Niewymagające kwiaty doniczkowe. Oto 12 roślin do domu, łatwych w uprawie

2024-06-25 14:16

Niewymagające kwiaty doniczkowe są idealną opcją dla osób, które lubią rośliny, ale nie mają czasu się nimi zbytnio zajmować, zapominają o podlewaniu, albo po prostu dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin. Przedstawiamy 12 gatunków roślin łatwych w uprawie, które potrafią wiele wybaczyć.

Spis treści

  1. Jakie kwiaty są niewymagające?
  2. Na to zwróć uwagę wybierając niewymagające kwiaty doniczkowe
  3. Niewymagające kwiaty doniczkowe 
  4. Kwiaty, które nie potrzebują światła 

Jakie kwiaty są niewymagające?

Co to znaczy, że roślina jest niewymagająca lub łatwa w uprawie? Takie określenie najczęściej odnosi się do gatunków roślin, które:

  • nie potrzebują częstego podlewania
  • dobrze znoszą przesuszenie
  • nie chorują i są odporne na szkodniki
  • nie potrzebują częstego przesadzania
  • nie wymagają częstego nawożenia
  • są odporne na zmienne warunki (np. przenoszenie czy zmiany temperatury i nasłonecznienia)

Oczywiście, nie oznacza to, że każda roślina z listy „niewymagających gatunków” będzie mieć wszystkie powyższe cechy – pamiętajmy, że rośliny to żywe organizmy i nawet te najbardziej odporne, potrzebują naszej uwagi, czasu i troski.

Na to zwróć uwagę wybierając niewymagające kwiaty doniczkowe

Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek, dokładnie zapoznajmy się z warunkami, jakie należy danej roślinie zapewnić. Najważniejsze aspekty uprawy roślin doniczkowych to:

1. Podłoże – zadbajmy o odpowiednie podłoże z warstwą drenażu; podłoże należy dobrać do gatunku rośliny (szczególnie istotne jest to w przypadku sukulentów).

2. Stanowisko – nawet niewymagające rośliny mają preferencje dotyczące stanowiska, chociaż zdarzają się gatunki, które rosną tak samo dobrze w jasnych, jak i zacienionych miejscach.

3. Częstotliwość podlewania – w przypadku niewymagających kwiatów doniczkowych podlewanie odbywa się rzadko, a okazjonalne przesuszenie nie stanowi dla nich zagrożenia. Warto jednak dowiedzieć się, co ile dana roślina musi być podlewana. Dobrym pomysłem, by nie zapomnieć o podlewaniu jest ustawienie przypomnienia w telefonie lub stworzenie kalendarza roślin, gdzie będziemy wpisywać datę kolejnego podlewania – ten sposób przyda się szczególnie wtedy, gdy mamy dużo roślin, które wymagają nawodnienia z różną częstotliwością.

Niewymagające kwiaty doniczkowe 

Do niewymagających kwiatów doniczkowych należą m.in. kaktusy, aloes, dracena, pieniążek, oplątwa, grubosz, sansewieria, nolina, epipremnum, zamiokulkas, zielistka, monstera.

1. KAKTUSY – to doskonałe rośliny dla początkujących i zapominalskich, ponieważ wystarczy podlewać je raz na miesiąc, a niektóre gatunki raz na dwa miesiące. Kaktusy najlepiej sadzić w dużych doniczkach, gdzie mogą magazynować większe ilości wody. Rośliny te uwielbiają słońce, dlatego warto umiejscowić je w dobrze oświetlonej części pokoju.

2. ALOES ZWYCZAJNY – to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin; aloe vera uwielbia słoneczne stanowiska, nie lubi natomiast częstego podlewania; zimą najczęściej aloesu w ogóle się nie podlewa, chyba że zauważymy, że jego liście się marszczą z przesuszenia. Przelany aloes rzadko da się odratować, dlatego należy uważać z nawadnianiem.

3. DRACENA – jest bardzo wytrzymała, lubi umiarkowane słońce, ale spokojnie może rosnąć również w półcieniu. Dracenę wystarczy podlewać raz na tydzień, a zimą jeszcze rzadziej.

4. PIENIĄŻEK – to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych; bardzo rzadko dopadają ją choroby, a szkodniki trzymają się od niej z daleka; pieniążka nie trzeba przesadzać, natomiast może wymagać częstszego podlewania: latem co 3 dni, natomiast zimą co 1.5-2 tygodnie.

5. OPLĄTWA – bardzo modna w ostatnim czasie roślina, która nie wymaga sadzenia w ziemi (tzw. air plant); wystarczy zraszać ją delikatnie 2 razy w tygodniu miękką wodą; oprócz tego oplątwa nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych; można umieścić ją w wiszących szklanych kulach lub metalowych konstrukcjach.

6. GRUBOSZ – nazywany inaczej drzewkiem szczęścia jest idealny dla zapominalskich; jak na sukulent przystało, magazynuje wodę w swoich grubych, mięsistych liściach, dlatego nie trzeba go często podlewać; dobrze znosi przesuszenie i suche powietrze; lubi jasne, nasłonecznione miejsca.

7. SANSEWIERIA – jedna z tzw. „żelaznych roślin”, czyli najbardziej wytrzymałych gatunków; w swoich grubych liściach magazynuje wodę, więc nie trzeba jej często podlewać – warto ją nawet przesuszyć od czasu do czasu. Sansewieria toleruje zmienne, nawet trudne warunki: dobrze radzi sobie z suchym powietrzem, dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn i produkuje duże ilości tlenu; z powodzeniem może rosnąć zarówno w jasnym, jak i zacienionym miejscu.

8. NOLINA – rośnie wolno, ale jest rośliną długowieczną; idealna dla zapominalskich i zapracowanych; nolina nie lubi częstego podlewania; dobrze radzi sobie w pomieszczeniach o suchym powietrzu lub mocno nagrzewanych.

9. EPIPREMNUM ZŁOCISTE – to dekoracyjne pnącze doniczkowe lubi jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie; gdy je przelejemy, może zacząć gnić, dlatego nie należy przesadzać z nawodnieniem; epipremnum dobrze radzi sobie w zmiennych warunkach i dość szybko rośnie.

10. ZAMIOKULKAS – jeśli nie mamy ręki do roślin i potrzebujemy naprawdę odpornej rośliny, zamiokulkas będzie idealnym wyborem! „Żelazny” zamiokulkas doskonale znosi suszę – wystarczy podlać go raz w miesiącu; może rosnąć zarówno w miejscach zacienionych, jak i słonecznych. Poza tym dość szybko rośnie, więc po jakimś czasie może wymagać przesadzenia.

11. ZIELISTKA – potrafi przystosować się do każdych warunków: będzie rosnąć na stanowisku zaciemnionym i jasnym (na jasnym stanowisku uwidocznią się lepiej paskowania na liściach); co ciekawe, zielistce nie przeszkodzi nawet chłodniejsza temperatura (do wzrostu potrzebuje min. 7 stopni); nie zaszkodzą jej okresowe przesuszenia, chociaż od lutego do października będzie wymagać bardziej obfitego podlewania.

12. MONSTERA DZIURAWA – świetnie dostosowuje się do zmiennych warunków; monstera najlepiej rośnie w słońcu, ale poradzi sobie również na stanowisku zacienionym (ale wtedy liście będą mniej „dziurawe”); wystarczy podlewać ją raz na tydzień, a zimą raz na 2 tygodnie.

Kwiaty, które nie potrzebują światła 

Nie wszystkie niewymagające kwiaty doniczkowe potrzebują częstych kąpieli słonecznych. Niektóre z popularnych gatunków doskonale radzą sobie w ciemnych mieszkaniach. Dlatego, szukając prostych w uprawie roślin doniczkowych preferujących cień, warto rozważyć zakup: sansewierię gwinejską, monsterę dziurawą, aglonemę, filodendrona czy bluszcz.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają