Jabłoń domowa 'Lobo' - Malus domestica 'Lobo'

2020-07-16 15:51
Jabłoń domowa 'Lobo'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Lobo'

Kanadyjska odmiana jabłoni, w Polsce wprowadzona do uprawy w latach 70. XX w., do dziś cieszy się sporą popularnością wśród producentów i konsumentów.

Jabłoń domowa 'Lobo' rośnie silnie, tworząc dużą, kulistą, rozłożystą koronę o prostych, sztywnych gałęziach. Owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie, zwykle w 4–5 roku po posadzeniu. Jabłoń domowa 'Lobo' owocuje corocznie, w starszym wieku przemiennie (lata o obfitym owocowaniu następują zamiennie z latami gdy drzewa owocują słabiej). Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj. Jest odmianą obcopylną – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających np. ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’.Odmiana całkowicie wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -35°C. Dość wrażliwa na parcha jabłoni – konieczna jest ochrona chemiczna, szczególnie w małych ogrodach. Na mączniaka mało podatna.'Lobo' jest odmianą jesienną, owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w połowie września, a dojrzałość spożywczą od października do grudnia. Jabłka są kuliste, spłaszczone, lekko stożkowate. Mają gładką, błyszczącą, zielonożółtą skórkę, z silnym, ciemnokarminowym, rozmytym rumieńcem, pokrywającym często niemal całą powierzchnię. Na skórce widoczny słaby nalot woskowy. Owoce są średniej wielkości, wyrównane, przy mniej obfitym owocowaniu większe. Ich smaczny miąższ jest zielonokremowy, soczysty, kruchy, słabo aromatyczny, kwaskowato-słodki.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022