Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

2020-07-16 15:54

Echinocactus grusonii – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych, sukulent o kulistym kształcie. Jeden z najbardziej rozpowszechnionych kaktusów. Jak większość kaktusów łatwy w uprawie domowej.

Echinokaktus zwany jest także . „fotelem teściowej”, „poduszką teściowej”, „złotą beczką”, „złotą kulą”. Pochodzi z Meksyku, gdzie osiąga 0,5 do 1 metra wysokości. Roślina ma kształt nieco spłaszczonej kuli. Łodyga jest jasnozielona, ma wyraźnie zaznaczone żebra, z których wyrastają efektowne, jasnożółte ciernie 3-5 cm długości.

Kwiaty echinokaktusa są małe (4-6 cm długości i 3-5 cm średnicy), żółte, lejkowatego kształtu, pojawiają się na starszych egzemplarzach latem.

Echinokaktus wymaga stanowiska słonecznego (może być bezpośrednie nasłonecznienie) i ciepłego. Latem można go wystawić na zewnątrz, do ogrodu bądź na taras czy balkon, ale należy pamiętać o osłonięciu go przed deszczem. Lubi gleby suche, jest bardzo wrażliwy na wilgoć i przelanie – kaktus ten gnije od nadmiaru wody. Należy go podlewać bardzo ostrożnie, najlepiej przez podsiąkanie (zanurzamy doniczkę w naczyniu z wodą), w okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) umiarkowanie (najlepiej, gdy podłoże przeschnie między kolejnymi podlaniami), zimą natomiast należy podłoże przesuszyć. Przy podlewaniu nie wolno roślin zamaczać.
Zimą echinokaktusy przechodzą okres spoczynku i wymagają niższej temperatury - nie powinna ona przekraczać 10 st. C.

Podłoże do uprawy echinokaktusa powinno być lekkie, piaszczyste o obojętnym pH – można użyć gotowego podłoża dla kaktusów lub sukulentów. Młode rośliny przesadzamy co rok, starsze co kilka lat.
Roślinę nawozimy jedynie wiosną i latem, raz w miesiącu, najlepiej płynnym nawozem dla kaktusów.

Echinokaktusa rozmnażamy przez nasiona wysiewane od wiosny do jesieni. Jeśli roślina wypuści boczne odrosty, można je oddzielić i ukorzenić w osobnych doniczkach.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 15 cm - 45 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kulisty
Nasi Partnerzy polecają