Fiołek motylkowy = fiołek motylkowaty - Viola sororia

2020-07-16 15:53

Fiołek motylkowaty to jeden z chętniej uprawianych gatunków fiołka. Tworzy niewysokie – około 15 cm wysokości – kępki zielonych, sercowatych liści, wśród których wiosną (kwiecień–maj) rozwijają się niewielkie, liliowe kwiaty.

Płatki kwiatów fiołka motylkowatego często pokrywają cętki lub przebarwienia w jasnym kolorze. Cecha ta została również wykorzystana przy tworzeniu ciekawych odmian uprawowych o kwiatach białych, różowych, fioletowych bądź niebieskich, nierzadko pokrytych cętkami w kontrastowym kolorze, np. odmiana ‘Freckles’. Zdarzają się również odmiany o pstrym ubarwieniu liści, np. ‘Variegata’.

Fiołek motylkowaty - uprawa

Fiołek motylkowaty jest łatwy w uprawie, ale wymaga stanowisk cienistych lub półcienistych oraz stosunkowo wilgotnej, żyznej, próchniczej i dość przepuszczalnej gleby, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Fiołek motylkowaty może rosnąć również w słońcu, ale wtedy musi mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża.

Fiołek motylkowaty znakomicie nadaje się do sadzenia pod drzewami, na skalniakach oraz na rabatach wiosennych. Najlepszym sposobem rozmnażania fiołka motylkowego jest podział kęp lub wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Fiołki ogrodowe – gatunki fiołków do ogrodu. Zastosowanie fiołków

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów liliowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE