Pierwiosnek wyniosły - Primula elatior

2022-05-19 14:03

Pierwiosnek wyniosły jest byliną z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Dziko rośnie w Europie, występuje też na Kaukazie, Uralu, Ałtaju i w Iranie. Liście są podłużne, jajowate lub szerokoeliptyczne, na wierzchołku zaokrąglone. Brzegi blaszki liściowej są karbowane lub ząbkowane, a powierzchnia lekko pomarszczona i miękko owłosiona.

Pierwiosnek wyniosły
Autor: photos.com Pierwiosnek wyniosły

Spis treści

  1. Pierwiosnek kwiat
  2. Pierwiosnek wyniosły uprawa

Pierwiosnek kwiat

Pierwiosnek wyniosły kwitnie w kwietniu i maju. Osadzone na cienkich szypułkach kwiaty zebrane są po około 10 w baldachy, które skierowane są w jedną stronę. Kwiaty mają żółtą barwę i nie pachną.W uprawie, oprócz formy wyjściowej i odmian botanicznych, znajdują się mieszańce zebrane w grupy, na przykład

  • Grandiflora,
  • Colossea,
  • Vierlander Riesen,
  • Pacific.

Charakteryzują się one dużymi kwiatami o średnicy dochodzącej do 6 cm i bogatej gamie barw – od białej przez żółtą, pomarańczową i czerwoną do kasztanowo-brunatnej. Pojawiły się także pierwiosnki różowe i błękitne. Kwiaty mają zawsze żółte lub pomarańczowe oczko u wylotu rurki korony, kwiatostany osadzone są na łodygach dochodzących nawet do 20 cm wysokości.

Pierwiosnek wyniosły uprawa

Pierwiosnek wyniosły wymaga gleby dość ciężkiej, gliniastej, próchniczej i wilgotnej oraz półcienistego lub zacienionego stanowiska.Sadzi się go w ogródkach skalnych, na trawnikach, pod drzewami i krzewami ozdobnymi oraz na rabatach z roślin kwitnących wiosną. Nadaje się też na kwiat cięty.Pierwiosnek wyniosły rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział roślin wiosną po kwitnieniu. Egzemplarze otrzymane w wyniku podziału rosną nieco słabiej, ale tworzą więcej pędów kwiatostanowych. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w rozstawie 30 x 25 cm.

Aby uzyskać wcześniej kwitnące rośliny, można zastosować uprawę przyspieszoną, do której przeznacza się egzemplarze silne, dobrze wyrośnięte, otrzymane z nasion. Jesienią sadzi się je do skrzyń inspektowych, które pod koniec stycznia należy obłożyć matami i zakryć oknami inspektowymi, umożliwiając dobry dostęp światła. Zazwyczaj inspektów nie trzeba podgrzewa się, tylko w okresie późnych przymrozków wyrośnięte już nieco rośliny chroni się przed niskimi temperaturami.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE