Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów

2019-07-08 15:05

Klimatyzacja tania nie jest ani w momencie zakupu, ani w trakcie eksploatacji. Istnieją jednak sposoby na to, by obniżyć wydatki na prąd generowane przez system klimatyzacji w domu. Jak oszczędzić na klimatyzacji? Oto 5 sprawdzonych sposobów.

Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów
Autor: CentroClima, materiały prasowe Odpowiedni sposób korzystania z klimatyzacji może znacznie obniżyć koszty eksploatacji.

Spis treści

  1. 1. Tania klimatyzacja: zacznij od dobrego projektu
  2. 2. Tania klimatyzacja: zadbaj o stolarkę okienną
  3. 3. Tania klimatyzacja: planuj pracę urządzenia
  4. 4. Tania klimatyzacja: pamiętaj o regularnym serwisie
  5. 5. Tania klimatyzacja: temperatura ma znaczenie

Klimatyzacja w domu czy w mieszkaniu przestała być nieosiągalnym luksusem. Obecnie instalacji tego rodzaju jest w Polsce już 150 tys.! Stały się niemal obowiązkowym elementem wyposażenia domów i mieszkań nowo budowanych, z zaangażowaniem wprowadzamy je też do remontowanych.

.. Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku będzie najlepsza? >>

.. Gdzie umieścić klimatyzator – w salonie czy w sypialni? >>

To nie kaprys! Choć nie zawsze się o tym pamięta, z klimatyzacji korzystać można nie tylko latem – do chłodzenia wnętrz, lecz także zimą – do ich dogrzewania. Przez cały rok domowy system klimatyzacji może ponadto dbać o dostarczanie nam oczyszczonego, przefiltrowanego, a więc zdrowego powietrza. A skoro można i warto korzystać z klimatyzacji nie tylko w najgorętszych miesiącach roku, rozsądnie będzie ciąć nadmierne wydatki. Oto jak sprawić, by klimatyzacja była tania w eksploatacji.

1. Tania klimatyzacja: zacznij od dobrego projektu

Tania klimatyzacja to tak naprawdę klimatyzacja, która pracuje efektywnie. Aby tak się stało, należy starannie przemyśleć jej umiejscowienie, a moc nie tylko do kubatury pomieszczenia, lecz także do poziomu nasłonecznienia mieszkania oraz do sposobu, w jaki mieszkańcy zwykle korzystają z przestrzeni domu. Warto więc skorzystać z oferty wyspecjalizowanej firmy (najlepiej, dla uniknięcia komplikacji, w pakiecie z montażem), która projekt oprze na ustaleniach ze szczegółowej wizji lokalnej. Dzięki temu odpowiednio dobrany system klimatyzacji znajdzie się w takim miejscu, które zapewni optymalną cyrkulację powietrza i najwyższą wydajność zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania. 

2. Tania klimatyzacja: zadbaj o stolarkę okienną

Rozszczelnienia, które z biegiem lat pojawiają się w oknach i drzwiach wejściowych czy tarasowych, mogą skutecznie zniweczyć starania o klimatyzację tanią w eksploatacji, czyli efektywnie wykorzystywaną. Nie chodzi oczywiście o to, by z miejsca wymienić całą stolarkę. Należy jednak dokonać starannego przeglądu okien i drzwi. Jeśli nie są bardzo stare i zaniedbane, wystarczyć może dokręcenie okuć, mocniejsze zlicowanie szyby z ramą okienną lub wymiana uszczelek. Należy przy tym pamiętać, że celem nie jest zamiana domu w superszczelny termos. Nie byłoby to korzystne ani dla zdrowia mieszkańców, ani dla substancji mieszkania, ani dla efektywnej pracy klimatyzacji, wymagającej odpowiedniej wentylacji i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach

3. Tania klimatyzacja: planuj pracę urządzenia

Jak w przypadku większości urządzeń, tak i w odniesieniu do klimatyzacji najdroższe okazują się puste przebiegi – zwłaszcza że nikt nie ma ochoty płacić za chłodzenie czy ogrzewanie pustych ścian. Co więcej, poznanie podstawowych funkcji i trybów pracy systemu zamontowanego w mieszkaniu pozwoli zmniejszyć nie tylko opłaty za prąd, lecz także za nieplanowane wizyty serwisanta. Jedną z najprostszych metod oszczędzania na klimatyzacji jest włączenie jej na chwilę przy ustawionej niskiej temperaturze i wysokim biegu. Wówczas np. po naszym powrocie z pracy nagrzane w ciągu dnia powietrze szybko ustąpi miejsca przyjemnemu chłodowi.

.. Klimatyzacja centralna. Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego? Rady eksperta >>

.. Klimatyzator przenośny - jaki wybrać? >>

Wiele urządzeń ma również moduły sterowania automatycznego (np. programatory czasowe) i bezprzewodowego (wówczas do regulowania pracy instalacji wystarczy aplikacja na smartfon). – Udogodnieniem są też funkcje automatycznego włączania i wyłączania klimatyzacji w cyklu dobowym, jakie posiada np. nasz sterownik przewodowy XK46. To niezwykła wygoda, ale i znaczna oszczędność pieniędzy – podkreśla Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska. 

4. Tania klimatyzacja: pamiętaj o regularnym serwisie

Regularnie serwisowana klimatyzacja ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mieszkańców – o tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Właściwa konserwacja ma jednak ogromny wpływ także na koszty eksploatacji systemu. Tak, zadbana klimatyzacja to tania klimatyzacja. Dokładne czyszczenie tacy skroplin, gdzie bardzo często zbiera się woda, dezynfekowanie skraplacza i parownika, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych oraz sprawdzenie szczelności całego układu powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie letnim. Korzystanie z usług profesjonalnych i certyfikowanych serwisantów jest przy tym niezbędne dla utrzymania urządzenia na urządzenie. System klimatyzacji utrzymywany w możliwie jak najlepszym stanie będzie nam przez wiele lat służył bezawaryjnie i... tanio!

5. Tania klimatyzacja: temperatura ma znaczenie

W coraz gorętsze lata pragniemy często nie tyle obniżenia temperatury, co wręcz odczucia chłodu. Zdarza nam się zapominać, że zbyt różnica między otoczeniem a wnętrzem mieszkania jest niezdrowa. Tymczasem nagła zmiana temperatury nie powinna przekraczać 8°C, odpowiednia temperatura wewnątrz budynku latem powinna więc wynosić od 23 do 26°C. Przy tych wartościach organizm ludzki nie będzie miał problemów z adaptacją do nowych warunków, więc zniknie ryzyko przeziębienia. Klimatyzacja okaże się z kolei tania w utrzymaniu, gdyż będzie efektywnie pracować zgodnie z zaprogramowanymi wcześniej ustawieniami i nie zużyje tak dużo prądu, jak przy intensywnym schładzaniu pomieszczeń.