Gerbera miniaturowa - Gerbera

2022-04-11 14:23

Gerbera należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Do rodzaju gerbera należy około 50 gatunków, które w stanie dzikim rosną w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze, a także w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii.

Spis treści

  1. Gerbera doniczkowa - opis
  2. Gerbera doniczkowa - uprawa i pielęgnacja

Gerbera doniczkowa - opis

Nazwa gerbera pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugotta Gerbera. W Polsce uprawia się w szklarniach gerberę Jamesona - głównie na kwiat cięty, ale także w doniczkach (rośliny w doniczkach są zazwyczaj mniejsze od roślin produkujących kwiaty cięte).

Termin i długość kwitnienia miniaturowych gerber zależy od odmiany. W warunkach domowych miniaturowa gerbera najczęściej traktowana jako roślina jednorazowa, którą wyrzuca się zaraz po zakończeniu kwitnienia.

Gerbera doniczkowa - uprawa i pielęgnacja

Gerbera lubi miejsca przewiewne, jasne, ale ze światłem rozproszonym, nie w pełnym słońcu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Podlewać należy średnio intensywnie, niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża.

Gerbera nie lubi zarówno nadmiaru wody w podłożu, jak i zbyt dużej wilgotności powietrza – staje się wtedy bardzo podatna na choroby grzybowe, głównie szarą pleśń, która łatwo atakuje kwiaty, liście i pąki. Nie znosi też nabłyszczania.Jeśli gerbera jest traktowana jako roślina jednoroczna, nie trzeba jej nawozić. Jeśli przetrwa dłużej, stosujemy niewielkie dawki nawozów dla kwitnących roślin doniczkowych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Termin kwitnienia I - XI
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE