Jaskier azjatycki - Ranunculus asiaticus

2022-03-31 16:38

Jaskier azjatycki jest rośliną wieloletnią, pochodzi z południowej Europy, Syrii oraz Iranu. Tworzy bulwiaste korzenie, które w naszym klimacie nie przetrzymują zimy, dlatego jest głównie uprawiany w doniczkach.

Jaskier azjatycki
Autor: GettyImages Jaskier azjatycki

Spis treści

  1. Jaskier azjatycki – opis
  2. Jaskry – kwiaty
  3. Jaskry – uprawa
  4. Jaskier ogrodowy – uprawa w gruncie

Jaskier azjatycki – opis

Dostępne na rynku jaskry azjatyckie są niskie (do 25 cm) i zwarte. Można je kupić wczesną wiosną, gdy mają rozwinięty pierwszy, najbardziej dorodny kwiat i kilka pąków. Kwiat jaskra azjatyckiego jest zazwyczaj pełny, ma 6–8 cm średnicy i jaskrawe barwy: żółtą, pomarańczową, czerwoną, różową lub białą. Są również odmiany dwubarwne o kwiatach żółtopurpurowych i białoróżowych.

Jaskry – kwiaty

Aby przyniesiony do domu jaskier kwitł jak najdłużej, należy postawić go w miejscu chłodnym (maksymalnie 18 st.C, im cieplej, tym mocniej wydłużają się pędy kwiatowe i krótszy jest okres kwitnienia) i dobrze oświetlonym (w cieniu roślina staje się wiotka i blada). Idealny jest np. parapet okna, pod którym nie ma kaloryfera. Jeśli nie ma mrozu, można jaskier ustawić w zacisznym miejscu przy uchylonym oknie, a nawet wynieść na balkon (doskonale znosi temperaturę do –1 st.C). Jaskier jest bardzo wrażliwy na nadmiar wody w podłożu – jego korzenie łatwo gniją. Ale w podłożu nie może brakować wilgoci, bo wtedy kwiaty szybko zwieszają główki. Podlewamy go umiarkowanie, ale regularnie (tym częściej, im wyższa jest temperatura), najlepiej nalewając wodę na podstawkę. Co dwa tygodnie warto roślinę zasilić 0,1% roztworem nawozu wieloskładnikowego. Zapewniając powyższe warunki możemy być pewni, że jaskier będzie długo kwitł (nawet kilka tygodni) i wytworzy małe bulwiaste korzenie, gromadzące substancje zapasowe.

Jaskry – uprawa

Aby przechować bulwiaste korzenie do następnej wiosny doniczkę z przekwitłą rośliną, gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków, należy zadołować w ogrodzie lub w skrzynce na balkonie, ale w lekko zacienionym miejscu i podlewać tak, aby ziemia była stale lekko wilgotna, aby jeszcze przez kilka tygodni liście mogły rosnąć i odżywiać podziemne pazurkowate bulwki. Jaskry później przechodzą okres spoczynku i ich nadziemne części zasychają. Wtedy należy usunąć zaschnięte liście, a korzenie pozostawić w doniczce i przenieść do suchego i chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 15–18 st. C). Można także wyjąć korzenie z doniczki i przesypać je lekko wilgotnym, świeżym torfem (uwaga – są bardzo małe i łatwo usychają). W lutym–marcu należy bulwki wyjąć z podłoża i moczyć kilka godzin w wodzie, następnie wypełnić doniczkę żyzną, przepuszczalną ziemią (uprzednio na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażu), posadzić korzenie na głębokości 4–5 cm i dość obficie podlać. Doniczkę najlepiej ustawić w chłodnym pomieszczeniu. Kolejny raz podlać roślinę dopiero wtedy, gdy pojawią się liście. Jeżeli dysponujemy chłodną, ale zabezpieczoną przed mrozem werandą, można już jesienią wysadzić bulwki do nowego podłoża (na przykład do torfu zmieszanego z ziemią uniwersalną). Wówczas zakwitną wiosną.

Jaskier ogrodowy – uprawa w gruncie

W rejonach Europy, gdzie zimy są łagodne, jaskier azjatycki jest popularną rośliną ogrodową. Uprawa w gruncie jest możliwa także u nas, najlepiej w miejscach słonecznych. Korzenie należy wysadzić po ustąpieniu przymrozków na głębokość 10 cm, w rozstawie 15 x 15 cm, najlepiej w ażurowych doniczkach. Kwiaty pojawią się wówczas w czerwcu i lipcu. W październiku korzenie wykopuje się i przechowuje w pomieszczeniu zapewniając temperaturę powyżej 0 st. C. Aby rozmnożyć jaskier, rozrośnięte korzenie można podzielić wiosną, ale wtedy młode rośliny nie będą obficie kwitły. Jeżeli chcemy szybko powiększyć kolekcję, lepiej kupić korzenie w sklepie ogrodniczym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 25 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe