Pierwiosnek bezłodygowy - Primula vulgaris

2022-05-19 12:16

Pierwiosnek bezłodygowy pochodzi z południowej i zachodniej Europy. Kiedyś w stanie dzikim można było go spotkać w naszym kraju, jednak na dzień dzisiejszy uznany jest za wymarły. Objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Uprawiany jest jako roślina ozdobna w przydomowych ogródkach. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Pierwiosnek bezłodygowy
Autor: www.gettyimages.com Pierwiosnek bezłodygowy

Spis treści

  1. Pierwiosnek bezłodygowy - opis
  2. Pierwiosnek bezłodygowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Pierwiosnek bezłodygowy - zastosowanie

Pierwiosnek bezłodygowy - opis

Pierwiosnek bezłodygowy to bylina o pokroju wzniesionym, z czasem rozłożystym i kępiastym. Najczęściej osiąga od 5 do 15 cm wysokości (w zależności od tego, w którym momencie wegetacji się znajduje). Cechą charakterystyczną rośliny jest - jak sama nazwa wskazuje - brak łodygi. Liście są ciemnozielone, podługowate, o ząbkowanych brzegach. Na spodniej stronie blaszki liściowej widoczne jest niewielkie owłosienie. Pierwiosnek bezłodygowy kwitnie w marcu lub kwietniu, a zdarza się, że nawet w maju - wszystko zależy od warunków pogodowych w danym roku. Kwiaty zebrane są w nieduże baldachy, wyrastające na szypułkach. Korona kwiatów jest pięciopłatkowa, jednak istnieją odmiany o pełnych kwiatach. Okazy dziko rosnące mają kwiaty w kolorze jasnożółtym, ale odmiany uprawiane w ogrodach mogą mieć różne kolory: fioletowe, czerwone, różowe, białe. Owocem jest torebka, nasiona bardzo małe, ciemnobrązowe. Pierwiosnek bezłodygowy nie tworzy rozłogów.

Pierwiosnek bezłodygowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Pierwiosnek bezłodygowy najlepiej rośnie w miejscu półcienistym. Istotne w uprawie jest podłoże - powinno być próchnicze, przepuszczalne i wilgotne, choć roślina poradzi sobie także na podłożu piaskowym. Z powodzeniem wytrzymuje zimy w naszym kraju.

Pierwiosnek bezłodygowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jeśli zapewnimy mu dobre podłoże i będziemy go regularnie podlewać, będzie zachwycać nas co roku swoją urodą. Z racji swojego rozłożystego pokroju zaleca się dużą rozstawę między roślinami, aby miały swobodny wzrost. Młode okazy dobrze jest okrywać na zimę, zwłaszcza jeśli szykuje się okres zupełnie bezśnieżny. Korzystnie na wzrost rośliny wpływa rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej. Zbyt zbita bryła powoduje, że roślina słabo rośnie. W momencie gdy ją podzielimy zyskamy nowe okazy dobrej jakości. Pierwiosnek można rozmnażać również przez wysiew nasion.

Pierwiosnek bezłodygowy - zastosowanie

Pierwiosnek bezłodygowy bardzo dobrze sprawdza się w ogródkach przydomowych. Tworzy zwarte i gęste kępy, które szybko zakrywają wolne przestrzenie. To również dobra roślina obwódkowa. Z racji tego, że nie traci liści na zimę (jest zimozielona), może cieszyć oko przez cały sezon, zwłaszcza cieplejszych regionach kraju. Pierwiosnek bezłodygowy doskonale nadaje się do uprawy w doniczce, w takiej formie jest bardzo popularna wiosną, jako ozdoba stołów, parapetów czy koszyków wielkanocnych.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półćieniste
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 5 cm - 15 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój kępiasty
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie