Jakie kwiaty na balkon wybrać? Te rośliny najpiękniej ozdobią Twój balkon! Obejrzyj zdjęcia

2024-05-19 18:43

Kwiaty na balkon to świetny sposób, by go przyozdobić i zaaranżować. Jakie kwiaty na balkon pomogą nam uzyskać efekt "wow"? Oto najpiękniejsze, najbardziej wytrzymałe, zwisające i długo kwitnące gatunki kwiatów, które pasują na każdy balkon. Jakie kwiaty posadzić na balkonie? Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Spis treści

 1. Kwiaty na balkon - praktyczne wskazówki uprawy
 2. Wiosenne kwiaty na balkon 
 3. Jakie kwiaty na balkon sadzić wiosną? 
 4. Ciekawe kwiaty na balkon
 5. Najlepsze kwiaty na balkon. Zdjęcia
 6. Wytrzymałe kwiaty na balkon
 7. Modne kwiaty na balkon
 8. Jakie kwiaty na słoneczny balkon?
 9. Dalia, fuksja, surfinia. Zdjęcia

Kwiaty na balkon - praktyczne wskazówki uprawy

O kwiaty na balkonie musimy ciągle dbać — regularnie podlewać, systematycznie przesadzać, sprawdzać, czy mają zapewnione jak najlepsze warunki do wzrostu. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze balkonowe roślinki, na pewno odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i bujnym ukwieceniem. O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na uprawę kwiatów na balkonie? Oto kilka wskazówek:

 • Gdy kupujesz kwiaty na balkon, dokładnie je obejrzyj – nie mogą mieć plam, przebarwień ani śladów obecności szkodników. Wybieraj egzemplarze krępe i ładnie wybarwione. Liście, a także podłoże nie mogą być przesuszone.
 • W pojemniku, w którym masz zamiar posadzić rośliny, ułóż warstwę drenażu, sypiąc na dno drobne kamyki czy potłuczoną ceramikę. Nie sadź nowych roślin w ziemi z poprzedniego roku.
 • Po posadzeniu często przeglądaj kwiaty, aby sprawdzić, czy nie występują „nieproszeni goście”. Gdy zauważysz ich obecność, wykonaj dwa-trzy opryski, co siedem-dziesięć dni.
 • Regularnie usuwaj zasychające kwiaty i liście oraz zamierające i chore części roślin.
 • Nie dopuszczaj do nadmiernego przesuszenia roślin; osłabione kwiaty na balkonie są bardziej podatne na infekcje.

Przeczytaj też:

Wiosenne kwiaty na balkon 

Wiosną przyroda budzi się do życia. W ogrodzie rozkwitają pierwsze rośliny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić wiosnę także na nasze balkony. Gdy słońce zaczyna coraz mocniej operować, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, warto zabrać się za wiosenną aranżację balkonu. Jakie kwiaty nadają się na balkon na wiosnę? 

Udekorowanie balkonu kolorowymi kwiatami w okresie wiosennym to doskonały sposób na nadanie mu radosnego charakteru. By stworzyć na balkonie wiosenną aranżację, wystarczy ozdobić go kwitnącymi roślinami. Wybierzmy takie gatunki, którym nie są straszne spadki temperatury i nie zmarnieją pod wpływem pojawiających się jeszcze w marcu i kwietniu niższych temperatur.

Jakie kwiaty na balkon sadzić wiosną? 

Kiedy pogoda jest wciąż niestabilna, a temperatury niewysokie, warto zacząć sezon wiosenny sadzeniem wytrzymałych kwiatów oraz roślin cebulkowych. Wśród wiosennych kwiatów na balkon, które można sadzić w marcu są bratki, charakteryzujące się szczególną odpornością na niską temperaturę (a nawet na przymrozki). Bratki zadziwiają bogactwem barw swoich kwiatów, długo kwitną, a ich najbardziej urzekającą cechą jest aksamitny połysk płatków.

Do wiosennej aranżacji balkonu znakomicie nadają się również pierwiosnki. Wiele odmian pierwiosnków znacznie lepiej czuje się na świeżym (nawet chłodnym!) powietrzu niż w mieszkaniu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwiosnek bezłodygowy, wiosną dostępny w dużej liczbie barwnych odmian, a także pierwiosnek ząbkowany, pierwiosnek wyniosły i pierwiosnek różowy. Do ozdobienia balkonu wiosną nie nadaje się natomiast pierwiosnek kubkowaty, który nie przepada za niską temperaturą.

Doskonałe wiosenne kwiaty na balkon to jaskry azjatyckie, które przypominają urocze pomponiki. Miłośnikom kwiatów na balkonie polecamy wdzięczne stokrotki, które również możemy sadzić w skrzynkach bądź doniczkach w marcu!

Do stworzenia wiosennej kompozycji na balkonie świetnie nadają się również kwiaty cebulowe: narcyzy, hiacynty, tulipany, szafirki, cebulice. Można tworzyć z nich interesujące aranżacje kwiatowe w skrzynkach i donicach, zarówno jedno-, jak i wielogatunkowe.

Ciekawe kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon o intrygujących kształtach i wielobarwnych kwiatostanach to doskonały sposób na dekorację balkonu. Aranżacja kolorowego, ukwieconego zakątka nie tylko wprawi nas w dobry nastrój, ale również pomoże się zrelaksować i zapomnieć o trudach dnia. Jakie kwiaty warto zaprosić na balkon? Oto kilka ciekawych propozycji:

 • Superbells Cherry Star Calibrachoa - te kwiaty na balkon są niezwykle wybarwione: wiśniowe, z dużymi kremowymi paskami. Odmianę cechuje obfite kwitnienie przez całe lato. Lubi stanowiska słoneczne. Jest łatwa w uprawie i bardzo wytrzymała. Pięknie prezentuje się w wysokich donicach.
 • Dzwonek zazwyczaj może pochwalić się pięknymi, drobnymi kwiatami w odcieniach granatu i purpury (ale są też odmiany z kwiatami różowymi i białymi). Świetnie sprawdza się w warunkach balkonowych o nieostrym słońcu. Te kwiaty na balkon nie lubią ostrego słońca. Tym bujniej kwitną, im korzenie mają mniej miejsca na rozrost – doniczka nie może być zbyt duża.
 • Hibiscus Summerific - odmiana o bardzo dużych kwiatach w mocnych barwach. Bardzo dobrze się krzewi, kwitnie obficie od połowy lata do późnej jesieni. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste. Pielęgnacja polega na regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Najlepsze kwiaty na balkon. Zdjęcia

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Aranżując balkon w bloku, warto wybierać wytrzymałe gatunki kwiatów, które poradzą sobie nie tylko z warunkami panującymi na balkonie, ale również z ciężkim, miejskim powietrzem. Oto kilka gatunków, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach:

 • Petunie to nie tylko bardzo wytrzymałe kwiaty na balkon. To również rośliny szybko rosnące, obficie kwitnące i o niewielkich wymaganiach. Do pełni szczęścia (i bujnego kwitnienia przez całe lato) potrzebują słonecznego stanowiska i regularnego podlewania. Petunie na balkonie można posadzić w jednej wiszącej doniczce, dzięki temu stworzą niezwykle dekoracyjny bukiet.
 • Gerberę doniczkową warto posadzić w dekoracyjnej doniczce i postawić na balkonie w miejscu przewiewnym, jasnym, ale niezbyt mocno nasłonecznionym. Gerbery doniczkowe są dostępne w różnych kolorach, a więc bez problemu dopasujemy ich odcień do wystroju balkonu.
 • Innymi równie wytrzymałymi i atrakcyjnymi kwiatami na balkon są dalie. Te kwitnące od lipca do pierwszych przymrozków kwiaty balkonowe dostępne są prawie we wszystkich kolorach. Najlepsze warunki dla dalii to miejsca słoneczne, ale chronione przed bardzo silnymi podmuchami wiatru. By dalie na balkonie rosły bujnie, należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów.
 • Na balkon w bloku warto również zaprosić budleję Buzz, która bardzo ładnie się krzewi, długo kwitnie i tworzy duże pachnące kwiatostany. Budleja Buzz to odmiana mniejsza niż inne budleje, dlatego doskonale nadaje się na balkon w bloku. Warto je sadzić po kilka sztuk w dużych donicach i skrzynkach balkonowych. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia.

Przeczytaj też: Niewymagające kwiaty na balkon. Gatunki odporne na suszę, niewymagające częstego podlewania

Modne kwiaty na balkon

Pelargonie to niekwestionowane królowe polskich balkonów. Nic dziwnego - kwiaty te są niezwykle atrakcyjne, pięknie kwitną i co najważniejsze - są stosunkowo proste w uprawie. Pelargonie nie boją się wiatru, słońca i okazjonalnego przesuszenia. Zazwyczaj uprawia się je jako rośliny wieloletnie - mogą bez problemu zimować w piwnicy lub na klatce schodowej. By cieszyć się kolorowymi kwiatami jak najdłużej, surfinie i pelargonie warto systematycznie nawozić. 

Z kolei begonia jest ceniona nie tylko za piękne kwiaty przybierające barwy czerwieni, różu, pomarańczy, bieli, a nawet złota, lecz także za ciekawy, sercowaty kształt liści. Idealnie nadaje się na balkon. Kwitnie wyjątkowo długo - aż do października. Jeśli szukamy ciekawych i modnych kwiatów na balkon, warto zdecydować się na dekoracyjne odmiany begonii o zwisających pędach. Jej głównym wymaganiem jest wilgotna, żyzna gleba. Begonie można sadzić na lekko ocienionym balkonie.

Lobelia przylądkowa zawrotną karierę jako balkonowy kwiat zawdzięcza gęstym ciemnoniebieskim kwiatostanom, można ją również spotkać odzianą w biel, róż lub błękit. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie, dlatego nie sprawi problemu na balkonie. Służą jej stanowiska słoneczne, ale może też rosnąć w półcieniu. Po przekwitnięciu należy ją przyciąć na długość 6-8 cm, aby pobudzić ją do dalszego kwitnienia.

Fuksja zaskakuje niezwykłą różnorodnością. Setki jej odmian różnią się między sobą kształtem i kolorem kwiatów, które przybierają rozmaite odcienie różu, fioletu, bieli, oranżu oraz czerwieni. Za sprawą delikatnych zwisających szypułek, na których pojawiają się kwiaty, rośliny drżą na wietrze, co nadaje im niepowtarzalny wygląd. Fuksje potrzebują żyznego, wilgotnego podłoża oraz rozproszonego światła.

Delikatny zapach, aksamitny połysk i bogactwo barw to tylko kilka powodów, dla których tak bardzo lubimy sadzić bratki na balkonie. Niezwykłe jest w nich także to, że wielobarwne kwiaty przypominają ludzkie twarze strojące zabawne miny. Są uniwersalne — można je posadzić nie tylko w skrzynkach balkonowych, ale i w dużej donicy po kilka sztuk czy w koszu. Bratki najlepiej się czują w glebach żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznym stanowisku.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Sporo kwiatów balkonowych lubi słoneczne stanowisko i właśnie je możemy wybrać na słoneczny balkon. Należy wybierać tutaj kwiaty, które lubią słońce i doskonale radzą sobie w mocnym słońcu. Poznaj kwiaty na słoneczny balkon.

Dalia, fuksja, surfinia. Zdjęcia

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy