Nie mam ręki do kwiatów, ale te przetrwały prawie wszystko. Top 5 niezniszczalnych roślin domowych

2025-05-06 7:00

Nie każdemu z nas dane jest urodzić się z ogrodniczym talentem. Jeśli należysz do tych, którzy regularnie „zabijają” kwiatki, nie martw się — są rośliny, które przetrwają więcej, niż myślisz. Poznaj top 5 domowych gatunków polecanych przez ekspertkę, które wybaczą ci naprawdę sporo błędów.

Spis treści

  1. Domowe rośliny dla początkujących
  2. Epipremnum – pnącze, które wybacza naprawdę wiele
  3. Wężownica – wytrzymałość w eleganckiej formie
  4. Zamiokulkas – idealny towarzysz zapracowanych
  5. Zielistka – urocza i niezawodna
  6. Monstera – domowa dżungla bez wysiłku
  7. Triki eksperki dla początkujących
  8. Niezniszczalne rośliny domowe. Top 5 gatunków - zdjęcia

Domowe rośliny dla początkujących

Nie masz ręki do kwiatów, ale marzysz o domowej dżungli? Na szczęście nie wszystkie zielone okazy wymagają codziennego doglądania. Zapytaliśmy Annę (make_your_life_greener), ekspertkę w tej dziedzinie, które rośliny najlepiej sprawdzą się początkującym

Jej wybór to miks odporności i uroku — te gatunki przetrwają zapomniane podlewanie, słabe światło i inne roślinne wpadki. Oto nasza lista 5 sprawdzonych roślin idealnych dla początkujących.

Epipremnum – pnącze, które wybacza naprawdę wiele

To klasyk wśród roślin doniczkowych, który sprawdzi się nawet u totalnych amatorów. Epipremnum ma błyszczące, marmurkowe liście i szybko się rozrasta, tworząc dekoracyjne girlandy. Można je zawiesić, poprowadzić po kratce albo pozwolić mu swobodnie opadać z półki.

To roślina, która nie potrzebuje dużej ilości światła — świetnie radzi sobie w półcieniu. Nie musisz też pamiętać o częstym podlewaniu, bo lepiej znosi suszę niż przelanie. To wszystko sprawia, że epipremnum to idealny start dla tych, którzy uczą się jeszcze, jak nie przesadzić z opieką.

Epipremnum
Autor: Firn / iStock / Getty Images Plus

Wężownica – wytrzymałość w eleganckiej formie

Sansewieria, czyli wężownica, zyskała miano „żelaznej damy” domowej dżungli. Wśród jej wielu nazw znajdziemy także ciekawe określenie, jakim jest „język teściowej”. Jej strzeliste, sztywne liście są ozdobą wielu minimalistycznych wnętrz. Ale najważniejsze jest to, że ta roślina potrafi przetrwać naprawdę wiele.

Nie potrzebuje dużo wody — podlewanie raz na 7-14 dni jej wystarczy. Dobrze znosi zarówno jasne, jak i lekko zacienione miejsca. Dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn, więc oprócz wyglądu wnosi też realne korzyści zdrowotne.

Przeczytaj także: Podlałam monsterę domową odżywką i padła. Podstawowe błędy w pielęgnacji roślin

Sensawiera
Autor: Tharakorn / iStock / Getty Images Plus

Zamiokulkas – idealny towarzysz zapracowanych

Jest rośliną, którą pokocha każdy, kto dużo pracuje lub często wyjeżdża. Jej mięsiste, błyszczące liście wyglądają imponująco, a do tego magazynują wodę, co pozwala jej przetrwać długie przerwy między podlewaniem.

Co ważne — zamiokulkas rośnie powoli, ale pewnie, nawet w mniej nasłonecznionych kątach mieszkania. Jest odporny na choroby i naprawdę ciężko go zniszczyć. To zielony pewniak na trudne czasy.

Zamiokulkas
Autor: Rawpixel / iStock / Getty Images Plus

Zielistka – urocza i niezawodna

Nie tylko dobrze wygląda dzięki swoim biało-zielonym liściom, ale też fantastycznie oczyszcza powietrze z różnych zanieczyszczeń. Jest łatwa w pielęgnacji, szybko się rozrasta i można ją bez problemu rozmnażać z odrostów.

Zielistka sprawdzi się w kuchni, łazience, a nawet w dziecięcym pokoju. Potrzebuje tylko jasnego stanowiska i umiarkowanego podlewania — nic więcej.

Polecamy: Pielęgnuję Dipladenię i Mandevillę tak, jak radziła mi babcia. U niej zawsze rosły najpiękniej

Zielistka
Autor: Anisa Fiatul karimah / iStock / Getty Images Plus

Monstera – domowa dżungla bez wysiłku

Jeśli marzysz o dużych liściach i tropikalnym klimacie w mieszkaniu, monstera będzie idealna. To roślina, która nie tylko wygląda spektakularnie, ale też zaskakująco dobrze radzi sobie w warunkach domowych.

Nie wymaga częstego podlewania i lubi jasne miejsca, ale poradzi sobie również w półcieniu. To must-have każdego początkującego miłośnika roślin.

Monstera
Autor: Marina Gorevaya / iStock / Getty Images Plus

Triki eksperki dla początkujących

Anna podkreśla, że jednym z najprostszych rozwiązań pielęgnacyjnych jest odpowiednie ustawienie roślin. 

Warto rośliny grupować w jednym miejscu. Raz, że tworzy się przy nich sprzyjający im mikroklimat, a dwa – trudniej jest nam zapomnieć o jakimś okazie.

Podczas podlewania możemy wówczas zająć się wszystkimi roślinami naraz – to oszczędność czasu i gwarancja, że niczego nie pominiemy. Co ważne zawsze podczas tej czynności sprawdzajmy nasze rośliny, czy nie sygnalizują nam problemów - żółte liście, szkodnik.

Ekspertka podkreśla również, że kwiaty świetnie sprawdzają się także jako sposób na regenerację podczas pracy zdalnej.

- Osobom pracujących z domu polecam zazielenić, każde możliwe miejsce w mieszkaniu. Zieleń nie tylko działa łagodząco na nasz wzrok, układ nerwowy, ale przede wszystkim dają nam dobry pretekst, by odejść od monitora, rozprostować kości i na chwilę zapomnieć o obowiązkach dnia codziennego podczas podlewania czy mycia liści - wyjaśnia.

Rośliny, nawet te najmniej wymagające, mogą więc pomóc zadbać o lepsze samopoczucie i codzienną równowagę.

Niezniszczalne rośliny domowe. Top 5 gatunków - zdjęcia

Zobacz również: 35 bezproblemowych kwiatów na balkon. Dasz sobie radę, nawet jeśli nie masz ręki do roślin!

Murator Ogroduje #2: Brunera i inne byliny cieniolubne