Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

2020-07-16 15:54

Echinocactus grusonii – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych, sukulent o kulistym kształcie. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych kaktusów. Jak większość kaktusów łatwy w uprawie domowej.

Echinokaktus zwany jest także . „fotelem teściowej”, „poduszką teściowej”, „złotą beczką”, „złotą kulą”. Pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga 0,5 do 1 metra wysokości. Roślina ma kształt nieco spłaszczonej kuli. Łodyga jest jasnozielona, ma wyraźnie zaznaczone żebra, z których wyrastają efektowne, jasnożółte ciernie 3-5 cm długości.

Kwiaty echinokaktusa są małe (4-6 cm długości i 3-5 cm średnicy), żółte, lejkowatego kształtu, pojawiają się na starszych egzemplarzach latem.

Echinokaktus wymaga stanowiska słonecznego (może być bezpośrednie nasłonecznienie) i ciepłego. Latem można go wystawić na zewnątrz, do ogrodu bądź na taras czy balkon, ale należy pamiętać o osłonięciu go przed deszczem. Lubi gleby suche, jest bardzo wrażliwy na wilgoć i przelanie – kaktus ten gnije od nadmiaru wody. Należy go podlewać bardzo ostrożnie, najlepiej przez podsiąkanie (zanurzamy doniczkę w naczyniu z wodą), w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) umiarkowanie (najlepiej, gdy podłoże przeschnie między kolejnymi podlaniami), zimą natomiast należy podłoże przesuszyć. Przy podlewaniu nie wolno roślin zamaczać.
Zimą echinokaktusy przechodzą okres spoczynku i wymagają niższej temperatury - nie powinna ona przekraczać 10 st. C.

Podłoże do uprawy echinokaktusa powinno być lekkie, piaszczyste o obojętnym pH – można użyć gotowego podłoża dla kaktusów lub sukulentów. Młode rośliny przesadzamy co rok, starsze co kilka lat.
Roślinę nawozimy jedynie wiosną i latem, raz w miesiącu, najlepiej płynnym nawozem dla kaktusów.

Echinokaktusa rozmnażamy przez nasiona wysiewane od wiosny do jesieni. Jeśli roślina wypuści boczne odrosty, można je oddzielić i ukorzenić w osobnych doniczkach.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 15 cm - 45 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kulisty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE