8 roślin, które trudno przelać. Nie potrzebują nawet dziurek w doniczce!

2023-08-28 10:46

Które rośliny nie wymagają drenażu ani otworów drenażowych? Czy istnieją rośliny, które trudno przelać? Niektóre są w stanie poradzić sobie bez keramzytu wysypanego na dnie ich doniczek. Nadmiar wody niekoniecznie im przeszkadza i nie wymagają ani skomplikowanej opieki, ani specjalnych warunków. Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z kwiatami specjalnej troski, postaw nad te, które nie potrzebują drenażu. Oto 8 z nich.

1. W jaki sposób i po co wykonuje się drenaż w doniczkach?

Drenaż w doniczkach polega na wysypaniu warstwy porowatego materiału na dnie doniczki przed umieszczeniem wewnątrz niej ziemi i rośliny. Drenaż ułatwia odpływ nadmiaru wody z podłoża i zapobiega jej gromadzeniu się w korzeniach roślin, dzięki czemu zapobiega ich gniciu. Poza tym zapewnienia odpowiednią wilgotność podłoża.

2. Po co są otwory drenażowe?

Otwory drenażowe w doniczkach pełnią kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, pozwalają nadmiarowi wody opuścić doniczkę, co chroni korzenie roślin przed zbytnim namoknięciem. Po drugie, otwory drenażowe umożliwiają wentylację korzeni, dzięki czemu te otrzymują odpowiednią ilość tlenu, a to ma pozytywny wpływ na ich wzrost i zdrowie.

3. Po co stosuje się keramzyt?

Keramzyt lub inne materiały porowate często używane są jako warstwa drenażowa na dnie doniczki. Mają one zdolność do absorbowania nadmiaru wody i umożliwiają jej szybkie odprowadzanie. 

4. Co zamiast keramzytu do doniczki?

Jeśli nie masz keramzytu lub szukasz dla niego jakiejś alternatywy, możesz skorzystać z innych materiałów porowatych, takich jak drobne kamyki, grys czy perlit. Ważne jest, aby wybrać materiał, który będzie dobrze odprowadzał wodę. Pamiętaj, że celem jest stworzenie warstwy, która ułatwi drenaż, a nie zablokuje go.

5. Czy wszystkie rośliny wymagają otworów drenażowych i drenażu z keramzytu?

Nie, nie wszystkie kwiaty wymagają otworów drenażowych w doniczkach. Niektóre rośliny, takie jak sukulenty, kaktusy czy begonie, dobrze sobie bez nich radzą, ponieważ mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach lub korzeniach. Inne z kolei potrzebują pewnej formy drenażu, aby zapewnić prawidłową wentylację korzeni. Dzięki niej te otrzymują odpowiednią ilość powietrza, co pozytywnie wpływa na ich wzrost i zdrowie.

6. Jakie rośliny nie potrzebują keramzytu i otworów drenażowych? 8 przykładów

  • sansewieria gwinejska
  • aglaonema
  • kroton (krocień)
  • difenbachia
  • szeflera
  • epipremnum złociste
  • kordylina
  • zielistka Sternberga

Przeczytaj również:

Najpiękniejsze rośliny do ciemnego mieszkania. 15 gatunków, którym nie przeszkadza półcień

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE