Dabecja kantabryjska - Daboecia cantabrica

2022-03-25 14:25

Dabecja kantabryjska to niewielka, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W naturze rośnie na atlantyckich wybrzeżach Portugalii, w Hiszpanii, południowo-zachodniej Francji oraz w zachodniej Irlandii. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Spis treści

  1. Dabecja kantabryjska – opis
  2. Dabecja kantabryjska – kwiaty
  3. Dabecja kantabryjska – wymagania i pielęgnacja
  4. Dabecja kantabryjska – zastosowanie

Dabecja kantabryjska – opis

Dabecja kantabryjska dorasta do 30–40 cm wysokości, ma cienkie, wzniesione pędy pokryte drobnymi, lancetowatymi, skórzastymi liśćmi o lekko podwiniętych brzegach. U gatunku liście są zielone, u odmian mogą być zielone, żółtozielone lub czerwonawo zabarwione. Dabecja wyglądem przypomina wrzosiec, ale w porównaniu do niego ma znacznie większe kwiaty.

Dabecja kantabryjska – kwiaty

Dabecja kwitnie od lipca do września (nawet do października). Kwiaty są zwisające, o beczułkowatym kształcie, w zależności od odmiany różowe (w różnych odcieniach), karminowe, lawendowe, fioletowe, liliowe lub białe. Są zebrane (zwykle po kilkanaście sztuk) w groniaste kwiatostany osadzone na wierzchołkach pędów. W odróżnieniu od wrzosów i wrzośców korona po przekwitnięciu opada.

Kwiaty dabecji są oblatywane przez pszczoły i trzmiele (ponieważ trzmiele nie mieszczą się w otworze kwiatu, więc wygryzają dziurki, by dostać się do nektaru). Owocem dabecji jest czterokomorowa torebka zawierająca wiele nasion. Roślina tworzy system korzeniowy gęsto rozgałęziony płytko pod powierzchnią ziemi.

Dabecja kantabryjska – wymagania i pielęgnacja

Dabecja kantabryjska wymaga kwaśnych, żyznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb. Bardzo korzystne dla rośliny jest ściółkowanie korą. Podlewać należy regularnie, najlepiej deszczówką. Dabecja potrzebuje stanowiska słonecznego, wtedy najobficiej kwitnie. Może też rosnąć w półcieniu, ale wtedy kwitnienie będzie słabsze. Miejsce dla dabecji powinno też być zaciszne, osłonięte od wiatrów. Raz w roku należy zastosować nawóz dla roślin wrzosowatych. Wiosną (najlepiej w marcu) należy roślinę przyciąć (podobnie jak wrzosy), by pobudzić ją do wytworzenia nowych pędów. Dabecje można rozmnażać przed sadzonki półzdrewniałe z pietką albo przez odkłady. Roślina jest dość wrażliwa na mrozy, dlatego przed nadejściem mrozów należy ją dobrze okryć (szczególnie młode egzemplarze). Jest za to dość odporna na choroby i szkodniki.

Dabecja kantabryjska – zastosowanie

Dabecja kantabryjska to doskonała roślina na wrzosowiska (w kompozycjach z wrzosami, wrzoścami, kalmiami, różanecznikami czy kiścieniami) oraz na skalniaki. Można ją stosować jako roślinę okrywową oraz na obwódki. Nadaje się do uprawy w pojemnikach (trzeba pamiętać o kwaśnym podłożu i regularnym podlewaniu). Doskonała roślina do ogrodów w stylu japońskim lub naturalistycznych.

Poznaj inne rośliny wrzosowate:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów karminowa
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów liliowa
Barwa kwiatów lawendowa