Dynia zwyczajna - Cucurbita pepo

2021-10-22 13:23

Dynia zwyczajna jest rośliną płożącą. Jej pędy osiągają nawet 12 m długości. Łodyga dyni jest owłosiona i ma wąsy czepne.

Dynia zwyczajna
Autor: GettyImages Dynia zwyczajna

Dynia zwyczajna to roślina jednopienna o intensywnie żółtych, bezwonnych kwiatach, które pojawiają się od czerwca do września. Kwiaty żeńskie dyni wyrastają pojedynczo, a kwiaty męskie wyrastają pęczkami w kątach liści – mają 5 zrośniętych pręcików. Owoc dyni jest duży (średnicy do 40 cm), kulisty, gruszkowaty, cylindryczny lub dyskowatego kształtu – w zależności od odmiany. Z zewnątrz owoc jest okryty grubą, najczęściej pomarańczową skorupką (są odmiany o skorupce zielonej, żółtej bądź białej). Miąższ owocu dyni jest włóknisty, zawiera liczne, białe nasiona.

Niektóre odmiany dyni charakteryzują się wzniesioną łodygą. Dynia zwyczajna ma duże, sercowate liście z owłosionymi brzegami. Roślina charakteryzuje się dobrze rozwiniętym, choć płytkim systemem korzeniowym. Ma też korzenie przybyszowe, które przyczepiają się do podłoża.

Dynia najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej, bogatej w azot. Znakomicie rośnie na kompostowniku. Do optymalnego wzrostu potrzebuje temperatury 25 st. C (minimum to 8 st. C). Dynia jest uprawiana z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pierwsze nasiona można wysiać około 10 maja, w rozstawie co 20 cm w rzędzie i 50 cm między rzędami (naprzemianlegle, rzędowo lub w szachownicę). Podczas wzrostu należy spulchniać i odchwaszczać glebę między roślinami, podlewać oraz dwukrotnie nawozić.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Warzywa
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł jasnozielona
Pyszne tagliatelle z grzybami i dynią