Rzodkiewka - Raphanus sativus var.radicula

2022-04-24 14:35

Rzodkiewka to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodowych warzywnikach.

Rzodkiewka
Autor: Gettyimages Rzodkiewka

Spis treści:

Rzodkiewka - opis

Rzodkiewka jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacji. Jej liście są lirowate, pokryte z obu stron włoskami. Prawie równocześnie z rozwojem liści zaczyna narastać zgrubienie łodygowo-korzeniowe, które stanowi część użytkową rośliny. W zależności od odmiany zgrubienie to ma kształt kulisty, owalny lub wydłużony i barwę czerwoną, białą, różową lub fioletową.

Rzodkiewka wykształca rozgałęziony pęd kwiatostanowy z kwiatami białoróżowymi lub białymi

Rzodkiewka - uprawa

Z uwagi na walory dietetyczne, szybkość wegetacji i łatwość uprawy, rzodkiewka jest powszechnie uprawiana w okresie wiosny i jesieni. Rzodkiewka ma nieduże potrzeby w stosunku do warunków wzrostu. Ze względu na krótki okres wzrostu można ją uprawiać kilka razy w ciągu roku (także w lecie), ale trzeba dobrać odpowiednią odmianę. Najlepsze efekty uzyskuje się uprawiając ją wiosną i jesienią.

Rzodkiewka - właściwości

Rzodkiewka zawiera duże ilości wody, niewiele białka i węglowodanów (głównie cukier), dużo witaminy C i witamin B1, B2, wapń, fosfor i żelazo. Specyficzny smak nadaje rzodkiewce olejek gorczyczny, zawierający siarkę, który działa pobudzająco na organy trawienia (zwłaszcza na produkcję żółci) i apetyt. Dlatego poleca się ją szczególnie osobom, które mają problemy trawienne i niskie łaknienie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Rzodkiewka - czy warto jeść rzodkiewkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE