Jakie doniczki do kwiatów domowych? Ciekawe doniczki do domu

2024-01-16 14:45

Jakie doniczki do kwiatów domowych? Wybór odpowiedniej doniczki może przyprawić o ból głowy. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej doniczki, warto zapoznać się z ich rodzajami i właściwościami poszczególnych materiałów. O pomoc w wyborze doniczki i dopasowaniu jej do roślin poprosiliśmy Przemysława Kirylaka z Rozkwitnie plant shop.

Spis treści

  1. Jakie doniczki do kwiatów domowych? 
  2. Ciekawe doniczki do domu. Zdjęcia
  3. Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstsze choroby roślin

Jakie doniczki do kwiatów domowych? 

W wyborze doniczki powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Doniczka powinna zapewniać roślinie dużo miejsca i przestrzeni tak, by mogła swobodnie rosnąć i rozwijać swoją bryłę korzeniową. 

Do najpopularniejszych doniczek należą modele wykonane z terakoty, ceramiki i plastiku. Każdy z tych materiałów cechuje się innymi właściwościami. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretną doniczkę, warto przyjrzeć się im bliżej. 

1. Doniczki z terakoty - terakota jest materiałem naturalnym, który łatwo chłonie wodę, ale przy bardzo niskich temperaturach może pękać. Doniczki z terakoty świetnie sprawdzają się w przypadku kaktusów i sukulentów ze względu na dużą powierzchnię odparowywania wody, natomiast mogą nie być odpowiednie dla roślin lubiących wilgotne podłoże, np. paproci.

2. Doniczki ceramiczne - są dość ciężkie, a przez to stabilne, więc świetnie nadają się na balkon czy taras. Doniczki ceramiczne utrzymują właściwy poziom wilgotności, zapobiegają przegrzewaniu korzeni, a latem chronią podłoże przed wyschnięciem. Zanim kupimy doniczkę ceramiczną sprawdźmy, czy ma na spodzie otwór odprowadzający nadmiar wody.

3. Doniczki plastikowe - lekkie i tanie; do nich możemy bezpośrednio posadzić roślinę, gdyż osłonki plastikowe mają od spodu szereg otworów odprowadzających nadmiar wody. Do doniczki plastikowej bez problemu dopasujemy dekoracyjną osłonkę, np. ceramiczną. Pamiętajmy, by odstęp między nimi wynosił około 0.5 cm.

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe

Przeczytaj też:

Ciekawe doniczki do domu. Zdjęcia

Domowe sposoby na szkodniki roślin doniczkowych. Najczęstsze choroby roślin

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany