Jałowiec pospolity 'Goldschatz' - Juniperus communis 'Goldschatz'

2022-06-27 16:47

Jałowiec pospolity ‘Goldschatz’ to odmiana jałowca pospolitego, wyselekcjonowana przez Fryderyka Sämanna w jego szkółkach  w Bautzen, w Niemczech. Wprowadzona do handlu w 2000 roku.

Jałowiec pospolity ‘Goldschatz’ to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujący się powolnym wzrostem i osiągający 0,1-0,2m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiągać średnicę 2m.

Jałowiec pospolity ‘Goldschatz’ wyróżnia się złocistymi, igiełkowato-wałeczkowatymi, miękkimi igłami. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone na pędach, po 3 w okółkach, pazurkowato przytulone do gałązek, które są krótkie i gęste. Młode, wiosenne przyrosty są pomarańczowożółte i z czasem robią się jasnożółte. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa się z licznych drobnych korzeni.

Jałowiec pospolity ‘Goldschatz’ najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i przeciętnych ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, lekkich, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Odmiana, pomimo swych żółtych przebarwień igieł jest odporna na ostre słońce, które nie powoduje u niej ‘przypalania’, nawet w ostrych promieniach słonecznych. Roślina całkowicie mrozoodporna.

Jałowiec pospolity ‘Goldschatz’ doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, małych założeń ogrodowych oraz na rabatach z niskimi roślinami. Doskonale sprawdza się również jako roślina do uprawy w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie mało
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój płożący