Fuksje – rośliny balkonowe o fantazyjnych kwiatach

2018-04-18 14:42

Fuksje to chętnie uprawiane w pojemnikach kwitnące rośliny ozdobne. Można nimi zdobić balkony i tarasy albo sadzić w ogrodach. Liczne odmiany fuksji różnią się budową i barwą kwiatów. Przeczytaj, jak pielęgnować fuksję, aby dekorowała nasz balkon czy taras jak najdłużej.

Spis treści

  1. Fuksje – rośliny do zacienionych miejsc
  2. Fuksje – jak pielęgnować rośliny w sezonie
  3. Fuksje – przechowywanie roślin przez zimę

Odkrycie zachwycających niezwykłymi kwiatami fuksji zawdzięczamy nadwornemu botanikowi Ludwika XIV, który przywiózł je z podróży po Andach. W naszym klimacie fuksje nie przezimują na zewnątrz i przez zimę trzeba je przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Dlatego też fuksje najlepiej uprawiać w pojemnikach.Odmiany fuksji różnią się pokrojem rośliny oraz budową i kolorami kwiatów. Możemy wybierać spośród:

  • odmian o zwisłych pędach, które znakomicie nadają się do wiszących pojemników, 
  • odmian o półzwisłym pokroju, które początkowo rosną ku górze, by potem zwieszać się w dół,
  • odmian o pokroju wzniesionym, które mają sztywne pedy i lekko zwisające końcówki.

>>Przeczytaj też: Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]

Fuksje – rośliny do zacienionych miejsc

Fuksje lubią rozproszone światło, dlatego najlepiej czują się w lekko zacienionych miejscach. Jednak gdy światła jest za mało, ich pędy wydłużają się i rośliny wydają mało kwiatów. Nadmiar słońca pąki kwiatowe fuksji więdną nim się rozwiną. Ci, którzy chcą ozdobić fuksją nasłoneczniony balkon lub taras muszą szukać specjalnych odmian, które dobrze rosną w miejscu słonecznym.Fuksje dobrze prezentują się zarówno pojedynczo, jak i w kompozycjach z innymi sezonowymi roślinami balkonowymi o podobnych wymaganiach, takimi jak begonie bulwiaste czy niecierpki. Można je także łączyć z plektrantusem i wilcem.

 >>Przeczytaj też: Kwiaty na balkon zachodni: wybieramy najlepsze rośliny balkonowe

Fuksje – jak pielęgnować rośliny w sezonie

Fuksje sadzi się do podłoża żyznego, bogatego w próchnicę, wilgotnego, o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,0–6,5). Do uprawy fuksji nie nadaje się podłoże piaszczyste i lekkie, gdyż zbyt szybko przesycha, a fuksja potrzebuje wilgoci. Dlatego rośliny należy regularnie podlewać. Niedostek wody powoduje więdnięcie najmłodszych liści i kwiatów oraz pąków.Fuksje uprawiane w pojemnikach należy w sezonie zasilać co dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Wygodniejsze jest zastosowanie nawozu wolno działającego wymieszanego z podłożem przed sadzeniem roślin.Fuksje często są atakowane przez mszyce, przędziorki i mączliki szklarniowe. Domowym sposobem na pozbycie się szkodników jest opryskanie roślin – zaraz po zauważeniu objawów żerowania –wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy do zastosowania już po godzinie).

 >>Przeczytaj też: Kwiaty na balkon: wybieramy bujnie kwitnące. ZDJĘCIA BALKONÓW, ładne aranżacje

Fuksje – przechowywanie roślin przez zimę

Większość fuksji nie przetrzyma naszych zim na zewnątrz, dlatego w tym okresie trzeba je przechować w zabezpieczonym przed mrozem, ale chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze 4–8 st.). Miejsce to nie musi być dobrze doświetlone, bo fuksje podczas zimowania i tak zrzucą liście. Rośliny przenosimy rośliny na zimowanie zanim nadejdą przymrozki. Skracamy im pędy o 1/3. Wiosną (zwykle w marcu), gdy fuksje wypuszczą młode pędy, przenosimy pojemniki z roślinami do pomieszczenia o wyższej temperaturze i dobrze oświetlonego. Na zewnątrz rośliny wynosimy po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przemrozków.

>>Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę?