Surfinia czy pelargonia? A może fuksja? Wybieramy modne kwiaty na balkon

2021-05-12 14:16 Anna Skórkowska Barbara Ruppel

Modne kwiaty na balkon bez wątpienia prezentują się zjawiskowo niezależnie od stylu i wyposażenia balkonowej przestrzeni. Wybierając konkretne gatunki, warto dobrze zapoznać się z ich wymaganiami, by mieć pewność, że będziemy w stanie zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Pośród najpopularniejszych rodzajów, które kwiaty warto wybrać? Surfinie, pelargonie, fuksje, a może begonie? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Kwiaty na balkonie - o czym należy pamiętać?
  2. Modne kwiaty na balkon: pelargonie i surfinie
  3. Begonie na balkonie
  4. Modne kwiaty na balkon: lobelia
  5. Fuksja na balkon
  6. Bratki na balkonie
  7. Kwiaty na balkon i inne kompozycje balkonowe. GALERIE ZDJĘĆ

Kwiaty na balkonie - o czym należy pamiętać?

O kwiaty na balkonie musimy ciągle dbać - regularnie je podlewać, systematycznie przesadzać, sprawdzać, czy mają zapewnione jak najlepsze warunki do wzrostu. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze balkonowe roślinki, na pewno odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i bujnym ukwieceniem. O czym warto pamiętać, decydując się na uprawę kwiatów na balkonie? Oto kilka wskazówek:

WSKAZÓWKA 1: Gdy kupujesz kwiaty na balkon, dokładnie je obejrzyj – nie mogą mieć plam, przebarwień ani śladów obecności szkodników. Wybieraj egzemplarze krępe i ładnie wybarwione. Liście, a także podłoże nie mogą być przesuszone.

WSKAZÓWKA 2: W pojemniku, w którym masz zamiar posadzić rośliny, ułóż warstwę drenażu, sypiąc na dno drobne kamyki czy potłuczoną ceramikę. Nie sadź nowych roślin w ziemi z poprzedniego roku.

WSKAZÓWKA 3: Po posadzeniu często przeglądaj kwiaty na balkon, aby sprawdzić, czy nie występują „nieproszeni goście”. Od razu gdy zauważysz ich obecność, wykonaj dwa-trzy opryski co siedem-dziesięć dni.

WSKAZÓWKA 4: Regularnie usuwaj zasychające kwiaty i liście oraz zamierające i chore części roślin.

WSKAZÓWKA 5: Nie dopuszczaj do nadmiernego przesuszenia roślin; osłabione kwiaty na balkonie są bardziej podatne na infekcje.

Zobacz też: Domowe sposoby na pasożyty i choroby roślin doniczkowych. Jak leczyć rośliny bez chemii? >>

Modne kwiaty na balkon: pelargonie i surfinie

Pelargonie i surfinie to niekwestionowane królowe polskich balkonów. Nic dziwnego - kwiaty te są niezwykle atrakcyjne, pięknie kwitną i co najwazniejsze - są stosunkowo proste w uprawie. Surfinie uprawiane są w Polsce jako rośliny jednoroczne. Charakteryzują się bujnymi, zwisającymi kwiatostanami. Wymagają stanowisk słonecznych, częstego podlewania i ochrony przed silnym wiatrem.

Z kolei pelargonie tworzą raczej zwarte ukwiecone kępy i są dużo bardziej wytrzymałe niż surfinie. Nie boją się wiatru, słońca i okazjonalnego przesuszenia. Zazwyczaj uprawia się je jako rośliny wieloletnie - mogą bez problemu zimować w piwnicy lub na klatce schodowej. By cieszyć się kolorowymi kwiatami jak najdłużej, surfinie i pelargonie warto systematycznie nawozić. 

Begonie na balkonie

Begonia bulwiasta jest ceniona nie tylko za piękne kwiaty przybierające barwy czerwieni, różu, pomarańczy, bieli, a nawet złota, lecz także za ciekawy, sercowaty kształt liści. Idealnie nadaje się na balkon. Kwitnie wyjątkowo długo - aż do października. Jeśli szukamy ciekawych i modnych kwiatów na balkon, warto zdecydować się na dekoracyjne odmiany begonii o zwisających pędach. Jej głównym wymaganiem jest wilgotna, żyzna gleba. Begonie można sadzić na lekko ocienionym balkonie.

Modne kwiaty na balkon: lobelia

Lobelia przylądkowa zawrotną karierę jako balkonowy kwiat zawdzięcza gęstym ciemnoniebieskim kwiatostanom, można ją również spotkać odzianą w biel, róż lub błękit. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie, dlatego nie sprawi problemu na balkonie. Służą jej stanowiska słoneczne, ale może też rosnąć w półcieniu. Po przekwitnięciu należy ją przyciąć na długość 6-8 cm, aby pobudzić ją do dalszego kwitnienia.

Fuksja na balkon

Fuksja zaskakuje niezwykłą różnorodnością. Setki jej odmian różnią się między sobą kształtem i kolorem kwiatów, które przybierają rozmaite odcienie różu, fioletu, bieli, oranżu oraz czerwieni. Za sprawą delikatnych zwisających szypułek, na których pojawiają się kwiaty, rośliny drżą na wietrze, co nadaje im niepowtarzalny wygląd. Fuksje potrzebują żyznego, wilgotnego podłoża oraz rozproszonego światła.

Bratki na balkonie

Delikatny zapach, aksamitny połysk i bogactwo barw to tylko kilka powodów, dla których tak bardzo lubimy sadzić bratki na balkonie. Niezwykłe jest w nich także to, że wielobarwne kwiaty przypominają ludzkie twarze strojące zabawne miny. Są uniwersalne - można je posadzić nie tylko w skrzynkach balkonowych, ale i w dużej donicy po kilka sztuk czy w koszu. Bratki najlepiej się czują w glebach żyznych, próchniczych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i na słonecznym stanowisku.

Kwiaty na balkon i inne kompozycje balkonowe. GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli nie masz pomysłu na kompozycje balkonowe, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz różne kwiaty, a także inspiracje, jak stworzyć przepiękne kompozycje balkonowe.

Wiosenne kwiaty – bratki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021