Żywotnik zachodni 'Brabant' - Thuja occidentalis 'Brabant'

2020-07-16 15:35

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ (tuja 'Brabant') to odmiana zimozielonej rośliny iglastej, należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Jedna z najbardziej rozpowszechnionych form żywotnika, przeznaczona na żywopłoty formowane.

Spis treści

  1. Żywotni zachodni 'Brabant'
  2. Tuja (Thuja) 'Brabant' - wymagania
  3. Iglaki na żywopłot - żywotnik 'Brabant'

Żywotni zachodni 'Brabant'

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ osiąga 3-5 m wysokości. Jest to jedna z najszybciej rosnących odmian żywotnika (przyrosty do 40 cm rocznie). Tworzy szeroką, kolumnową koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Drewno żywotnika jest lekkie i miękkie, o jasnej, żółtawej barwie, jednak, pomimo braku żywicy,  jest ono niezwykle trwałe i odporne na gnicie (bardziej niż drewno dębu). Silnie spłaszczone, rozgałęzione gałązki są jasnozielone, na zimę nieco brunatnieją, aby wiosna powrócić do swej intensywnej, zielonej barwy. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie  przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Łuski na wierzchniej stronie, podobnie jak pędy – jasnozielone, bez wyraźnego nalotu woskowego. Zimą, podobnie jak gałązki, zwykle lekko brunatnieją, ale wiosna staja się ponownie zielone. Łuski, obecne na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki posiadają wypukły gruczołek żywiczny, dzięki czemu, po roztarciu, gałązki uwalniają żywiczny zapach. Łuski boczne – bez gruczołków.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

Owocami są drobne szyszki, wyrastające na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów. Początkowo żółtozielone w lecie, po dojrzeniu (około 8 miesięcy od zapylenia) jasnobrązowe, mają odstające końce brzegów łusek (8-10 szt.)  i osiągają 8-12 mm długości. Nasiona są drobne, wąskie, oskrzydlone.Żywotnik zachodni ‘Brabant’ wykształca płytki, płasko rozmieszczony system korzeniowy, co sprawia, że starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów, a dodatkowo roślina ta jest mało odporna na suszę. Problem ten może nasilać się szczególnie podczas suchych zim, gdy brak odpowiedniej wilgotności podłoża może powodować zasychanie gałązek, a niekiedy całych roślin.Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które po połknięciu wywołują bóle głowy, pobudzenie nerwowe, arytmię, drgawki, uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka, a w większych dawkach – śmiertelny bezdech.

Tuja (Thuja) 'Brabant' - wymagania

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ wymaga przeciętnych, żyznych gleb, ale najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymały na niskie temperatury.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje. Poznaj 10 najważniejszych zasad sadzenia tui

Iglaki na żywopłot - żywotnik 'Brabant'

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ nadaje się do ogrodów i parków oraz jako element zieleni osiedlowej. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale szczególnie pięknie wygląda w formie szpalerów i żywopłotów (doskonale znosi formowanie). Aby uzyskać jednolity, zwarty żywopłot, rośliny sadzimy w rozstawie 50-70cm. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów może zasychać i opadać.  Jeśli rośnie jako soliter - jego pędy mogą się odkształcać i wyłamywać zimą, pod ciężarem zalegającego na nich śniegu, dlatego niezbędne jest ich obwiązywanie na okres zimowy.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników: kiedy sadzić i jak pielęgnować

Żywotnik zachodni 'Brabant' rozmnaża się przez sadzonki,  pobierane z ‘piętką’, które następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Poznaj inne odmiany żywotnika zachodniego

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kolumnowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021