Klimatyzator przenośny - jaki wybrać klimatyzator pokojowy?

2019-06-10 12:40

W mieszkaniu w bloku też możemy mieć klimatyzację - bez kosztownego i skomplikowanego montażu na zewnątrz. Klimatyzator przenośny jest dobrym rozwiązaniem dla niewielkich wnętrz, które chcemy ochłodzić w czasie letnich upałów. Sprawdź, jak wybrać najlepszy klimatyzator pokojowy.

Jaki klimatyzator przenośny?
Autor: materiały prasowe Electrolux Klimatyzator przenośny Electrolux AirFlower

Spis treści

  1. Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku
  2. Jak wybrać klimatyzator pokojowy?
  3. Klimatyzator przenośny czy klimatyzer?
  4. Zdrowe powietrze w domu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Wysoka temperatura jest przyjemna i kojarzy się z wakacyjnym relaksem, jednak czasem chcemy się ochłodzić - najlepiej bez wychodzenia z domu. Warto wtedy rozważyć kupno przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga kosztownej i stałej instalacji. Czy warto mieć klimatyzator pokojowy? Jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najodpowiedniejsza? Odpowiedzi znajdziesz niżej!

Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku

Klimatyzatory przenośne są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na utrzymaniu niskiej temperatury tylko w jednym pomieszczeniu. Działają na zasadzie pobierania ciepłego powietrza i wyprowadzania go na zewnątrz. Mają zwykle wbudowany agregat chłodzący, dlatego też nie ma konieczności montowania dodatkowych urządzeń na zewnątrz mieszkania. Niektóre klimatyzatory przenośne mają funkcje osuszania i chłodzenia, a także filtry, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów.

Klimatyzatory przenośne, inaczej pokojowe, są gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu. Zgodnie z nazwą można je łatwo przenosić tam, gdzie akurat są potrzebne. Warto jednak pamiętać, że pracują mniej wydajnie niż klimatyzatory stacjonarne, często są również głośniejsze.

W modelach kompaktowych powietrze z pomieszczenia odprowadzane jest na zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Oczywiście jej wylot należy umieścić za oknem. Najlepiej robić to przez okno uchylone, a nie wycięty do tego celu otwór (który oznacza gorsze parametry cieplne pokoju w zimie). Powietrze odprowadzane na zewnątrz powoduje, że w pokoju nieco spada ciśnienie, a to oznacza „zasysanie” powietrza zza okna, by wszystko się wyrównało. Co to oznacza? Niestety mniejszą skuteczność chłodzenia, bo przez okno wpadnie ciepło z zewnątrz. Dobre rozwiązanie stanowi więc klimatyzator przenośny z dwiema rurami (jedna odprowadza powietrze, a druga je doprowadza do skraplacza) albo osłona na okno z otworem na rurę.

.. Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać? Poradnik >>

.. Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów >>

Klimatyzator przenośny

Autor: mat. prasowe Sharp

Jaki klimatyzator przenośny? Ważne filtry

■ Filtr z aktywnym węglem neutralizuje zapachy.■ Bio-HEPA z preparatem bakteriobójczym świetnie pochłania kurz, zapobiega namnażaniu się bakterii.■ Jonowy plazmowy niszczy alergeny, roztocza, wirusy.■ Im więcej filtrów w klimatyzatorze, tym czystsze powietrze w mieszkaniu.

Jak wybrać klimatyzator pokojowy?

Niepodważalną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest fakt, że może być ono przenoszone z jednego do drugiego pomieszczenia. Wystarczy ustawić klimatyzator w pobliżu okna, a rurę wylotową umieścić na zewnątrz. Odpowiedni odpływ ciepłego powietrza umożliwia zazwyczaj łatwa w montażu wkładka rozsuwana, pasująca do większości okien wertykalnych i horyzontalnych, w której umieszczamy rurę wylotową.

Niewielkie rozmiary klimatyzatorów przenośnych i prosty montaż mogą nam ułatwić wybór. Wybierając klimatyzator pokojowy, zwróćmy uwagę na jego parametry zewnętrze (czyli aby był niewielki i pasował wizualnie do wystroju), a także techniczne. Upewnijmy się, jaką wybrany przez nas klimatyzator ma wydajność chłodzenia (mierzoną w kW). Im więcej kilowatów, tym większe pomieszczenie da się schłodzić danym klimatyzatorem. Do pomieszczeń o powierzchni około 20 m2 wystarczy moc 2,0 kW, a do powierzchni 25 m2  przyda się już około 2,5 kW.

Warto wiedzieć: w sypialni sprawdzi się klimatyzator cichy – emitujący hałas na poziomie 15-22 dB. Najlepiej z timerem, samodzielnie się włączający i wyłączający.

.. Jak się chronić przed smogiem w domu? Poznaj proste sposoby >>

Klimatyzator przenośny czy klimatyzer?

Alternatywę dla klimatyzatora stanowi inne urządzenie – klimatyzer. Działa ono w nieco inny sposób. Zamiast czynnika chłodzącego w środku znajduje się zwykle szmatka nasączona wodą. Powietrze przez nią przechodzi, schładza się i w takiej postaci trafia do pomieszczenia. W przeciwieństwie do klimatyzatora klimatyzer nie wysusza więc powietrza, lecz je nawilża. Ma to jednak swoje ograniczenia, zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się urządzenia elektroniczne (ryzyko awarii) czy papier. Klimatyzer pracuje z mniejszą wydajnością niż klimatyzator przenośny i schładza powietrze tylko w najbliższym otoczeniu. Przydaje się natomiast jako urządzenie pomocnicze albo używane od czasu do czasu, np. przy największych upałach.

Warto wiedzieć: funkcję klimatyzera pełnią też niektóre nawilżacze powietrza. Wystarczy do pojemnika z wodą wrzucić kostki lodu.

Zdrowe powietrze w domu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE