Drzewko awokado możesz wyhodować samodzielnie. Jak to zrobić i jak o nie zadbać? [PORADNIK]

2022-07-08 9:33
drzewko awokado
Autor: FollowTheFlow/GettyImages

Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna (łac. persea americana) to roślina znana i ceniona od tysięcy lat. Już Aztekowie nazywali awokado „masłem bogów” i od tego czasu niewiele się zmieniło – wciąż uważane jest za jeden z najzdrowszych owoców na Ziemi. Duża popularność, jaką obecnie cieszy się awokado przyczyniła się do tego, że coraz więcej osób interesuje się hodowlą drzewka smaczliwki w domowym zaciszu. Uprawa awokado w doniczce jest prostsza niż się wydaje. W tym artykule podpowiemy, jak wyhodować drzewko awokado krok po kroku.

Spis treści

  1. Jak wyhodować drzewko awokado?
  2. Drzewko awokado - jak kwitnie? 
  3. Jaka ziemia do awokado?
  4. Jak oświetlić drzewko awokado?
  5. Jak podlewać drzewko awokado?
  6. Jak nawozić drzewko awokado?
  7. Awokado w doniczce – przycinanie
  8. Czy awokado jest trujące?

Jak wyhodować drzewko awokado?

Uprawa awokado w doniczce nie jest trudna – wręcz przeciwnie. Gdy tylko pestka wykiełkuje, roślina będzie rosnąć szybko. Musimy zapewnić jej tylko odpowiednie warunki. Jak uprawiać awokado z pestki? Możemy zrobić to na dwa sposoby.

I SPOSÓB: Do szklanki lub niewielkiego słoika nalewamy wodę i zanurzamy pestkę awokado na 2/3 jej wysokości. By ustabilizować i uchronić pestkę przed całkowitym zanurzeniem, wbijmy w nią 2-4 wykałaczki i oprzyjmy je na krawędziach słoika. Pestka powinna zacząć kiełkować po kilku tygodniach. Gdy zauważymy młode pędy należy pestkę przesadzić do doniczki z ziemią. Cały proces może trwać od 2 do 4 tygodni, a w niektórych przypadkach nieco dłużej. Słoik lub szklankę z pestką trzymajmy w umiarkowanie ciepłym miejscu – awokado nie znosi zimna.

II SPOSÓB: uprawa awokado z pestki w tym przypadku może potrwać od 6 do 8 tygodni. Pestkę sadzimy w ziemi na głębokość 1.5-2 cm, szerszą częścią do dołu/ Ostry koniec powinien nieznacznie wystawać ponad ziemię. Pojemnik z ziemią ustawiamy w ciepłym, jasnym miejscu, np. na parapecie i przykrywamy woreczkiem foliowym, by utrzymać w jego wnętrzu stałą wilgotność. Podlewamy pestkę systematycznie (ale nie obficie!). Gdy drzewko podrośnie warto przesadzić je do większej doniczki.

Drzewko awokado - jak kwitnie? 

W naturalnym środowisku drzewo awokado osiąga wysokość około 20 metrów. Niestety, hodując owoc w doniczce, w naszych warunkach klimatycznych nie możemy liczyć ani na taką imponującą wysokość, ani na smaczne owoce. W domowych warunkach drzewko awokado urośnie na wysokość około 1.5 – 2 metrów i raczej nie zaowocuje. Mimo to, awokado może być ciekawą i atrakcyjną ozdobą wnętrza, dzięki swoim dużym, lancetowatym liściom i drzewkowatemu pokrojowi rośliny.

Jaka ziemia do awokado?

Awokado w doniczce najlepiej czuje się w podłożu zbliżonym do naturalnego, dlatego możemy kupić na przykład uniwersalną ziemię dla roślin domowych i wymieszać ją z perlitem lub wykorzystać mieszankę piasku i torfu (w proporcji 1:2). Nie zapomnijmy również o warstwie drenażowej i doniczce z otworami.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Jak oświetlić drzewko awokado?

Awokado oryginalnie pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawia się je m.in. w Izraelu, Kalifornii czy Australii. Te miejsca powinny podpowiedzieć nam, w jakich warunkach drzewko awokado rośnie najlepiej. Smaczliwka wdzięczna jest ciepłolubna i uwielbia słońce, dlatego powinniśmy trzymać ją przy oknie (np. południowym), a latem wystawiać na balkon lub do ogrodu. Idealna temperatura dla awokado to 21-24 stopnie. Mając to na uwadze, nie pozwólmy, by temperatura w pomieszczeniu, w którym trzymamy drzewko awokado spadła poniżej 10 stopni – ponieważ bardzo źle znosi mróz i niskie temperatury.

Jak podlewać drzewko awokado?

Nie tylko mróz szkodzi awokado, ale również przesuszenie, dlatego pilnujmy, by ziemia w doniczce z awokado zawsze była lekko wilgotna, regularnie podlewajmy roślinę i zraszajmy liście. Nie ma jednej zasady co do częstotliwości podlewania – należy sprawdzać, czy ziemia jest wilgotna, czy sucha – i wtedy podjąć decyzję o ewentualnym podlaniu rośliny.

W słoneczne, upalne dni dobrym pomysłem będzie podlewanie drzewka codziennie i częstsze zraszanie liści. Zimą warto ograniczyć podlewanie i częściej zraszać liście (centralne ogrzewanie zmniejsza wilgotność powietrza).

Jak nawozić drzewko awokado?

Awokado w doniczce można lekko nawozić co 2-3 tygodnie. Jaki nawóz do awokado sprawi, że drzewko będzie mocniejsze? W sklepach znajdziemy różne rodzaje nawozów dla roślin egzotycznych, ale w przypadku awokado warto zaopatrzyć się w nawóz z większą ilością potasu. Potas w nawozie poprawi krzewienie i wzmocni całe drzewko.

Awokado w doniczce – przycinanie

Awokado w doniczce rośnie wzwyż bardzo szybko. By uzyskać atrakcyjny, gęsty pokrój rośliny warto jest raz na jakiś czas przyciąć gałązki z liśćmi. Jak przycinać drzewko awokado? Przede wszystkim nie bójmy się przycinania, drzewko naprawdę szybko rośnie.

Awokado najlepiej przyciąć po raz pierwszy, gdy osiągnie wysokość 30-40 cm. Następnie co jakiś czas można ścinać górne pędy rośliny, by zwiększyć jej gęstość. Dobrą praktyką jest przesadzanie drzewka awokado do nowej, większej doniczki co 3 lata. Większa przestrzeń w doniczce zapewni komfort korzeniom.

ZOBACZ TEŻ: Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych [WIDEO]

Czy awokado jest trujące?

Wszystkie części drzewka awokado są trujące dla ludzi i zwierząt domowych. Jeśli mamy w domu psa, kota lub małe dziecko, warto postawić doniczkę z drzewkiem awokado na bezpiecznej odległości tak, by ani pupil, ani nasza latorośl jej nie dosięgnęła.

ZOBACZ TEŻ: Trujące kwiaty doniczkowe. 17 gatunków roślin, na które trzeba uważać

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE