Pierwiosnek ślimakowaty = P. miękki - Primula malacoides

2020-07-16 15:44

Pierwiosnek ślimakowaty to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Pochodzi z Chin i Birmy. Dorasta do 25–30 cm wysokości.

Zebrane w wystające ponad liście kwiatostany pierwiosnka ślimakowatego (wielopiętrowe okółki) efektowne drobne kwiaty mogą być białe, żółte, łososiowe lub w różnych odcieniach różu i fioletu, mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Owalne, owłosione, bladozielone, mocno ząbkowane liście, stanowią dodatkową ozdobę rośliny.

Ze względu na niską mrozoodporność, w polskich warunkach pierwiosnek ślimakowaty uprawiany jest głównie jako roślina doniczkowa, ale można go także sadzić w ogrodzie (jako roślinę jednoroczną). W mieszkaniu najlepiej postawić go w miejscu, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Wytrzymuje temperaturę do około 5 st. C. Podlewać należy regularnie, pozwalając nieco przeschnąć glebie między kolejnymi nawodnieniami.Podczas kwitnienia roślinę zasilać należy raz w miesiącu nawozem o niskiej zawartości azotu. Jesienią trzeba usunąć pędy kwiatostanowe i ustawić roślinę w chłodnym miejscu (o temperaturze 7-10 st. C) - jest wówczas szansa na ponowne kwitnienie wiosną. Pierwiosnek ślimakowaty przesadza się wczesną wiosną.

Pierwiosnek ślimakowaty rozmnaża się przez nasiona wysiewane od czerwca do sierpnia. We wrześniu przesadza się młode rośliny do docelowych doniczek – wówczas  zakwita od listopada do stycznia. Można też siać od lutego do czerwca, po wschodach przepikować do doniczek, a jesienią przesadzić młode rośliny do większych pojemników, przez zimę przetrzymywać w chłodniejszym pomieszczeniu (o temperaturze 10-13 st. C) – wówczas zakwitnie wiosną.

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Termin kwitnienia I - III
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE