Opuncja figowa - Opuntia ficus-indica

2020-07-16 15:45

Opuncja figowa to dość duży kaktus o owalnych, wydłużonych, spłaszczonych pędach, które są pokryte licznymi kolcami.

Opuncja – kaktus

Opuncję można uprawiać jako roślinę doniczkową. Często można kupić egzemplarze kwitnące lub takie, na których są już zawiązane, dojrzewające, jadalne owoce.  Opuncja ma też odmiany o niewielkiej liczbie kolców oraz odmiany bezkolcowe.

Opuncja – uprawa

Podłoże do uprawy opuncji powinno być lekkie i piaszczyste. Znakomicie nadaje się specjalistyczne podłoże dla kaktusów. Opuncję podlewa się niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce całkiem przeschnie. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie może spowodować zgniliznę korzeniową. Nawozić roślinę należy raz w miesiącu wiosną i latem specjalistycznym nawozem dla kaktusów.

Opuncja figowa – rozmnażanie

Opuncje rozmnaża się przez ukorzenianie pojedynczych pędów (sadzonki wierzchołkowe), oddzielonych od rośliny matecznej. Można też rozmnażać przez nasiona wydobyte z dojrzałych i dobrze przesuszonych owoców.

 

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 1 m
Podlewanie mało
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022