Żywotnik zachodni 'Rheingold' - Thuja occidentalis 'Rheingold'

2022-03-24 13:39

Żywotnik zachodni 'Rheingold' to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Żywotnik zachodni 'Rheingold'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żywotnik zachodni 'Rheingold'

Spis treści

  1. Żywotnik zachodni 'Rheingold' - opis
  2. Żywotnik zachodni 'Rheingold' - pielęgnacja, uprawa
  3. Żywotnik zachodni 'Rheingold' - zastosowanie
  4. Żywotnik zachodni 'Rheingold' - rozmnażanie

Żywotnik zachodni 'Rheingold' - opis

Żywotnik zachodni 'Rheingold' to szerokostożkowaty lub jajowaty, rozłożysty, poduszkowaty, karłowy krzew o powolnym wzroście, dorastający do 1m wysokości i średnicy. Swój zwarty kształt osiąga dzięki wielopędowej formie i gęstym ulistnieniu. Kora łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową.

Liczne, silnie rozgałęzione i skrócone, wałeczkowate, gałązki są ciemnopomarańczowe. Liście matowe, igiełkowate, z wiekiem przechodzące w wałeczkowate, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone gęsto na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5mm. Łuski żłocistozielone, żółte lub żółtopomarańczowe, bez wyraźnego nalotu woskowego, swój odcień zachowują do jesieni, zimą brązowieją nieco przybierając lekko rudawy odcień.

Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków. Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów.

Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Żywotnik zachodni 'Rheingold' - pielęgnacja, uprawa

Żywotnik zachodni 'Rheingold' wymaga przeciętnych, żyznych, próchnicznych gleb, a najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych, o dostatecznej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, w półcieniu sprawdzi się równie dobrze, ale im mniej słońca, tym łuski i cała roślina traci swój złocisty odcień i staje się bardziej zielona. Na stanowiskach silnie zacienionych może też uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymały na niskie temperatury.

Żywotnik zachodni 'Rheingold' - zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Rheingold' nadaje się do ogrodów i parków, na skalniaki oraz jako element zieleni osiedlowej, czy na cmentarze. Doskonale sprawdzi się w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i obwódek. Doskonale nadaje się też do sadzenia w większych pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na okres zimy. Jest doskonałym akcentem barwnym w ogrodzie.

Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.

Żywotnik zachodni 'Rheingold' - rozmnażanie

Żywotnik zachodni 'Rheingold' rozmnaża się przez sadzonki, które pobieramy z ‘piętką’, a następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 1 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój stożkowaty
Pokrój jajowaty