Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

2020-07-16 15:45

Opuncja figowa to dość duży kaktus o owalnych, wydłużonych, spłaszczonych pędach, które są pokryte licznymi kolcami.

Spis treści

  1. Opuncja – kaktus
  2. Opuncja – uprawa
  3. Opuncja figowa – rozmnażanie

Opuncja – kaktus

Opuncję można uprawiać jako roślinę doniczkową. Często można kupić egzemplarze kwitnące lub takie, na których są już zawiązane, dojrzewające, jadalne owoce.  Opuncja ma też odmiany o niewielkiej liczbie kolców oraz odmiany bezkolcowe.

Opuncja – uprawa

Podłoże do uprawy opuncji powinno być lekkie i piaszczyste. Znakomicie nadaje się specjalistyczne podłoże dla kaktusów. Opuncję podlewa się niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce całkiem przeschnie. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie może spowodować zgniliznę korzeniową. Nawozić roślinę należy raz w miesiącu wiosną i latem specjalistycznym nawozem dla kaktusów.

Opuncja figowa – rozmnażanie

Opuncje rozmnaża się przez ukorzenianie pojedynczych pędów (sadzonki wierzchołkowe), oddzielonych od rośliny matecznej. Można też rozmnażać przez nasiona wydobyte z dojrzałych i dobrze przesuszonych owoców.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE