Bratki na balkonie. Jak sadzić i pielęgnować bratki w doniczce? WIDEO

2019-03-08 15:42 Wiktoria Dróżka
Bratki - kwiaty na balkon
Autor: agencjafree/living4media

Myślisz o barwnych kwiatach na balkon albo do ogrodu? Wykorzystaj kolorowe bratki, które są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Zobacz wideo: jak sadzić bratki. Bratki to kwiaty odporne na chłody, idealne do posadzenie w skrzynkach balkonowych.

Bratki, inaczej fiołki ogrodowe, to ładne kwiaty na balkon, które już można sadzić w marcu. Są popularną rośliną ozdobną, często występującą w polskich ogrodach. Oprócz nieskazitelnego uroku, bratki są proste w uprawie. Podpowiadamy, jak łatwo i dobrze posadzić bratki w doniczkach i cieszyć się niepowtarzalnym miniogródkiem na balkonie lub parapecie. 

Sprawdź też: szybki pomysł na remont balkonu - gotowa podłoga z podestów >>>

Kwiaty na balkon: bratki

Bratki to kwiaty we wszystkich niemal odsłonach barw: soczyste czerwienie, niewinne biele, zdecydowane czernie. Jako kwiaty na balkon dostępne i bardzo lubiane są bratki dwubarwne. Bartek symbolizuje troskę i myślenie o kimś, zatem ogród z bratkami w tle staje się nostalgicznym i rodzinnym miejscem spotkań i relaksu.

Sprawdź też:

kwiaty na balkon wschodni >>>

kwiaty na balkon zachodni >>>

kwiaty na balkon słoneczny - południowy >>>

kwiaty na balkon północny >>>

Bratki świetnie nadają się do tworzenia cudownych zakątków ogrodu. Kwitną bardzo długo – od kwietnia do końca czerwca, a po zimowej przerwie kwitną obficie i bardzo długo przez całą wiosnę, niekiedy aż do pierwszych upałów. Bratki świetnie sprawują się w miejscach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych.

Bratki sadzenie i pielęgnacja

Bratki lubią glebę żyzną, próchniczą, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Są dość wytrzymałe, ale jeśli posadzimy bratki w całkowitym cieniu będą słabiej kwitły i staną się wybujałe. Bratki są łatwe w pielęgnacji, wymagają okrywania na zimę. Jeśli co roku kupujemy nowe szadonki bratków, można je sadzić na balkonie już pod koniec marca i w kwietniu. Jest wiele odmian bratków o różnych barwach kwiatów, wielkości, obfitości kwitnienia. Bratki można też sadzić w towrzystwie innych roślin, np. są dobry towrzystwem dla tulipanów, żonkili, małych iglaków oraz wrzosów. Bratki można komponować z większością roślin balkonowych, choć same też wyglądają przepięknie.

Bratki na balkonie: podlewanie

Bratki posadzone w pojemnikach na balkonie należy regularnie podlewać. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna (nie mokra! bo wtedy istnieje niebezpieczeństwo zalania korzeni). Nie należy dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża.

Kwiaty na balkon: jak sadzić bratki w doniczce?

Bratki najczęściej wykorzystywane są do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych i okien. Do posadzenia bratków wykorzystaj tradycyjne donice, które posiadasz w domu lub podłużne skrzynki na balkon. Najmodniejsze są urozmaicone osłonki, o tęczowych kolorach, lub zmatowionych w śródziemnomorskim stylu. Różnorakie doniczki zestawione ze sobą, tworzą ciekawą całość. Zanim zabierzesz się do sadzenia bratków na balkonie na dno wybranych donic nasyp drenaż - ochroni to bratki, prze zgniciem korzeni kwiatów. W tym celu użyj drobny żwirek lub keramzyt, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym. Następnie wsypujemy ziemię. Bratki lubią dość żywną glebę, o stałej, umiarkowanej wilgotności. Po przygotowaniu kompozycji bratków, gotowych do wsadzenia usuwamy listki, które są pożółkłe oraz uschłe kwiatki. To przedłuży czas kwitnięcia pozostałych bratków i będą rozkwitać w naszym ogrodzie do dwóch lat. Bratki mają delikatne łodygi, dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie i z czułością prawdziwego ogrodnika. Po wsadzeniu bratków pozostawiamy 2-centymetrową przestrzeń na górze doniczki, aby mieć swobodę podlewania roślin. Po tygodniu - do dwóch, bratki powinny pięknie się rozrosnąć i wypełnić donicę. Pamiętaj, że piękno tkwi w prostocie. Piękno klasycznego polskiego fiołka, nie odda żadna roślina tropikalna. Bratki są więc warte przemyślenia, jako ładne kwiaty na balkon.

Jak sadzić bratki: wideo poradnik

 

Kwiaty i aranżacje balkonu: galerie zdjęć