Jabłoń domowa ‘Szampion’ - Malus domestica 'Szampion'

2020-07-16 15:51
Jabłoń domowa ‘Szampion’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa ‘Szampion’

'Szampion' to czeska odmiana jabłoni, która pochodzi ze skrzyżowania odmian ‘Golden Delicious ’ i ‘Koksa Pomarańczowa’.

Jabłoń 'Szampion' rośnie umiarkowanie silnie, tworzy średnio zagęszczoną, stożkowatą koronę. Owocowanie rozpoczyna bardzo wcześnie – zwykle w trzecim roku po posadzeniu. Owocuje obficie i corocznie. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymaga silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego.'Szampion'  to odmiana dość wrażliwa na mróz, może ucierpieć już przy -20 st. C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach).Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.Odmiana obcopylna, odmiany zapylające to np: ‘Delikates’, ‘Lobo’, ‘Spartan’, ‘Golden Delicious’.'Szampion' to odmiana wczesnozimowa –owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszych dniach października. Nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku do lutego. Przechowywane dłużej nie psują się, ale stają się mniej smaczne i łatwo więdną.Jabłka 'Szampion' są kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają gładką, suchą, zielonkawożółtą lub żółtą skórkę, pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto paskowanym rumieńcem oraz licznymi, małymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Owoce są duże lub średniej wielkości. Ich smaczny miąższ jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, soczysty, lekko aromatyczny, słodki, delikatnie kwaskowaty.Ze względu na wysoką plenność i łatwe zabliźnianie uszkodzonego przez potencjalny mróz drewna zasługuje na rozpowszechnienie w uprawie amatorskiej w ogrodach przydomowych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022