Klimatyzator przenośny. Czy warto kupić klimatyzator pokojowy? Jak działa klimatyzer?

2024-07-04 15:48

Klimatyzator przenośny jest dobrym rozwiązaniem do niewielkich wnętrz, które chcemy schłodzić w czasie letnich upałów. Sprawdź, jak wybrać najlepszy klimatyzator pokojowy, czym jest klimatyzer.

Jaki klimatyzator przenośny?
Autor: materiały prasowe Electrolux Klimatyzator przenośny Electrolux AirFlower

Spis treści

  1. Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku
  2. Klimatyzator przenośny - jaki wybrać?
  3. A może klimatyzer?
  4. Najlepsza klimatyzacja do mieszkania w bloku: cicha, energooszczędna. Jaki klimatyzator wybrać?

Wysoka temperatura jest przyjemna i kojarzy się z wakacyjnym relaksem, jednak czasem chcemy się ochłodzić - najlepiej bez wychodzenia z domu. Warto wtedy rozważyć kupno przenośnego klimatyzatora, który nie wymaga kosztownej i stałej instalacji. Czy warto mieć klimatyzator pokojowy? A może wybrać klimatyzer?

Klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku

Klimatyzatory przenośne są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na utrzymaniu niskiej temperatury tylko w jednym pomieszczeniu. Działają na zasadzie pobierania ciepłego powietrza i wyprowadzania go na zewnątrz. Mają zwykle wbudowany agregat chłodzący, dlatego też nie ma konieczności montowania dodatkowych urządzeń na zewnątrz mieszkania. Niektóre klimatyzatory przenośne mają funkcje osuszania i chłodzenia, a także filtry, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów.

Klimatyzatory przenośne, inaczej pokojowe, są gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu. Zgodnie z nazwą można je łatwo przenosić tam, gdzie akurat są potrzebne. Warto jednak pamiętać, że pracują mniej wydajnie niż klimatyzatory stacjonarne, często są również głośniejsze.

W modelach kompaktowych powietrze z pomieszczenia odprowadzane jest na zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Oczywiście jej wylot należy umieścić za oknem. Najlepiej robić to przez okno uchylone, a nie wycięty do tego celu otwór (który oznacza gorsze parametry cieplne pokoju w zimie).

Powietrze odprowadzane na zewnątrz powoduje, że w pokoju nieco spada ciśnienie, a to oznacza „zasysanie” powietrza zza okna, by wszystko się wyrównało. Co to oznacza? Niestety mniejszą skuteczność chłodzenia, bo przez okno wpadnie ciepło z zewnątrz. Dobre rozwiązanie stanowi więc klimatyzator przenośny z dwiema rurami (jedna odprowadza powietrze, a druga je doprowadza do skraplacza) albo osłona na okno z otworem na rurę.

Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów

Najważniejsze są filtry
Klimatyzator przenośny

Autor: mat. prasowe Sharp

■ Filtr z aktywnym węglem neutralizuje zapachy ■ Bio-HEPA z preparatem bakteriobójczym świetnie pochłania kurz, zapobiega namnażaniu się bakterii ■ Jonowy plazmowy niszczy alergeny, roztocza, wirusy ■ Im więcej filtrów w klimatyzatorze, tym czystsze powietrze w mieszkaniu

Klimatyzator przenośny - jaki wybrać?

Niepodważalną zaletą klimatyzatorów przenośnych jest fakt, że może być ono przenoszone z jednego do drugiego pomieszczenia. Wystarczy ustawić klimatyzator w pobliżu okna, a rurę wylotową umieścić na zewnątrz. Odpowiedni odpływ ciepłego powietrza umożliwia zazwyczaj łatwa w montażu wkładka rozsuwana, pasująca do większości okien wertykalnych i horyzontalnych, w której umieszczamy rurę wylotową.

Niewielkie rozmiary klimatyzatorów przenośnych i prosty montaż mogą nam ułatwić wybór. Wybierając klimatyzator pokojowy, zwróćmy uwagę na jego parametry zewnętrze (czyli aby był niewielki i pasował wizualnie do wystroju), a także techniczne. Upewnijmy się, jaką wybrany przez nas klimatyzator ma wydajność chłodzenia (mierzoną w kW). Im więcej kilowatów, tym większe pomieszczenie da się schłodzić danym klimatyzatorem. Do pomieszczeń o powierzchni około 20 m2 wystarczy moc 2,0 kW, a do powierzchni 25 m² przyda się już około 2,5 kW.

Warto wiedzieć: w sypialni sprawdzi się klimatyzator cichy – emitujący hałas na poziomie 15-22 dB. Najlepiej z timerem, samodzielnie się włączający i

A może klimatyzer?

Alternatywę dla klimatyzatora stanowi inne urządzenie – klimatyzer. Ich cechą zasadniczą jest brak rury wyrzutowej. Klimatyzer działa w nieco inny sposób. Zamiast czynnika chłodzącego w środku znajduje się zwykle szmatka nasączona wodą. Powietrze przez nią przechodzi, schładza się i w takiej postaci trafia do pomieszczenia. W przeciwieństwie do klimatyzatora klimatyzer nie wysusza więc powietrza, lecz je nawilża. Ma to jednak swoje ograniczenia, zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się urządzenia elektroniczne (ryzyko awarii) czy papier. Klimatyzer pracuje z mniejszą wydajnością niż klimatyzator przenośny i schładza powietrze tylko w najbliższym otoczeniu. Przydaje się natomiast jako urządzenie pomocnicze albo używane od czasu do czasu, np. przy największych upałach.

Warto wiedzieć: funkcję klimatyzera pełnią też niektóre nawilżacze powietrza. Wystarczy do pojemnika z wodą wrzucić kostki lodu.

Najlepsza klimatyzacja do mieszkania w bloku: cicha, energooszczędna. Jaki klimatyzator wybrać?

Pogad@n3 27.04.2023. Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany