Dalia ogrodowa - Dahlia × cultorum

2022-05-19 12:55

Dalia jest rośliną bulwiastą. W zależności od odmiany osiąga 20–150 cm wysokości. Łodygi dalii są grube, rozgałęzione, a liście pierzaste. Koszyczki kwiatowe w zależności odmiany mają różną średnicę, budowę i barwy. W naszym klimacie dalie uprawia się jako rośliny jednoroczne.

Dalia ogrodowa
Autor: Gettyimages Dalia ogrodowa

Spis treści

 1. Dalie - sadzenie i uprawa
 2. Dalie - podział na grupy

Dalia wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, niezbyt ciężkiej, nie za wilgotnej. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym.

Dalie - sadzenie i uprawa

Dalie rozmnaża się przez podział karp, przez sadzonki lub nasiona (tylko dalie Mignon). Karpy dalii wysadza się na początku maja w rozstawie 70 x 100 cm. Szyjki korzeniowe powinny być zagłębione w ziemi. Podczas wegetacji rośliny należy podlewać i dokarmiać, ale tylko do połowy sierpnia. Po pierwszych przymrozkach karpy dalii wykopuje się i obcina pędy nadziemne pozostawiając nasady długości 10 cm. Następnie osusza się je ustawiając na ściętych pędach, a potem przechowuje zagłębione w torfie w przewiewnej piwnicy zapewniając temperaturę 3–10 st.C. Na sadzonki pobiera się 8–10 cm pędy wyrosłe z kłączy wysadzanych w lutym na stołach w szklarni. Najlepsze są sadzonki z tzw. piętką. Sadzi się je do doniczek, w piaszczystą ziemię kompostową lub substrat torfowy.

Dalie sadzi się na rabatach jednogatunkowych, grupami na trawniku. Nadają się także na kwiat cięty. Odmiany niskie, wcześnie kwitnące stosuje się także na kwietniki, obwódki i do mis, czasem do uzupełnienia rabat bylinowych.

Dalie - podział na grupy

 • Kaktusowe i półkaktusowe – silnie rozkrzewione, 0,9–1,2 m wysokości, o licznych kwiatostanach średnicy 13–20 cm wypełnionych kwiatami języczkowatymi zwiniętymi w igłę, ukazującymi się od VII do późnej jesieni, nie wymagają podpór.
 • Dekoracyjne – 0,9–1,2 m wysokości, o wyprostowanych, sztywnych pędach zakończonych kwiatostanami średnicy 12–18 cm, składającymi się z dachówkowato nakładających się kwiatów języczkowatych.
 • Kuliste – 70–80 cm wysokości, o kwiatostanach regularnych, kulistych, średnicy 6–10 cm, wypełnionych ściśle łyżeczkowatymi, wygiętymi kwiatami języczkowatymi.
 • Pomponowe – pod względem wysokości i budowy kwiatostanów zbliżone do dalii kulistych, silnie rozkrzewione, 60–80 cm wysokości, o licznych drobnych, pomponowych kwiatostanach do 6 cm średnicy, osadzonych na cienkich, ale sztywnych pędach.
 • Dekoracyjne rabatowe – 40–60 cm wysokości, silnie rozkrzewione. Kwitną obficie tworząc liczne kwiatostany średnicy 7–9 cm, zbudowane z płaskich kwiatów języczkowatych ułożonych dachówkowato.
 • Kaktusowe rabatowe – 40 –60 cm wysokości, tworzące liczne kwiatostany 12–13 cm średnicy, wypełnione kwiatami języczkowatymi zwiniętymi w igłę.
 • Kołnierzykowe – o ciekawej budowie kwiatostanów średnicy 6–8 cm – kwiaty języczkowate ułożone są w dwóch okółkach: zewnętrzny okazały i barwny, wewnętrzny natomiast tworzą krótsze i węższe kwiaty języczkowate w postaci żółtego lub białego kołnierzyka otaczającego zazwyczaj żółte kwiaty rurkowate w środku. Rośliny mają 30–40 cm wysokości. Polecane do obsadzania donic, skrzynek i niskich rabat kwiatowych.
 • Pojedyncze rabatowe – kwiaty 7–9 cm średnicy mają jeden okółek kwiatów języczkowatych, liczne kwiaty rurkowate skupione w środkowej części koszyczka kwiatowego są zwykle ciemnożółtej barwy. Rośliny mają 35–45 cm wysokości, najlepiej prezentują się w dużych grupach na niskich rabatach oraz w większych pojemnikach.
 • Anemonowe – koszyczki kwiatostanowe maja jeden okółek barwnych kwiatów języczkowatych, a środek wypełniony rozrośniętymi, barwnymi kwiatami rurkowatymi, rośliny 30–35 cm wysokości, średnica kwiatostanów 6–8 cm. Nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych.
 • Top-Mix – rośliny 25–30 cm wysokości, o licznych, drobnych kwiatostanach 4–5 cm średnicy z pojedynczym okółkiem kwiatów języczkowatych. Doskonałe do uprawy w niedużych doniczkach, pojemnikach, skrzynkach balkonowych oraz na niskich rabatach.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 20 cm - 1,5 m
Termin kwitnienia VII - X
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie