Jabłoń domowa - Malus domestica

2022-03-24 13:07

Jabłoń należy rodziny różowatych (Rosaceae), pochodzi z Kaukazu, Azji Środkowej i Chin. Występuje powszechnie w strefie klimatów umiarkowanych.

Jabłoń domowa
Autor: Maria Muszalska Jabłoń domowa

Spis treści

  1. Jabłoń drzewo owocowe - opis drzewa
  2. Kwiaty jabłoni
  3. Jabłka - owoce jabłoni
  4. Jabłoń domowa - odmiany jabłoni
  5. Jabłoń domowa - uprawa

 Znanych jest około 25 dziko rosnących gatunków jabłoni, w Polsce występuje kilka z nich.

Jabłoń drzewo owocowe - opis drzewa

Jabłoń jest najczęściej uprawianym gatunkiem drzew owocowych. Osiąga od 4 do 10 m wysokości. Współcześnie uprawiane szlachetne odmiany jabłoni – rezultat krzyżowania różnych gatunków wyjściowych – łączone są w jeden gatunek: jabłoń domowa Malus domestica.Naturalnie jabłoń jest drzewem o koronie szerokiej i gęstej. Liście mają owalny kształt, są zakończone ostrym czubkiem, mają piłkowany brzeg, są pokryte meszkiem od strony spodniej, a gładkie od strony wierzchniej. Mają 5–12 cm długości oraz 3–6 cm szerokości, osadzone są na ogonku 2–5 cm długości.

Kwiaty jabłoni

Kwitnąca jabłoń to piękny widok – drzewo jest obsypane licznymi, białymi z lekko różowym zabarwieniem kwiatami. Pojawiają się one równocześnie z liśćmi i mają około 2 cm średnicy, pięć płatków, wyraźne słupki i żółte pylniki. Jabłonie wymagają zapylenia krzyżowego, aby mogły wydać owoce, są owadopylne i miododajne.

Jabłka - owoce jabłoni

Owocem jabłoni jest szupinka, zwana potocznie jabłkiem. Jabłka dojrzewają w różnych terminach w zależności od odmiany. Mają wiele witamin i soli mineralnych. Niektóre z tych składników, na przykład wapń, krzem i pektyny znajdują się w skórce owocu. O wartościach odżywczo-leczniczych jabłek decyduje duża zawartość związków pektynowych, czyli rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Mają wysoką wartość dietetyczną, mogą być przechowywane w specjalnych chłodniach kilka miesięcy.

Jabłoń domowa - odmiany jabłoni

Wyhodowano kilkanaście tysięcy odmian jabłoni różniących się m.in. adaptacją klimatyczną, odpornością na choroby, plennością, walorami smakowymi, odżywczymi. Drzewka jabłoni dostępne są w bogatej gamie w sklepach ogrodniczych oraz szkółkach – tam można zakupić interesującą nas odmianę. Do najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce należą:

Wiele odmian jabłoni uprawia się jako drzewa ozdobne, zarówno ze względu na kwiaty, jak i barwne owoce.

Jabłoń domowa - uprawa

Jabłonie wykazują dużą tolerancję w stosunku do odczynu gleby i pozostałych warunków glebowych, z wyjątkiem przepuszczalności gleby: lepiej rosną na podłożach dobrze przepuszczalnych. Należy chronić je przed wiatrami oraz późnymi wiosennymi przymrozkami. Młode rośliny bywają niszczone przez gryzonie oraz zwierzęta karmiące się ich słodką i miękką korą podczas zimy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Wysokość 4 m - 10 m
Jak sadzić drzewa i krzewy