Jakie rośliny na słoneczny balkon? Kwiaty na balkon w pełnym słońcu: 22 przykłady

2024-05-17 9:59

Kwiaty bez wątpienia kochają słońce, jednak sporo gatunków nie wytrwa w nim przez cały dzień. Może się to skończyć poparzeniem liści, a nawet śmiercią rośliny! Nie ryzykuj i na balkonie południowym postaw rośliny, które sobie na nim poradzą. Jakie rośliny na słoneczny balkon? Oto kwiaty na balkon południowy w pełnym słońcu!

Kwiaty na balkon w południowy w pełnym słońcu

Skąpany w słońcu, południowy balkon wydaje się idealnym miejscem do uprawy roślin balkonowych obficie kwitnących. W rzeczywistości jednak warunki, jakie na nim panują, są dość trudne i niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego nie wszystkie rośliny będą umiały sobie w takim miejscu poradzić.

Największym zagrożeniem dla roślin uprawianych na południowym balkonie jest ostre słońce, z powodu którego wiele delikatnych gatunków narażonych jest na poparzenia oraz niedobór wody, która szybko paruje z nagrzanego podłoża w doniczkach.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy

Poza ostrym słońcem, suszą i gorącem dodatkowym zagrożeniem dla roślin na balkonie południowym są szkodniki. Do najbardziej uciążliwych należą przede wszystkim przędziorki, które uwielbiają ciepłe i suche powietrze. Kiedy raz się pojawią, trudno jest się ich pozbyć z roślin balkonowych, gdyż gromadzą się głównie na spodniej stronie liści, gdzie trudno je w porę dostrzec.

Przędziorki są też stosunkowo odporne na wiele preparatów ochrony roślin, dlatego należy poszukać takiego środka, który będzie mógł sobie z nimi poradzić, a jednocześnie nie zagrozi naszemu zdrowiu.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon? Jakie doniczki wybrać?

Jakie kwiaty na balkon w pełnym słońcu? Wybierając rośliny na słoneczny balkon, musimy też pamiętać, że chociaż z reguły są to gatunki światłożądne, nie zawsze dobrze znoszą suszę. Pod uprawę roślin na południowym balkonie, który jest silnie nasłoneczniony, należy wybierać duże pojemniki w jasnych kolorach, które nie będą nagrzewać się zbyt szybko i w których zmieści się więcej podłoża.

Warto natomiast unikać na słonecznym balkonie osłonek metalowych i blaszanych, bo chociaż są niezwykle modne, łatwo się nagrzewają i szybko prowadzą do przegrzania systemu korzeniowego oraz szybkiego przesuszania ziemi.

Rośliny na słoneczny balkon. Kiedy najlepiej podlewać kwiaty rano czy wieczorem?

Większość uprawianych na słonecznym balkonie roślin (z wyjątkiem gatunków preferujących suchsze podłoża, np. lawendy), należy też systematycznie i często podlewać, gdyż narażone na suszę, szybko więdną i tracą walory ozdobne (np. sanwitalia, lobelia).

Podlewanie roślin na balkonie południowym należy zaplanować na wczesne godziny poranne lub na wieczór, gdyż rośliny nawadniane w południe mogą ulec zaparzeniu lub przegrzaniu.

Jakie kwiaty na balkon w pełnym słońcu?

Wybór roślin na balkon słoneczny musi być dobrze przemyślany. Na szczęście istnieje mnóstwo gatunków, które doskonale odnajdą się w warunkach panujących na balkonie południowym.

Kwiaty i rośliny na słoneczny balkon. Lista

Rośliny na słoneczny balkon. Kwiaty na balkon południowy. Zdjęcia

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki