Jaśminowiec wonny - Philadelphus coronarius

2022-03-24 12:42

Jaśminowiec wonny występuje od Włoch po Kaukaz. Od czasów starożytnych był uprawiany ze względu na pachnące kwiaty. Teraz najprawdopodobniej typu już nie spotkamy, a mamy do czynienia z różnymi mieszańcami. Wszystkie dobrze znoszą warunki miejskie.

Jaśminowiec wonny
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Jaśminowiec wonny

Spis treści

  1. Jaśminowiec wonny - opis
  2. Jaśminowiec wonny - uprawa
  3. Jaśminowiec wonny – zastosowanie
  4. Jaśminowiec wonny - odmiany

Jaśminowiec wonny - opis

Jaśminowiec wonny jest dużym krzewem o długich, przewisających pędach. Mają one specyficzną budowę: po rozcięciu widać wewnątrz biały gąbczasty rdzeń. Na starszych pędach kora łuszczy się wąskimi pasmami. Kwiaty są białe, zebrane po pięć-dziewięć w niewielkie płaskie kwiatostany. Rozwijają się późną wiosną i pięknie słodko pachną.

Jaśminowiec wonny - uprawa

Jaśminowiec wonny najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Znosi też cień, ale im mniej światła, tym słabiej kwitnie. Ma małe wymagania glebowe i przeciętne wilgotnościowe, jednak najlepiej, gdy podłoże jest przepuszczalne i lekko alkaliczne (pH 8,0). Podczas długotrwałej suszy jego liście więdną, jest też wtedy łatwiej atakowany przez mszyce.

Rozrasta się przez rozłogi i tworzy szerokie skupiny, więc w mniejszych ogrodach może stwarzać problemy.

Krzew jest mrozoodporny, a jeśli się zdarzy, że podczas długotrwałych mrozów pędy ulegną uszkodzeniu, wiosną łatwo odbiją u podstawy. Dobrze znosi cięcie, które należy wykonywać po kwitnieniu. Rozmnaża się go przez sadzonki zdrewniałe lub z zielonych pędów, a także przez odrosty. Nawet duże krzewy łatwo się przesadza.

Jaśminowiec wonny – zastosowanie

Jaśminowiec jest świetnym krzewem do ogrodów naturalistycznych. Najlepiej sadzić go pojedynczo – wtedy rozrasta się swobodnie, co pozwala docenić jego pokrój. Dobrze też czuje się w skupinie, czyli sadzony w grupach po kilka. Nadaje się na nieformowane żywopłoty, choć można też ciąć go, nadając wymagany kształt. Trzeba tylko pamiętać, że pozbawimy go większości kwiatostanów (pewna ilość uniknie cięcia i rozwinie się wewnątrz krzewów).

Jaśminowiec wonny - odmiany

Interesujące odmiany jaśminowca wonnego:

  • 'Aureus' o żółtych liściach,
  • 'Duplex' dorastająca jedynie do 100 cm wysokości,
  • 'Snowbelle' o dużych gronach złożonych z pełnych pachnących kwiatów,
  • ‘Innocence’ o plamistych zielono-żółtych liściach i pachnących kwiatach,
  • 'Variegatus' o liściach biało obrzeżonych.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój przewieszający
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE