Stokrotka pospolita - Bellis perennis

2021-04-12 17:45

Stokrotka pospolita pochodzi z Europy, w naturalnym środowisku rośnie także w Polsce. Od niej właśnie pochodzą wszystkie odmiany stokrotek ogrodowych.

Spis treści

  1. Stokrotka - opis
  2. Odmiany stokrotek
  3. Stokrotki ogrodowe - zastosowanie
  4. Stokrotki - uprawa

Stokrotka - opis

Obecnie uprawiane odmiany ogrodowe stokrotki traktuje się jako rośliny dwuletnie – w pierwszym roku tworzą zebrane w rozetkę liście odziomkowe, w drugim roku w kątach starych liści tworzą się silnie skrócone, ulistnione pędy. Z ich wierzchołków 8–15 cm ponad liście wyrastają kwiatostany (koszyczki) osadzone na sztywnych szypułkach. Kwiaty stokrotki są białe, różowe lub karminowe.

Odmiany stokrotek

Okres kwitnienia stokrotek przypada na koniec kwietnia – początek maja. Odmiany stokrotki różnią się nie tylko barwą kwiatów, ale także ich budową – jedne składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych, inne tylko z kwiatów języczkowych. Stokrotki dzieli się też na wielko-, średnio- i drobnokwiatowe.

Są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych. Do ciekawych odmian należą:

  • ‘Pomponette’` – o niedużych pełnych kwiatach,
  • ‘Super Enoma’ – o dużych pełnych kwiatach,
  • ‘Speedstar Red’ – o kwiatach półpełnych z żółtymi środkami,
  • ‘Old Strain’ – o kwiatach pojedynczych, białoróżowych.

Stokrotki ogrodowe - zastosowanie

Stokrotki najczęściej sadzi się na kwietnikach, do skrzynek balkonowych i innych pojemników. Nadają się też na kwiat cięty  - najczęściej tworzy się z nich wdzięczne, niewielkie bukiety.

Stokrotki - uprawa

Stokrotki wymagają gleby żyznej, niezbyt suchej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, obcinając je. Rośliny podlewamy regularnie, tak aby gleba stale była lekko wilgotna, ale nie mokra. Nawozimy umiarkowanie, najlepiej wraz z podlewaniem 2–3 razy w sezonie.Stokrotki rozmnaża się przez nasiona wysiewane w czerwcu lub na początku lipca na rozsadniku. Po wzejściu nasion siewki należy przepikować na zagony. Na zimę konieczne jest ich okrycie (np. stroiszem, czyli gałęziami świerka), aby zabezpieczyć przed mrozami. Odmiany o koszyczkach pełnych rozmnaża się przez podział.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 10 cm - 15 cm
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój kępiasty
Wiosenne kwiaty - stokrotki, niezapominajki