Kwiaty na balkon: zobacz balkonowe kwiaty HITY. Najlepsze kwiaty balkonowe - pelargonie czy surfinia?

2019-06-24 17:40 Anna Skórkowska

Kwiaty na balkon są proste w uprawie i pięknie kwitną. Właśnie dlatego od lat szturmem zdobywają balkony, a przede wszystkim naszą sympatię. Prezentujemy wybrane kwiaty balkonowe. Zobacz, jakie gatunki będą cieszyły oczy przez cały sezon.

Przedstawiamy popularne kwiaty na balkon, dzięki którym balkon i taras będą piękne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zadbajcie o swój balkon i cieszcie się ferią barw i zapachów.

Kwiaty na balkon są dość łatwe w uprawie i pozwalają na dowolną aranżację. Przekonaj się, że balkon będzie wyglądał pięknie, jeśli ustawisz na nim doniczki z kwiatami – pojedynczo albo w ramach wielokolorowych kompozycji. To już zależy od konkretnego pomysłu na wystrój balkonu.

Więcej: Kwiaty na balkon: pelargonie, królowe balkonu

Jak kupić zdrowe kwiaty na balkon?

1. Dokładnie oglądaj kupowane kwiaty na balkon – nie mogą mieć plam, przebarwień ani śladów obecności szkodników. Wybieraj egzemplarze krępe i ładnie wybarwione. Liście, a także podłoże nie mogą być przesuszone.

2. W pojemniku, w którym posadzisz rośliny, ułóż warstwę drenażu, sypiąc na dno drobne kamyki czy potłuczone skorupy. Nie sadź roślin w ziemi z poprzedniego roku.

3. Po posadzeniu często przeglądaj kwiaty na balkon, aby sprawdzić, czy nie występują „nieproszeni goście”. Od razu gdy zauważysz ich obecność, wykonaj dwa-trzy opryski co siedem-dziesięć dni.

4. Regularnie usuwaj zasychające kwiaty i liście oraz zamierające i chore części roślin balkonowych.

5. Nie dopuszczaj do nadmiernego przesuszenia roślin balkonowych; osłabione kwiaty na balkon są bardziej podatne na infekcje.

Kwiaty na balkon: peralgonie

Pelargonia. Niekwestionowana królowa rankingu kwiatów na balkon. Zaszczytne pierwsze miejsce zapewnia jej to, że przyjemnie pachnie i jest bardzo łatwa w uprawie. Wystarczy, że pelargonia będzie miała dużo światła i częste dostawy wody, a odwdzięczy nam się jaskrawymi, różnokolorowymi kwiatami: różowymi, czerwonymi, fioletowymi lub białymi. Najczęściej na balkonie sadzimy odmiany pelargonii rabatowych i bluszczolistnych.

Kwiaty na balkon: begonie

Begonia bulwiasta. Ceniona jako balkonowe kwiaty nie tylko za piękne kwiaty przybierające barwy czerwieni, różu, pomarańczu, bieli, a nawet złota, lecz także za ciekawy, sercowaty kształt liści. Idealnie nadaje się na balkon. Kwitnie wyjątkowo długo - aż do października. Bardzo dekoracyjne są odmiany begonii o zwisających pędach. Jej głównym wymaganiem jest wilgotna, żyzna gleba. Begonie można sadzić na lekko ocienionym balkonie.

Kwiaty na balkon: petunie

Petunia (w tym surfinia). Te balkonowe kwiaty obficie i wytrwale kwitną od wiosny do jesieni, czym zdobyły sobie wielu zwolenników. Ponadto petunie (surfinie) szybko rosną - mogą osiągnąć wysokość aż 2 m! Jej kwiaty zdobią balkon w fioletowe, różowe lub białe szaty. Wymaga jednak żyznej gleby, częstego podlewania i nawożenia specjalnym preparatem.

Kwiaty na balkon: lobelia

Lobelia przylądkowa. Zawrotną karierę jako balkonowy kwiat zawdzięcza gęstym ciemnoniebieskim kwiatom, można ją też jednak spotkać odzianą w biel, róż lub błękit. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie, dlatego nie sprawi problemu na balkonie. Służą jej stanowiska słoneczne, ale może też rosnąć w półcieniu. Po przekwitnięciu należy ją przyciąć na długość 6-8 cm, aby pobudzić ją do dalszego kwitnienia.

Kwiaty na balkon: fuksja

Fuksja. Zaskakuje niezwykłą różnorodnością. Setki jej odmian różnią się między sobą kształtem i kolorem kwiatów, które przybierają rozmaite odcienie różu, fioletu, bieli, oranżu oraz czerwieni. Za sprawą delikatnych zwisających szypułek, na których pojawiają się kwiaty, rośliny drżą na wietrze, co nadaje im niepowtarzalny wygląd. Fuksje potrzebują żyznego, wilgotnego podłoża oraz rozproszonego światła.

Bratki na balkon

Bratek. Delikatny zapach, aksamitny połysk i bogactwo barw to tylko kilka powodów, dla których tak bardzo lubimy sadzić bratki na balkonie. Niezwykłe jest w nich także to, że wielobarwne kwiaty przypominają ludzkie twarze strojące zabawne miny. Są uniwersalne - można je posadzić nie tylko w skrzynkach balkonowych, ale i w dużej donicy po kilka sztuk czy w koszu. Bratki najlepiej się czują w glebach żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznym stanowisku.

Kwiaty na balkon i inne kompozycje balkonowe

Jeśli nie masz pomysłu na kompozycje balkonowe, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz różne kwiaty, a także inspiracje, jak stworzyć przepiękne kompozycje balkonowe.