Fuksje – rośliny balkonowe o fantazyjnych kwiatach

2018-04-18 14:42

Fuksje to chętnie uprawiane w pojemnikach kwitnące rośliny ozdobne. Można nimi zdobić balkony i tarasy albo sadzić w ogrodach. Liczne odmiany fuksji różnią się budową i barwą kwiatów. Przeczytaj, jak pielęgnować fuksję, aby dekorowała nasz balkon czy taras jak najdłużej.

Spis treści

  1. Fuksje – rośliny do zacienionych miejsc
  2. Fuksje – jak pielęgnować rośliny w sezonie
  3. Fuksje – przechowywanie roślin przez zimę

Odkrycie zachwycających niezwykłymi kwiatami fuksji zawdzięczamy nadwornemu botanikowi Ludwika XIV, który przywiózł je z podróży po Andach. W naszym klimacie fuksje nie przezimują na zewnątrz i przez zimę trzeba je przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Dlatego też fuksje najlepiej uprawiać w pojemnikach.Odmiany fuksji różnią się pokrojem rośliny oraz budową i kolorami kwiatów. Możemy wybierać spośród:

  • odmian o zwisłych pędach, które znakomicie nadają się do wiszących pojemników, 
  • odmian o półzwisłym pokroju, które początkowo rosną ku górze, by potem zwieszać się w dół,
  • odmian o pokroju wzniesionym, które mają sztywne pedy i lekko zwisające końcówki.

>>Przeczytaj też: Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]

Fuksje – rośliny do zacienionych miejsc

Fuksje lubią rozproszone światło, dlatego najlepiej czują się w lekko zacienionych miejscach. Jednak gdy światła jest za mało, ich pędy wydłużają się i rośliny wydają mało kwiatów. Nadmiar słońca pąki kwiatowe fuksji więdną nim się rozwiną. Ci, którzy chcą ozdobić fuksją nasłoneczniony balkon lub taras muszą szukać specjalnych odmian, które dobrze rosną w miejscu słonecznym.Fuksje dobrze prezentują się zarówno pojedynczo, jak i w kompozycjach z innymi sezonowymi roślinami balkonowymi o podobnych wymaganiach, takimi jak begonie bulwiaste czy niecierpki. Można je także łączyć z plektrantusem i wilcem.

 >>Przeczytaj też: Kwiaty na balkon zachodni: wybieramy najlepsze rośliny balkonowe

Fuksje – jak pielęgnować rośliny w sezonie

Fuksje sadzi się do podłoża żyznego, bogatego w próchnicę, wilgotnego, o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,0–6,5). Do uprawy fuksji nie nadaje się podłoże piaszczyste i lekkie, gdyż zbyt szybko przesycha, a fuksja potrzebuje wilgoci. Dlatego rośliny należy regularnie podlewać. Niedostek wody powoduje więdnięcie najmłodszych liści i kwiatów oraz pąków.Fuksje uprawiane w pojemnikach należy w sezonie zasilać co dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Wygodniejsze jest zastosowanie nawozu wolno działającego wymieszanego z podłożem przed sadzeniem roślin.Fuksje często są atakowane przez mszyce, przędziorki i mączliki szklarniowe. Domowym sposobem na pozbycie się szkodników jest opryskanie roślin – zaraz po zauważeniu objawów żerowania –wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy do zastosowania już po godzinie).

 >>Przeczytaj też: Kwiaty na balkon: wybieramy bujnie kwitnące. ZDJĘCIA BALKONÓW, ładne aranżacje

Fuksje – przechowywanie roślin przez zimę

Większość fuksji nie przetrzyma naszych zim na zewnątrz, dlatego w tym okresie trzeba je przechować w zabezpieczonym przed mrozem, ale chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze 4–8 st.). Miejsce to nie musi być dobrze doświetlone, bo fuksje podczas zimowania i tak zrzucą liście. Rośliny przenosimy rośliny na zimowanie zanim nadejdą przymrozki. Skracamy im pędy o 1/3. Wiosną (zwykle w marcu), gdy fuksje wypuszczą młode pędy, przenosimy pojemniki z roślinami do pomieszczenia o wyższej temperaturze i dobrze oświetlonego. Na zewnątrz rośliny wynosimy po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przemrozków.

>>Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE