Klimatyzator przenośny - jaki wybrać klimatyzator pokojowy?

2019-06-10 12:40

W mieszkaniu w bloku też możemy mieć klimatyzację - bez kosztownego i skomplikowanego montażu na zewnątrz. Klimatyzator przenośny jest dobrym rozwiązaniem dla niewielkich wnętrz, które chcemy ochłodzić w czasie letnich upałów. Sprawdź, jak wybrać najlepszy klimatyzator pokojowy.

Jaki klimatyzator przenośny?
Autor: materiały prasowe Electrolux Klimatyzator przenośny Electrolux AirFlower

Spis treści

  1. Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku
  2. Jak wybrać klimatyzator pokojowy?
  3. Klimatyzator przenośny czy klimatyzer?
  4. Zdrowe powietrze w domu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Wysoka temperatura jest przyjemna i kojarzy się z wakacyjnym relaksem, jednak czasem chcemy się ochłodzić - najlepiej bez wychodzenia z domu. Warto wtedy rozważyć kupno przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga kosztownej i stałej instalacji. Czy warto mieć klimatyzator pokojowy? Jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najodpowiedniejsza? Odpowiedzi znajdziesz niżej!

Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku

Klimatyzatory przenośne są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na utrzymaniu niskiej temperatury tylko w jednym pomieszczeniu. Działają na zasadzie pobierania ciepłego powietrza i wyprowadzania go na zewnątrz. Mają zwykle wbudowany agregat chłodzący, dlatego też nie ma konieczności montowania dodatkowych urządzeń na zewnątrz mieszkania. Niektóre klimatyzatory przenośne mają funkcje osuszania i chłodzenia, a także filtry, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów.

Klimatyzatory przenośne, inaczej pokojowe, są gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu. Zgodnie z nazwą można je łatwo przenosić tam, gdzie akurat są potrzebne. Warto jednak pamiętać, że pracują mniej wydajnie niż klimatyzatory stacjonarne, często są również głośniejsze.

W modelach kompaktowych powietrze z pomieszczenia odprowadzane jest na zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Oczywiście jej wylot należy umieścić za oknem. Najlepiej robić to przez okno uchylone, a nie wycięty do tego celu otwór (który oznacza gorsze parametry cieplne pokoju w zimie). Powietrze odprowadzane na zewnątrz powoduje, że w pokoju nieco spada ciśnienie, a to oznacza „zasysanie” powietrza zza okna, by wszystko się wyrównało. Co to oznacza? Niestety mniejszą skuteczność chłodzenia, bo przez okno wpadnie ciepło z zewnątrz. Dobre rozwiązanie stanowi więc klimatyzator przenośny z dwiema rurami (jedna odprowadza powietrze, a druga je doprowadza do skraplacza) albo osłona na okno z otworem na rurę.

.. Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać? Poradnik >>

.. Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów >>

Klimatyzator przenośny

Autor: mat. prasowe Sharp

Jaki klimatyzator przenośny? Ważne filtry

■ Filtr z aktywnym węglem neutralizuje zapachy.■ Bio-HEPA z preparatem bakteriobójczym świetnie pochłania kurz, zapobiega namnażaniu się bakterii.■ Jonowy plazmowy niszczy alergeny, roztocza, wirusy.■ Im więcej filtrów w klimatyzatorze, tym czystsze powietrze w mieszkaniu.

Jak wybrać klimatyzator pokojowy?

Niepodważalną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest fakt, że może być ono przenoszone z jednego do drugiego pomieszczenia. Wystarczy ustawić klimatyzator w pobliżu okna, a rurę wylotową umieścić na zewnątrz. Odpowiedni odpływ ciepłego powietrza umożliwia zazwyczaj łatwa w montażu wkładka rozsuwana, pasująca do większości okien wertykalnych i horyzontalnych, w której umieszczamy rurę wylotową.

Niewielkie rozmiary klimatyzatorów przenośnych i prosty montaż mogą nam ułatwić wybór. Wybierając klimatyzator pokojowy, zwróćmy uwagę na jego parametry zewnętrze (czyli aby był niewielki i pasował wizualnie do wystroju), a także techniczne. Upewnijmy się, jaką wybrany przez nas klimatyzator ma wydajność chłodzenia (mierzoną w kW). Im więcej kilowatów, tym większe pomieszczenie da się schłodzić danym klimatyzatorem. Do pomieszczeń o powierzchni około 20 m2 wystarczy moc 2,0 kW, a do powierzchni 25 m2  przyda się już około 2,5 kW.

Warto wiedzieć: w sypialni sprawdzi się klimatyzator cichy – emitujący hałas na poziomie 15-22 dB. Najlepiej z timerem, samodzielnie się włączający i wyłączający.

.. Jak się chronić przed smogiem w domu? Poznaj proste sposoby >>

Klimatyzator przenośny czy klimatyzer?

Alternatywę dla klimatyzatora stanowi inne urządzenie – klimatyzer. Działa ono w nieco inny sposób. Zamiast czynnika chłodzącego w środku znajduje się zwykle szmatka nasączona wodą. Powietrze przez nią przechodzi, schładza się i w takiej postaci trafia do pomieszczenia. W przeciwieństwie do klimatyzatora klimatyzer nie wysusza więc powietrza, lecz je nawilża. Ma to jednak swoje ograniczenia, zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się urządzenia elektroniczne (ryzyko awarii) czy papier. Klimatyzer pracuje z mniejszą wydajnością niż klimatyzator przenośny i schładza powietrze tylko w najbliższym otoczeniu. Przydaje się natomiast jako urządzenie pomocnicze albo używane od czasu do czasu, np. przy największych upałach.

Warto wiedzieć: funkcję klimatyzera pełnią też niektóre nawilżacze powietrza. Wystarczy do pojemnika z wodą wrzucić kostki lodu.

Zdrowe powietrze w domu - zobacz GALERIE ZDJĘĆ