Roślin na balkon północny: jakie wybrać kwiaty balkonowe?

2016-05-16 13:05 Katarzyna Józefowicz

Radzimy jakie wybrać rośliny na balkon północny. Balkon w kwiatach to wspaniała ozdoba. Jednak na balkonie od północny warunki nie sprzyjają uprawie roślin, podpowiadamy jakie kwiaty balkonowe będą najlepsze na taki zacieniony balkon.

Kolorowy i ukwiecony balkon to wspaniała ozdoba każdego mieszkania. Jego wybór roślin na balkon i jego aranżacja nie zawsze jest łatwym zadaniem, szczególnie wtedy, gdy posiadamy balkon od północy. Na balkonie północnym panujące warunki nie sprzyjają uprawie roślin balkonowych i niosą ze sobą szereg ograniczeń, co wcale nie oznacza, że nie da się w takim miejscu urządzić przytulnego, zielonego zakątka. Zanim jednak wybierzemy rośliny na balkon północny, które poradzą sobie w cieniu, powinniśmy najpierw przygotować dla nich odpowiednie stanowisko.

Balkon od strony północnej: jak uprawiać na nim rośliny

Balkon północny to miejsce dość chłodne i stosunkowo wilgotne, a docierające do niego światło jest mocno rozproszone. Dlatego też pod uprawę roślin na balkonie północnym najlepiej przeznaczyć duże donice o grubych ściankach lub drewniane, impregnowane skrzynie, które pomieszczą więcej podłoża i lepiej utrzymają ciepło. Wszystkie pojemniki na rośliny balkonowe koniecznie muszą też posiadać otwory odpływowe oraz warstwę drenażu na dnie, co pozwoli utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni. Jeśli o tym zapomnimy i zdecydujemy się na atrakcyjne, ale mało praktyczne i pozbawione odpływu osłonki na kwiaty, uprawiane w nich rośliny w krótkim czasie mogą zostać porażone przez choroby grzybowe. Na balkon północny warto też wybierać doniczki i skrzynki w jasnych kolorach lub intensywnych barwach, co pozwoli dodatkowo rozświetlić i urozmaicić aranżację takiego balkonu. Przydadzą się także inne, pomysłowe rozwiązania, które warto zastosować podczas urządzania balkonu od strony północnej, np. w postaci zamontowanego na ścianie lustra, które powiększy optycznie przestrzeń i wprowadzi na balkon więcej światła.

Rośliny na balkon północny: najlepsze gatunki do cienia

Jest to o tyle istotne, że gatunki roślin balkonowych znoszące cień i nadające się do uprawy na balkonie północnym, rzadko mogą pochwalić się pięknymi kwiatami. Do nielicznych wyjątków kwiatów nadających się na balkon północny należą begonie bulwiaste i niecierpki nowogwinejskie, które dobrze znoszą rozproszone światło i posiadają duże, kolorowe kwiaty. Poza nimi na północnym balkonie możemy też uprawiać rośliny balkonowe o ozdobnych liściach, np. bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, plektrantus odmiana „Nico”. Na balkonie północnym sprawdzą się też niektóre paprocie i wiele odmian funkii oraz gatunki roślin balkonowych o delikatnych kwiatach, np. barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa lub niezapominajka. Posiadając balkon północny, należy jednak pamiętać, że poza wadami, posiada on również zalety. Uprawiane na balkonie do strony północnej rośliny nie są narażone na przegrzanie i poparzenia słoneczne, dlatego dłużej zachowują ładny i atrakcyjny wygląd. Ziemia w doniczkach na balkonie północnym nie wysycha też zbyt szybko, więc rośliny można podlewać rzadziej i bardziej umiarkowanie.