Pierwiosnek kubkowaty - Primula obconica

2020-07-16 15:45 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Pierwiosnek kubkowaty to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych  Primulaceae, pochodzi z Chin, dorasta do 25–30 cm wysokości. Zebrane w kwiatostany (baldachy), efektowne kwiaty mogą być białe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, o różnych odcieniach różu i fioletu, mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Dodatkowa ozdoba rośliny są duże, owłosione, ząbkowane, sercowatego kształtu liście, osadzone na długich ogonkach.

 

Pierwiosnki (prymule)  - uprawa

 

Pierwiosnek kubkowaty uprawia się jako roślinę doniczkową, ale można go także sadzić w ogrodzie (uprawiany jako roślina jednoroczna).

W domu najlepiej postawić go w miejscu, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Wytrzymuje temperaturę do około 5 stopni Celsjusza. Podlewać należy regularnie, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem.
Podczas kwitnienia zasilać należy raz w miesiącu nawozem o niskiej zawartości azotu.
Jesienią trzeba usunąć pędy kwiatostanowe i ustawić roślinę w chłodnym miejscu (o temperaturze 5–10 stopni Celsjusza).

 

Pierwiosnek kubkowaty - przesadzanie i rozmnażanie

 

Pierwiosnek kubkowaty przesadza się wczesną wiosną. Rozmnaża się go przez nasiona, wysiewane od czerwca do sierpnia – wtedy zaczyna kwitnienie w listopadzie. Może też siać od lutego do czerwca, po wschodzie należy przepikować do małych doniczek, a jesienią do większych, przez zimę przetrzymywać w chłodniejszym pomieszczeniu (o temperaturze około 10 st. C) – zakwitnie wiosną.

>>Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Uwaga! Włoski gruczołkowate pierwiosnka kubkowatego wydzielają piriminę – substancję, na którą niektóre osoby mogą być uczulone.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 25 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów łososiowa
Termin kwitnienia I - III