Żywotnik zachodni 'Columna' - Thuja occidentalis 'Columna'

2020-07-16 15:35 Agnieszka Mike-Jeziorska|Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Zdjęcie 65198
Autor: Piotr Mastalerz

Żywotnik zachodni ‘Columna’ to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To jedna z najbardziej rozpowszechnionych odmian żywotnika, przeznaczona na żywopłoty nieformowane i formowane.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

Tuja kolumnowa - opis

Żywotnik zachodni ‘Columna’ osiąga 5-6 m wysokości. Charakteryzuje się dużą siła wzrostu i tworzy niemalże idealnie kolumnową, zwartą koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu).
Silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są żywo zielone i nie brunatnieją na zimę. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – jasnozielone, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, pozostają żywo zielone. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.
Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.
Żywotnik zachodni ‘Columna’ wykształca płytki, płasko rozmieszczony system korzeniowy, co sprawia, że starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów, a dodatkowo roślina ta jest mało odporna na suszę. Problem ten może nasilać się szczególnie podczas suchych zim, gdy brak odpowiedniej wilgotności podłoża może powodować zasychanie gałązek, a niekiedy całych roślin.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

 

Tuja 'Columna' wymagania

 


Żywotnik zachodni ‘Columna’ wymaga przeciętnych, żyznych gleb, ale najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymały na niskie temperatury. Strefa mrozoodporności 5a.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad sadzenia tui

Żywotnik zachodni ‘Columna' rozmnaża się przez sadzonki,  pobierane z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Żywotnik zachodni 'Columna' - zastosowanie

 

Żywotnik zachodni ‘Columna’ nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale doskonale wygląda też w formie szpalerów i żywopłotów. Aby uzyskać ładny, gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 50-70 cm.  Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.  Jeśli rośnie jako soliter - jego pędy mogą się odkształcać i wyłamywać zimą, pod ciężarem zalegającego na nich śniegu, dlatego niezbędne jest ich obwiązywanie na okres zimowy.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników: kiedy sadzić i jak pielęgnować

Poznaj inne odmiany żywotnika zachodniego

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z pędów
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 5 m - 6 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy