Jaśmin kwiecisty = Jaśmin wielokwiatowy - Jasminum polyanthum

2021-11-22 15:48

Jaśmin kwiecisty to pnącze z rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Pochodzi z Chin. Na terenach o cieplejszym klimacie może być z powodzeniem uprawiany jako zimozielone pnącze, ale w Polsce jest przede wszystkim znany jako roślina doniczkowa.

Jaśmin kwiecisty
Autor: Gettyimages Jaśmin kwiecisty

Spis treści

  1. Jaśmin pnący – opis
  2. Kwiat jaśminu
  3. Jaśmin kwiecisty – uprawa
  4. Jaśmin doniczkowy – podlewanie
  5. Jaśmin doniczkowy – przesadzanie
  6. Jasminum polyanthum – przycinanie
  7. Jaśmin – uprawa po kwitnieniu
  8. Jaśmin – rozmnażanie

Jaśmin pnący – opis

Jaśmin kwiecisty rośnie szybko, w naturze jego pędy mogą dorastać nawet do 6 m długości, w uprawie doniczkowej nie osiągają tak imponujących rozmiarów. Pędy są cienkie, giętkie, długie i wijące się, mocuje się je lub oplata na podporach (kratkach, formach wykonanych z drutu, pałąkach). Liście są nieparzystopierzaste, około 10 cm długości, złożone z 5–9 romboidalnych listków.

Kwiat jaśminu

Na wierzchołkach rocznych przyrostów (po zakończeniu ich wzrostu) pojawiają się kwiatostany w kształcie baldachogrona, złożone z licznych, gwiazdkowatych kwiatów o pięciu płatkach i średnicy około 2 cm. Kwiat jaśminu zamknięty w pąku jest barwy różowej – kolor ten pozostaje niekiedy w jaśniejszym odcieniu na zewnętrznej części okwiatu, wnętrze jest białe. Kwiaty wydzielają intensywny, słodki zapach, który podczas obfitego kwitnienia może być duszący i powodować duszności lub zawroty głowy, dlatego kwitnących roślin nie ustawiajmy w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu (np. w sypialni). Kwitnące egzemplarze jaśminu kwiecistego są sprzedawane zazwyczaj od grudnia do końca kwietnia. Niestety w mieszkaniach roślina ta rzadko zakwita ponownie (powodem jest zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność powietrza).

Jaśmin kwiecisty – uprawa

Jaśmin kwiecisty najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym. Najlepiej ustawić go na parapecie okna wschodniego, zachodniego lub w głębi pomieszczeń, których okna wychodzą na południe. Jaśmin nie znosi bezpośrednich promieni słonecznych, które powodują zbytnie nagrzewanie się rośliny, która nie lubi temperatury powyżej 24 st.C. Pielęgnacja jaśminu w pomieszczeniu nie jest prosta. Najlepsze dla jaśminu jest miejsce najchłodniejsze i jednocześnie najjaśniejsze, a o spełnienie tych dwóch warunków razem w mieszkaniu jest trudno. Optymalna temperatura uprawy tej rośliny latem wynosi około 20 st.C. Po kwitnieniu (gdy roślina przechodzi okres spoczynku) należy przenieść ją w możliwie najjaśniejsze, ale chłodne miejsce (około 10 st.C). W cieplejsze miejsce można roślinę z powrotem przenieść, gdy rozpocznie się silny wzrost (po około dwóch miesiącach). Tylko zapewnienie takich warunków może spowodować inicjację pąków i ponowne kwitnienie rośliny.

Jaśmin doniczkowy – podlewanie

Jaśmin w doniczce wymaga sporej ilości wilgoci, zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Podlewać należy regularnie, niewielkimi dawkami wody, zawsze gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce zaczyna przesychać. Nieco więcej wody roślina potrzebuje w okresie kwitnienia. Aby zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza, można ją spryskiwać wodą, ale należy to robić ostrożnie, szczególnie w okresie kwitnienia (woda nie może dostać się na kwiaty, bo powoduje powstawanie na nich brązowych plam). Najlepszym sposobem na podwyższenie wilgotności powietrza wokół rośliny jest ustawienie doniczki z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, tak by dno doniczki i otwory odpływowe nie dotykały lustra wody.

Jaśmin – nawożenie. Jaśmin kwiecisty zasila się niewielkimi dawkami nawozów dla roślin kwitnących lub innych o niewielkiej zawartości azotu. Nawożenie rozpoczynamy około miesiąc po rozpoczęciu intensywnego wzrostu, a kończymy, gdy ostatnie kwiaty zaczynają opadać. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne – najlepsze jest uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, ewentualnie z niewielką domieszką wermikulitu lub piasku.

Jaśmin doniczkowy – przesadzanie

Kiedy korzenie całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić. Zabieg ten wykonuje się po kwitnieniu. Jaśmin najlepiej i najobficiej kwitnie w nieco przyciasnych doniczkach, więc przesadza się zawsze do doniczki jedynie o jeden rozmiar większej od poprzedniej. Na dnie konieczna kilkucentymetrowa warstwa drenażu (kamyki, gruby żwir, keramzyt). Najczęściej przesadza się raz na 1–2 lata. Im roślina starsza i silniej przycinana po kwitnieniu, tym rzadziej potrzebuje przesadzania.

Jasminum polyanthum – przycinanie

Przycinanie jaśminu po kwitnieniu (wszystkich pędów przynajmniej o połowę długości) spowoduje silne rozgałęzienie się i zagęszczenie młodych pędów, poprawi kolejne kwitnienie (roślina zakwita tylko na jednorocznych przyrostach), a dodatkowo zapobiegnie silnemu drewnieniu i ogałacaniu się z liści dolnych części pędów. Z przyciętych części rośliny można przygotować sadzonki, które posłużą do rozmnożenia. Po przesadzeniu przyciętych roślin podlewa się je po raz pierwszy dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża nieco przeschnie.

Jaśmin – uprawa po kwitnieniu

Po kwitnieniu roślina przechodzi około dwumiesięczny okres spoczynku, podczas którego jej tempo wzrostu znacznie spada. Na ten czas należy zapewnić jej chłodne, jasne miejsce z temperaturą około 10 st.C. Jeśli kwitnącą roślinę kupimy zimą, okres spoczynku przypadnie na wiosnę – wtedy można roślinę wystawić na zewnątrz (po minięciu okresu przymrozków). Ustawiona w zadaszonym i osłoniętym od wiatrów miejscu na tarasie lub balkonie (najlepiej o wystawie wschodniej) przejdzie okres spoczynku i dodatkowo okres przechłodzenia (powinien trwać minimum 6 tygodni), który zapewni inicjację zawiązywania nowych pąków kwiatowych.

Jaśmin – rozmnażanie

Jaśmin kwiecisty można rozmnażać wegetatywnie przez podział silnie rozrośniętych roślin lub przez półzdrewniałe sadzonki wierzchołkowe lub pędowe. Sadzonki powinny mieć 2–3 pary liści, najniższą parę usuwamy (pozostałe liście boczne można nieco przyciąć), sadzonkę umieszczamy w podłożu z domieszką piasku i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20 st.C. Aby zapewnić ukorzeniającym się sadzonkom wysoką wilgotność powietrza, można pojemnik nakryć przezroczystą folią. Podłoże podczas ukorzeniania powinno być stale lekko wilgotne. Aby uzyskać ładny pokrój nowych roślin do jednej doniczki sadzimy kilka ukorzenionych sadzonek.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia XII - IV
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe