Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' - Thuja occidentalis 'Yellow Ribbon'

2020-07-16 15:35

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To holenderska odmiana żywotnika zachodniego, wyselekcjonowana w latach 80-tych. Charakteryzuje ją atrakcyjny, zwarty, regularny stożkowaty pokrój.

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'
Autor: Mariusz Bykowski Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' dorasta do 2-2,5 m wysokości. Rośnie wolno – roczne przyrosty wynoszą średnio 15-20 cm. Roślina ma złocistozielone, intensywne ulistnienie, niezmieniające barwy w okresie zimowym. Czasem wytwarza nieduże (1 cm) szyszki, które nie mają walorów dekoracyjnych (wręcz zaniżają je), jednak są cennym pokarmem dla ptaków.

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie wilgotne. Roślinę zaleca się sadzić jesienią lub zimą. Wytwarza słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego jest mało odporna na suszę i silne wiatry (zbyt płytko posadzona może wywracać się). Nie znosi przesadzania.

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' jest wytrzymały na mróz, jednak młode okazy w chłodniejszych regionach Polski warto ściółkować. Krzew zaleca się podlewać regularnie w czasie suszy i sporadycznie jesienią oraz zimą. Można stosować nawozy mineralne (od wiosny do końca lata), jednak nie powinno się przesadzać z ich ilością. Przenawożenie powoduje zasolenie gleby, szkodliwe dla krzewu (wolniejszy wzrost, zasychanie pędów). Warto krzew lekko strzyc (od wiosny do końca lipca), aby zapobiegać wytwarzaniu szyszek. Gatunek jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów i szpalerów. Z uwagi na jego zwarty pokrój można stosować go także w ogrodach formalnych (i innych), tworząc naturalne figury geometryczne. Jest także chętnie sadzony w parkach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 2 m - 2,5 m
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł złocistozielona
Pokrój stożkowaty