Żywotnik zachodni 'Krasnal' - Thuja occidentalis 'Krasnal'

2020-07-16 15:35
Żywotnik zachodni 'Krasnal'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Żywotnik zachodni 'Krasnal'

Żywotnik zachodni 'Krasnal' to karłowa odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana ta to mutacja pędowa (tzw. czarcia miotła) powstała samorzutnie na odmianie żywotnika zachodniego 'Smaragd'.

Żywotnik zachodni 'Krasnal' tworzy regularną, niemalże idealnie kulistą, zwartą koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu). Silnie spłaszczone i rozgałęzione, gałązki są zielone cały rok, nie żółkną zimą. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – zielone, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, pozostają zielone. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków. Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni 'Krasnal' wymaga próchniczych, żyznych gleb, a najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, lekko kwaśnych (pH 5-6,5) o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w lekkim półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Odmiana mrozoodporna.

Żywotnik zachodni 'Krasnal' nadaje się do ogrodów przydomowych i skalnych oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się w grupach roślinnych, ale świetnie wygląda też w formie niskich szpalerów i żywopłotów. Aby uzyskać ładny, gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 40-60cm. Może być również sadzony w dużych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecany do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

Żywotnik zachodni 'Krasnal' rozmnaża się przez sadzonki, pobierane z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Wysokość do 50 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021