Kaktusy w mieszkaniach – idealne rośliny dla zapominalskich!

2017-02-22 14:37

Kaktusy to rośliny doniczkowe, które od dawna wykorzystuje się do ozdoby wnętrz. Dowiedz się, dlaczego kaktusy są tak popularne i jak należy pielęgnować kaktusy w domu. Poznaj najpopularniejsze kaktusy doniczkowe do domu i zobacz ciekawe aranżacje wnętrz z kaktusami.

Spis treści

  1. Kaktusy to dobre rośliny dla zapominalskich!
  2. Jak pielęgnować kaktusy w domu
  3. Najpopularniejsze kaktusy do uprawy w domu

Kaktusy pochodzą z Ameryki, gdzie rosną na naturalnych stanowiskach. U naszym kraju kaktusy uprawiamy jako rośliny doniczkowe. W kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych i marketach oferowanych jest wiele gatunków kaktusów. Różnią się one nie tylko rozmiarami – od wręcz miniaturowych po całkiem spore, ale także formą i kształtem. Ze względu na kształt możemy podzielić je na: kuliste, kolumnowe i walcowate (forma pośrednia między kulistymi a kolumnowymi). Pędy części nadziemnej kaktusów składać się z jednej bądź wielu członów, mogą być też rozgałęzione. Pokrój natomiast – w zależności od gatunku – może być wzniesiony lub płożący. Przeważająca wielkość kaktusów posiada ostre ciernie (zwane potocznie kolcami), będące przekształconymi liśćmi. Ciernie poszczególnych gatunków różnią się kształtem, grubością oraz barwą. Zetknięcie z nimi nie jest przyjemne, dlatego warto być uważnym opiekując się kaktusami w domu! Wiele gatunków kaktusów wydaje dekoracyjne kwiaty.>>Przeczytaj też: Oplątwy: modne rośliny w mieszkaniu

Kaktusy to dobre rośliny dla zapominalskich!

Kaktusy to tzw. sukulenty, czyli rośliny, które mają zdolność magazynowania wody w przekształconych pędach. Dzięki temu są one w stanie przetrwać w dobrej kondycji dłuższe okresy bez dostępu do wody. Kaktusom susza nie jest straszna! Z tego powodu są to wprost idealne rośliny doniczkowe dla tych, którzy notorycznie zapominają o podlewaniu.

>>Przeczytaj też: Rośliny w mieszkaniu: siła zieleni kwiatów doniczkowych

Jak pielęgnować kaktusy w domu

Wiele osób sądzi, że kaktusy to rośliny wręcz „bezobsługowe” – nie trzeba się nimi zajmować, a i tak będą zdobiły wnętrza. Nie jest to prawdą, bo choć kaktusy są przystosowane do przetrwania suszy, to jednak aby dobrze rosły, były zdrowe i atrakcyjnie wyglądały, należy zapewnić im właściwe warunki wzrostu. Trzeba je również odpowiednio pielęgnować, choć na szczęście w tym przypadku zabiegi pielęgnacyjne nie zajmują dużo czasu.Na początek wybierzmy dla kaktusów odpowiednie miejsce w domu. Idealne stanowisko dla większości gatunków kaktusów to pełne nasłonecznienie. Latem rośliny można wystawić na balkon, taras czy do ogrodu (jeśli go mamy), pamiętając by postawić je w miejscu wystawie południowej lub południowo-wschodniej.Kaktusy sadzimy do podłoża przewiewnego, przepuszczalnego i lekkiego – najlepsza jest specjalna ziemia przeznaczona do kaktusów (do kupienia w kwiaciarniach i marketach). Kaktusy najlepiej rosną w nieco „przyciasnych” doniczkach – weźmy to pod uwagę, gdy będziemy przesadzać rośliny. Na dnie doniczki, do której sadzimy kaktusy, zawsze musi być warstwa drenażu (np. z keramzytu). Gdy regularnie przesadzamy kaktusy do świeżego podłoża, to nie musimy dodatkowo nawozić roślin. Jednak gdy robimy to rzadko, warto stosować specjalne nawozy do kaktusów (używamy je zgodnie z instrukcja na opakowaniu).Kaktusy podlewamy rzadko, ale obficie i to tylko w miesiącach wiosenno-letnich. Zimą kaktusy muszą przejść tzw. okres spoczynku, w którym potrzebują obniżenia temperatury oraz zaprzestania podlewania. Wiosną (marzec–kwiecień) nawadnianie wznawiamy.

>>Zobacz także: Przesadzanie kaktusów: kompozycja w szkle

Najpopularniejsze kaktusy do uprawy w domu

Do kaktusów najczęściej spotykanych w naszych domach należą:

  • Echinocactus – o kulistym kształcie, z charakterystycznymi mocno zarysowanymi żebrami, długimi, kremowymi kolcami zebranymi w kępki i gęsto owłosionym wierzchołkiem. Kwiaty sa żółte.
  • Coryphantha – kwitnący na żółto lub różowo, o kulistym pokroju i licznych kolcach zebranych w kępki.
  • Opuncja – ma płaskie pędy złożone z członów oraz liczne, jasne kępki drobnych kolców. Kwiaty są duże, żółte, pomarańczowe lub czerwone.
  • Ferocactus – o walcowatej, żebrowatej budowie i długich cierniach. Kwiaty mają lejkowaty lub dzwonkowaty kształt i mogą być żółte, różowe bądź czerwone.
  • Echinopsis – o walcowatym, żebrowatym kształcie, drobnych cierniach i pięknych kwiatach.
  • Gymnocalycium – charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, kulistym kształtem i długimi, niekłującymi cierniami. Kwiaty w zależności od gatunku są białe, żółte, różowe, purpurowe.
  • Mammillaria – o małych rozmiarach i kulistym kształcie. Zamiast żeber tworzy brodawki, na końcu których wyrastają kępki kolców. Kwiaty – białe, żółte lub różowe w różnych odcieniach – tworzą wianek wokół wierzchołka pędu.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE