Pierwiosnek ząbkowany - Primula denticulata

2020-07-16 15:44

Pierwiosnek ząbkowany to bylina o liściach jajowatego kształtu, skórzastych, pomarszczonych, ząbkowanych, matowych o jasnozielonym kolorze, 7–10 cm długości. Liście zebrane są w rozetę.

Pierwiosnek ząbkowany
Autor: GettyImages Pierwiosnek ząbkowany

Pierwiosnek ząbkowany kwitnie w marcu–kwietniu. Sztywne pędy kwiatostanowe wysokości 20–30 cm rozwijają się przed liśćmi. Różowe, purpurowe, białe bądź fioletowe, drobne kwiaty zebrane są w kuliste kwiatostany.

Pierwiosnek ząbkowany najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Gleba powinna być żyzna, gliniasta, z dodatkiem ziemi darniowej, stale wilgotna.Na zimę rośliny, zwłaszcza starsze, trzeba osłonić przed mrozem okrywając je.Pierwiosnek ząbkowany to znakomita roślina na rabaty bylinowe. Najlepiej sadzić pierwiosnek w małych grupach po 3–10 sztuk (liczba roślin na 1 m²: 12). Doskonale nadaje się też na skalniaki.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł jasnozielona
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE