Jak dbać o kaktusy doniczkowe? Jak opiekować się kaktusem w domu?

2024-05-06 12:46

Kaktus to popularna roślina doniczkowa, znakomicie nadająca się dla tych, którzy o pielęgnacji kwiatów w domu zapominają albo nie mają na nią czasu. Nie znaczy to jednak, że o kaktusa nie trzeba dbać! Podpowiadamy, jak opiekować się kaktusem w domu.

Spis treści

  1. Gdzie powinien stać kaktus? Czy kaktusy muszą stać przy oknie?
  2. Co ile dni trzeba podlewać kaktusa? Kiedy nie podlewać kaktusa?
  3. Czy kaktusy lubią zraszanie? Czy kaktusy można spryskiwać wodą?
  4. Czy kaktus lubi ciasne doniczki?
  5. Jak zasilać kaktusy?
  6. Jakie powinno być podłoże dla kaktusów?
  7. Kiedy i jak przesadzać kaktusy?
  8. Kaktusy w domu. Zdjęcia

Kaktusy to rośliny pochodzące z suchych, pustynnych obszarów Ameryki Południowej i Północnej. Są wytrzymałe na wysokie temperatury i niedobór wody. Należą do sukulentów – roślin, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody – mają zdolność do gromadzenia wody, dzięki czemu są w stanie przetrwać długotrwałą suszę.

Kaktusy charakteryzują się mięsistymi łodygami, pokrytymi warstwą wosku lub długimi włoskami i kolcami, które są przekształconymi liśćmi (choć zdarzają się kaktusy bezkolcowe).

W naszych domach kaktusy są obecne od dawna. Dzisiaj również znajdują grono zwolenników, którzy do wyboru mają mnóstwo gatunków kaktusów różniących się formą, kształtem i rozmiarami. Niektóre nawet kwitną!Przyjęła się opinia, że kaktusy są roślinami niewymagającymi intensywnej pielęgnacji, znakomicie nadającymi się dla tych, którzy zapominają o podlewaniu. Czy jest to prawda? Wyjaśniamy, jakie wymagania mają kaktusy i jak dbać o nie w domowej uprawie.

Gdzie powinien stać kaktus? Czy kaktusy muszą stać przy oknie?

Kaktusy to rośliny, które uwielbiają słońce! I to w dużej ilości. Najlepiej więc ustawić je w domu tam, gdzie jest najłatwiejszy dostęp do naturalnego światła słonecznego. Dobrym miejscem jest parapet okna wychodzącego na południe albo południowy zachód. Kaktusy postawione w zbyt ciemnym miejscu mogą nadmiernie wyciągać się w stronę słońca, co spowoduje ich deformację. Latem kaktusy można wystawiać na balkon bądź taras.

Co ile dni trzeba podlewać kaktusa? Kiedy nie podlewać kaktusa?

Kaktusy są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu. Podlewać je należy rzadko, ale za to obficie, za każdym razem usuwając nadmiar wody z podstawki, na której stoi doniczka z rośliną. Podlewamy dopiero wtedy, aż ziemia w doniczce całkowicie przeschnie (zwykle jest to co około 1,5 tygodnia). Jesienią stopniowo ograniczamy podlewanie do jednego w miesiącu, a zimą całkowicie go zaprzestajemy.

Najlepiej nawadniać kaktusa zanurzając doniczkę w misce z wodą i pozostawiając ją tam do czasu, gdy podłoże zostanie całkowicie nasączone wodą. Potem należy doniczkę z wody wyjąć i odstawić np. na kratce, tak, aby nadmiar wody mógł odpłynąć. Do podlewania kaktusów używać należy wyłącznie wody odstanej (min. 24 godziny), o temperaturze pokojowej. Można też podlewać wodą przegotowaną (i ostudzoną) lub deszczówką.

Czy kaktusy lubią zraszanie? Czy kaktusy można spryskiwać wodą?

Kaktusy preferują suche powietrze, dlatego zraszanie ich wodą nie jest konieczne, a nawet może prowadzić do gnicia. Z wyjątkiem niektórych gatunków tropikalnych, kaktusów nie należy spryskiwać wodą.

Czy kaktus lubi ciasne doniczki?

Doniczka dla kaktusa nie powinna być zbyt duża, bowiem rośliny te lepiej rosną w mniejszej ilości podłoża. Jeśli przesadzamy kaktusa, to nowa doniczka powinna być jedynie nieco większa od dotychczasowej.Ważne jest, aby doniczka dla kaktusa miała w dnie otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Kaktusów nie sadzimy w osłonkach!Kształt doniczki należy dopasować do konkretnego gatunku, a ściślej do tego, jaką bryłę korzeniową tworzy (dla jednych odpowiednie są doniczki płaski a szerokie, dla innych wysokie i wąskie).

Jak zasilać kaktusy?

Kaktusy można od czasu do czasu zasilać stosując specjalistyczne nawozy dedykowane kaktusom i sukulentom, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta na opakowaniu produktu. Trzeba pamiętać, żeby kaktusów nie nawozić w okresie spoczynku, a także tuż po przesadzeniu.

Jakie powinno być podłoże dla kaktusów?

Kaktusy nie będą dobrze rosły w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowej, potrzebują bowiem specjalnego podłoża ze starannie dobranymi składnikami, które zapewnią nie tylko odpowiednią wilgotność, ale również przewiewność. Podłoże dla kaktusów musi być bardzo dobrze przepuszczalne, mieć luźną strukturę.

Kiedy i jak przesadzać kaktusy?

Kaktusy nie lubią częstego przesadzania, dlatego przesadzać je należy dopiero wtedy, gdy roślina nie mieści się w doniczce. Co najmniej tydzień (a jeszcze lepiej kilka tygodni) przed planowanym przesadzaniem należy kaktus przesuszyć. Najlepiej przesadzać kaktusy wczesną wiosną, tuż po zakończeniu okresu spoczynku. Nie należy przesadzać kaktusów podczas kwitnienia.Kaktusa, którego chcemy przesadzić owijamy gazetą lub gruba tkaniną (aby się nie pokłuć) i delikatnie wyjmujemy z doniczki. Oczyszczamy bryłę korzeniową z resztek starego podłoża i usuwamy ostrym, zdezynfekowanym nożem uszkodzone, suchy lub chore korzenie. Na dno nowej doniczki wsypujemy warstwę drenażu (np. keramzytu) i warstwę świeżego podłoża. Umieszczamy roślinę w doniczce i obsypujemy podłożem tak, aby cała bryła korzeniowa była zakryta. Podłoże lekko dociskamy, by kaktus został dobrze umocowany. Kaktusa podlewany dopiero tydzień po przesadzeniu.

Kaktusy w domu. Zdjęcia

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe