bloku? Czy to się opłaca? Jak działa klimatyzator split? Przeczytaj nasz poradnik, poniżej odpowiadamy na te pytania.

.. Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów >>

Dlaczego potrzebujemy klimatyzacji w domu?

Gdy latem zaczyna być bardzo gorąco, nasze samopoczucie pogarsza się. W mieszkaniu w bloku często jest bardzo duszno. Wysoka temperatura jest dokuczliwa nie tylko w dzień, ale także w nocy. W takich warunkach niewiele osób śpi spokojnie. Nie tylko temperatura ma wpływ na nasze samopoczucie. Decyduje o nim także zawartość wilgoci w powietrzu. I właśnie lekarstwem na te bolączki jest klimatyzator, który nie tylko usunie nadmiar ciepła z pomieszczenia, ale także obniży wilgotność powietrza, dzięki czemu nasz komfort życia znacząco się poprawi.

Montaż klimatyzacji w domu - jaką wybrać?

Mamy do wyboru wiele rodzajów klimatyzacji domowej. Klimatyzatory nowoczesne i w pełni zautomatyzowane albo klimatyzatory proste. Klimatyzatory montowane na stałe lub klimatyzatory przenośne. Droższe i tańsze. Wybór jest naprawdę duży i zależy od naszych oczekiwań odnośnie do komfortu, jaki chcemy uzyskać, i kwoty, jaką jesteśmy gotowi przeznaczyć na kupno klimatyzatora. Najprostsze i najtańsze urządzenia chłodzą jedynie powietrze w pomieszczeniu, a obniżając temperaturę, zmniejszają jego wilgotność.

Droższe urządzenia mogą nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać, co jest przydatne w okresach przejściowych - pozwala w prosty sposób dogrzać wnętrza bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać i – dzięki wbudowanemu nawilżaczowi powietrza – także regulować wilgotność względną powietrza. Urządzenia te są produkowane w wersji monoblokowej i typu split. W tych pierwszych wszystkie niezbędne do pracy podzespoły są umieszczone we wspólnej obudowie, splity składają się z dwóch osobnych, ale połączonych ze sobą elementów

klimatyzator w mieszkaniu
Autor: Konrad Kalbarczyk Klimatyzator jak obraz, zawieszony na ścianie w jadalni.

Jak działa klimatyzator split

Klimatyzatory typu split są bardziej popularne niż monoblokowe. Zwykle na ścianie budynku wiesza się część urządzenia zawierającą głośno pracujące elementy – tak zwaną jednostkę zewnętrzną, a wewnątrz montuje drugą część – nazywaną jednostką wewnętrzną. Jednostka wewnętrzna ochładza powietrze w mieszkaniu, a zewnętrzna odprowadza ciepło poza budynek. Obie są ze sobą połączone cienkimi miedzianymi rurkami. Klimatyzatory split przenośne: ich zaletą jest możliwość ochładzania różnych pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Żadnego elementu nie mocuje się na stałe, dzięki czemu cały zestaw można dowolnie przenosić. Niestety, taki klimatyzator może być stosowany jedynie w pomieszczeniach z balkonem lub tarasem. Wydajność chłodnicza klimatyzatora split jest mniejsza niż urządzeń stacjonarnych, a jego pracy towarzyszy większy hałas.

Wady i zalety klimatyzacji pokojowej

W zależności od budowy i miejsca montażu jednostki wewnętrznej w grupie klimatyzatorów typu split można jeszcze wyróżnić podgrupy. Stacjonarne klimatyzatory split są najpopularniejsze. W mieszkaniach stosuje się najczęściej klimatyzatory ścienne. Montuje się je na ścianie pod sufitem. Ponieważ moc chłodnicza większości z nich jest niewielka, są przeznaczone właśnie do mieszkań w bloku. Zaletą tych klimatyzatorów jest estetyczny wygląd i stosunkowo niewielkie wymiary. Alternatywą są klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe. Mogą być montowane zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze pod oknem.

Każdy sposób montażu ma zalety. Klimatyzator zamontowany pod sufitem skutecznie miesza ochłodzone powietrze z ciepłym z pomieszczenia, dzięki czemu nie czuje się chłodnego nawiewu. Chłodny strumień jest równomiernie rozprowadzany po suficie, najpierw jakby przyklejony do niego, a dopiero potem zaczyna łagodnie opadać, rozpraszając się i mieszając z gorącym. Ponieważ tego typu klimatyzatory są przeznaczone do większych wnętrz, wydmuchują dość duży strumień zimnego powietrza. Odpowiednie wymieszanie go z gorącym jest więc bardzo ważne, ponieważ zapobiega odczuwaniu negatywnych skutków chłodzenia. Ten typ klimatyzatora ustawiony pod grzejnikiem będzie z kolei blokował napływ gorącego powietrza spoza budynku. Na podobnej zasadzie działają montowane pod oknem grzejniki.

Prościej? Taniej? Zacznij od oczyszczania i nawilżania powietrza!

.. Inteligentne oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Poznaj popularne modele >>

Niektórzy producenci oferują klimatyzatory, które można zamontować wyłącznie przy podłodze lub na suficie, ale gdy jest taka potrzeba, można znaleźć klimatyzatory do montażu w mniej typowy sposób, na przykład w pozycji pionowej w narożniku lub na ścianie. We wnętrzu z sufitem podwieszanym można zamontować klimatyzator kasetonowy lub kanałowy. Nie zajmuje on miejsca w pomieszczeniu i nie zakłóca aranżacji wnętrza. Dodatkową zaletą klimatyzatorów kasetonowych jest możliwość wydmuchiwania powietrza w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE