Difenbachia - podlewanie, odmiany, pielęgnacja. Jak dbać o difenbachię, gdzie postawić?

2024-02-28 9:53

Największą ozdobą Difenbachii (Dieffenbachia) są jej piękne liście. W naturze Difenbachie zasiedlają wilgotne i zacienione stanowiska nizinne w wilgotnych lasach równikowych. Została nazwana przypuszczalnie od nazwiska Josepha Dieffenbachia – ogrodnika cesarskiego pałacu w Schönbrunn w Austrii (około 1830 r.). Rodzaj Dieffenbachia obejmuje około 20 gatunków.

Spis treści

 1. Difenbachia (Dieffenbachia)
 2. Difenbachia  - pielęgnacja. Gdzie postawić difenbachię?
 3. Difenbachia - podlewanie
 4. Difenbachia - rozmnażanie, przesadzanie
 5. Czy difenbachia jest trująca?
 6. Difenbachia - odmiany

Difenbachia (Dieffenbachia)

Difenbachie mają duże, szerokie liście z charakterystycznym, różnobarwnym rysunkiem, odmiennym u różnym gatunków. Kupując difenbachię, należy wybierać rośliny krępe, o dobrze wybarwionych liściach. Unikamy roślin o liściach uszkodzonych, mających popękane nerwy oraz żółknących w dolnych partiach rośliny. Starsze rośliny niekiedy wydają kwiaty, ale kwiatostan difenbachii nie jest okazały i dekoracyjny (cienki, z zielonkawą pochwą), aby nie osłabiać rośliny, najlepiej go usunąć.

Difenbachia  - pielęgnacja. Gdzie postawić difenbachię?

Difenbachia nie musi stać przy oknie, można ją postawić także w miejscach półcienistych, ale należy pamiętać, że odmiany silniej pstrolistne lubią więcej światła. Optymalna temperatura dla difenbachii wynosi 15–18 st. C. Przez krótki okres roślina może znieść obniżenie temperatury do 10 st. C, chociaż czasem traci wtedy dolne liście. Maksymalna temperatura latem wynosi 24 st. C, ale przy zachowaniu wysokiej wilgotności powietrza (najlepiej ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą, w ten sposób, aby roślina nie stała w wodzie). Co 2–3 tygodnie należy umyć ostrożnie liście gąbką (łatwo je obłamać).

Difenbachia - podlewanie

Wiosną i latem należy rośliny podlewać obficie 2–3 razy w tygodniu. Zimą zaś trzeba utrzymywać ziemię lekko wilgotną, podlewając letnią wodą nie częściej niż raz w tygodniu. W miesiącach letnich zasilamy rośliny raz w miesiącu nawozem płynnym. Difenbachie nadają się również do uprawy hydroponicznej.

Difenbachia - rozmnażanie, przesadzanie

Rośliny przesadzamy raz w roku na wiosnę, do doniczki o dwa numery większej. W miarę wzrostu difenbachia traci dolne liście – obumierające liście należy systematycznie usuwać. Gdy roślina stanie się zbyt wysoka i niezbyt zdobi ogołoconą łodygą, ścinamy ją około 10 cm nad ziemią – z dolnej części łodygi odrosną nowe pędy. Ze ściętego pędu możemy przygotować sadzonki (wierzchołkowe z liśćmi oraz inne z fragmentów łodygi), które po ukorzenieniu się (na przykład w wodzie), wsadzamy do doniczki wypełnionej podłożem. Cięcie wykonujemy w rękawiczkach dla ochrony przed sokiem rośliny.

Czy difenbachia jest trująca?

Sok difenbachii uważany jest za silnie trujący, dlatego po zabiegach dokonywanych na roślinie należy dokładnie umyć ręce. Wbrew powszechnej opinii difenbachie nie zawierają strychniny.

Difenbachia - odmiany

 • Difenbachia 'Exotica': może się pochwalić pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi w kremowe bądź bladozielone plamki.
 • Difenbachia 'Rudolph Roehrs': kremowobiałe liście, na których rysują się wraz ze wzrostem rośliny jasnozielone plamy.
 • Difenbachia 'Tropic Snow': liście zdobią plamki umiejscowione wzdłuż unerwienia
 • Difenbachia 'Summer Style': jasno-żółte liście z rozlanym, zielonym obrzeżeniem.
 • Difenbachia 'Cool Beauty': owalne liście osadzone są na krótkich ogonkach. Przeważająca część blaszki liściowej jest jasno ubarwiona kremowo-limonkową plamą, która imituje kształt liścia. 
 • Difenbachia 'Compacta': liście mogą osiągnąć nawet 30 cm dł. Mają lancetowaty kształt i są skupione na szczycie łodygi, wyróżniają się kontrastową kolorystyką.
 • Difenbachia 'Camilla': ma dwubarwne liście. Kremowe centrum blaszki liściowej pięknie kontrastuje z jej ciemnozielonym, szerokim, nieregularnym obrzeżeniem.
Nazwa łacińska Dieffenbachia
Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Wysokość 30 cm - 3 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój wzniesiony

Maranta - odmiany, pielęgnacja. Czy maranta jest trudna w uprawie?

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych