Pierwiosnek wyniosły - Primula elatior

2022-05-19 14:03

Pierwiosnek wyniosły jest byliną z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Dziko rośnie w Europie, występuje też na Kaukazie, Uralu, Ałtaju i w Iranie. Liście są podłużne, jajowate lub szerokoeliptyczne, na wierzchołku zaokrąglone. Brzegi blaszki liściowej są karbowane lub ząbkowane, a powierzchnia lekko pomarszczona i miękko owłosiona.

Pierwiosnek wyniosły
Autor: photos.com Pierwiosnek wyniosły

Spis treści

  1. Pierwiosnek kwiat
  2. Pierwiosnek wyniosły uprawa

Pierwiosnek kwiat

Pierwiosnek wyniosły kwitnie w kwietniu i maju. Osadzone na cienkich szypułkach kwiaty zebrane są po około 10 w baldachy, które skierowane są w jedną stronę. Kwiaty mają żółtą barwę i nie pachną.W uprawie, oprócz formy wyjściowej i odmian botanicznych, znajdują się mieszańce zebrane w grupy, na przykład

  • Grandiflora,
  • Colossea,
  • Vierlander Riesen,
  • Pacific.

Charakteryzują się one dużymi kwiatami o średnicy dochodzącej do 6 cm i bogatej gamie barw – od białej przez żółtą, pomarańczową i czerwoną do kasztanowo-brunatnej. Pojawiły się także pierwiosnki różowe i błękitne. Kwiaty mają zawsze żółte lub pomarańczowe oczko u wylotu rurki korony, kwiatostany osadzone są na łodygach dochodzących nawet do 20 cm wysokości.

Pierwiosnek wyniosły uprawa

Pierwiosnek wyniosły wymaga gleby dość ciężkiej, gliniastej, próchniczej i wilgotnej oraz półcienistego lub zacienionego stanowiska.Sadzi się go w ogródkach skalnych, na trawnikach, pod drzewami i krzewami ozdobnymi oraz na rabatach z roślin kwitnących wiosną. Nadaje się też na kwiat cięty.Pierwiosnek wyniosły rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział roślin wiosną po kwitnieniu. Egzemplarze otrzymane w wyniku podziału rosną nieco słabiej, ale tworzą więcej pędów kwiatostanowych. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w rozstawie 30 x 25 cm.

Aby uzyskać wcześniej kwitnące rośliny, można zastosować uprawę przyspieszoną, do której przeznacza się egzemplarze silne, dobrze wyrośnięte, otrzymane z nasion. Jesienią sadzi się je do skrzyń inspektowych, które pod koniec stycznia należy obłożyć matami i zakryć oknami inspektowymi, umożliwiając dobry dostęp światła. Zazwyczaj inspektów nie trzeba podgrzewa się, tylko w okresie późnych przymrozków wyrośnięte już nieco rośliny chroni się przed niskimi temperaturami.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają