Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba

2022-06-27 11:49

Miłorząb dwuklapowy to drzewo należące do rodziny miłorzębowatych (Gingkoaceae), pochodzi z Chin. Jest jedynym przedstawicielem liściastych drzew nagozalążkowych.

Spis treści

  1. Miłorząb dwuklapowy - opis
  2. Drzewo miłorząb - wymagania
  3. Miłorząb - roślina lecznicza

Miłorząb dwuklapowy - opis

Miłorząb dwuklapowy dorasta do 30–40 m wysokości. Młode drzewa mają pokrój stożkowaty, u starszych staje się on bardziej rozłożysty. Gałęzie rosną prostopadle do pnia lub kierują się ukośnie.Liście miłorzębu są skórzaste, twarde, zielone, o wachlarzowatym kształcie i widlastym unerwieniu. Zewnętrzny brzeg liścia jest falisty. Wiosną na krótkopędach wyrastają liście o blaszkach bez wcięć, natomiast później na długopędach rozwijają się liście z wcięciem dzielącym blaszkę na dwie klapy. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto, opadają po pierwszych przymrozkach.

Miłorząb dwuklapowy jest rośliną dwupienną – niepozorne kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się w tym samym czasie, co liście. Na żeńskich egzemplarzach dojrzewają nasiona otoczone mięsistą osnówką (wyglądem przypominają śliwkę).

Drzewo miłorząb - wymagania

Miłorząb dwuklapowy lubi stanowiska dobrze oświetlone, nie znosi natomiast ocienionych (tam zamiera). Jest odporny na mróz. Dobrze znosi gleby słabo napowietrzone, zasolone. Jest odporny na suszę glebową. Źle rośnie na glebach piaszczystych i tam, gdzie lustro wody jest wysoko. Jest odporny na choroby i szkodniki. Drzewo bardzo wolno przyrasta na grubość pnia i dosyć długo trzeba go prowadzić przy paliku. Znakomicie znosi cięcie (nadaje się na bonsai). Polecany do dużych ogrodów i parków. Najczęściej sadzi się go jako roślinę soliterową (pojedynczo).

Miłorząb - roślina lecznicza

Miłorząb jest także rośliną leczniczą – zawiera flawonoidy glikozydowe i terpeny. Wzmacnia układ nerwowy i krwionośny, ma silne właściwości antyoksydacyjne (antyutleniające), ochrania więc ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą i spowalnia proces starzenia, zmniejsza agregację płytek krwi, dzięki czemu poprawia krążenie. Zapobiega pogorszeniu się wydolności umysłowej u osób starzejących się.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Zimozielone Nie
Kategoria Iglaki
Wysokość do 40 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój nieregularny
Pokrój stożkowaty