Jabłoń domowa ‘Gala’ - Malus domestica 'Gala'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jabłoń domowa 'Gala'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Gala'

Nowozelandzka odmiana, pochodzi ze skrzyżowania ‘Kidd’s Orange Red‘ i ‘Golden Delicious’. Jej drzewa rosną słabiej niż średnio, tworzą szeroką, stożkowatą, średnio zagęszczoną koronę.

Jabłoń 'Gala' wymaga dość silnego cięcia prześwietlającego na przedwiośniu. Zaczyna owocować dość wcześnie, zwykle w 3–4 roku po posadzeniu. Owocuje obficie i częściowo przemiennie.Odmiana dość wrażliwa na mróz, ale bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -20°C, średnio wrażliwa na parcha jabłoni, i mało podatna na mączniaka. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np: ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’.

Jabłoń 'Gala'  to odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Przed zbiorem nie opadają, a przetrzymane dłużej na drzewie wyrastają większe i nabierają intensywniejszego rumieńca na niemal całej powierzchni.Owoce mają gładką, lśniącą, początkowo zielonkawożółtą, w miarę dojrzewania złocistożółtą skórkę, z paskowanym, marmurkowym, jaskrawym, szkarłatnoczerwonym rumieńcem. Stożkowate, wyraźnie żebrowane przy kielichu jabłka są średniej wielkości, przy obfitym owocowaniu mogą drobnieć – stąd zalecane przerzedzanie zawiązków. Ich bardzo smaczny miąższ jest kremowy, soczysty, drobnoziarnisty, kruchy i słodki.W przechowalni owoce można przechować do grudnia, a w chłodni do marca.Odmiana polecana do ogrodów przydomowych i działkowych, szczególnie w cieplejszych rejonach kraju.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój szeroki
Barwa kwiatów białoróżowa