Jabłoń domowa 'Jonagold' - Malus domestica 'Jonagold'

2020-07-16 15:51
Jabłoń domowa 'Jonagold'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jabłoń domowa 'Jonagold'

Jabłoń 'Jonagold' to amerykańska odmiana jabłoni, otrzymana w 1954 r. ze skrzyżowania odmian ‘Jonatan’ i ‘Golden Delicious’. Owocowanie rozpoczyna wcześnie, zwykle w trzecim roku po posadzeniu.

Jabłoń 'Jonagold' owocuje dość obficie i regularnie. Kwitnie, w zależności od pogody, w drugiej połowie kwietnia i w maju. Jest odmianą obcopylną i do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Gloster’, ‘Idared’, ‘Cortland’, ‘Spartan’. Sama nie sprawdza się jako zapylacz dla innych odmian.

Drzewa tej odmiany rosną bardzo silnie, tworząc szeroko stożkowatą, średnio zagęszczoną koronę. Jabłoń 'Jonagold' to odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć w mniejszym lub większym stopniu przy temperaturze -25°C. Średnio podatna na parcha jabłoni, mało wrażliwa na mączniaka.Jabłoń 'Jonagold' to odmiana późnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w połowie października. Bardzo dobrze trzymają się na drzewie, nie opadają, są też wytrzymałe na niewielkie spadki temperatury, co powoduje, że można zbiór przedłużyć do końca października. Owoce mają zielonkawożółtą lub kremowożółtą skórkę, niekiedy ze słabym, rozmytopaskowanym, karminowoczerwonym rumieńcem, pokrywającym do 30% powierzchni owoców. Przetchlinki szarawe, rzadko rozsiane na całym owocu. Jabłka są duże lub bardzo duże (osiągają 140–200 g), stożkowato kuliste, lekko żebrowane przy kielichu. Ich bardzo smaczny miąższ jest po zbiorze zielonkawobiały, później – zielonkawokremowy, średnio ścisły, dość gruboziarnisty, soczysty, o przyjemnym aromacie, w smaku zbliżony do ‘Golden Delicious’, ale nieco bardziej kwaskowaty.W przechowalni owoce tej odmiany przechowuje się do lutego, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku nawet do marca.Jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych jabłoni, doskonale nadaje się także na przetwory. Ze względu na silny wzrost (roczne przyrosty mogą przekraczać 1 m),  konieczna uprawa na podkładkach silnie skarlających.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów białoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022