Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - Pieris japonica ‘Mountain Fire’

2022-03-25 13:50

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ to gęsty, dość szeroki, zwarty, silnie rozgałęziony krzew liściasty z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Osiąga do 2 m wysokości i około 1,5 m szerokości.

Pieris japoński ‘Mountain Fire’
Autor: GettyImages Pieris japoński ‘Mountain Fire’

Spis treści

  1. Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - opis
  2. Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - kwiaty
  3. Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - podłoże, stanowisko
  4. Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - zastosowanie

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - opis

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ ma wzniesione i gęsto ulistnione pędy. Zimozielone liście mają 8 cm długości, są błyszczące, lancetowate, ułożone na pędach w okółkach po 6–8 sztuk, mają jaśniejsze, matowe spody. Dojrzałe blaszki liściowe są skórzaste, ciemnozielone. Młode, wczesnowiosenne przyrosty są cienkie i delikatne, karminowoczerwone, latem brunatnieją, a do zimy stają się całkowicie zielone.

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - kwiaty

Kwitnie niezbyt obficie. Białe, dzwonkowate, pojedyncze kwiaty, zebrane na szczytach pędów w wiechowate kwiatostany, o długości około 10 cm, pojawiają się w kwietniu. Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać, aby nie obciążać rośliny wysiłkiem zawiązywania owoców i nasion.

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - podłoże, stanowisko

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ najlepiej rośnie na stanowiskach zacisznych, na lekko wilgotnych, żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i ciepłych glebach, o odczynie kwaśnym (pH 4,5–5,5). Odmiana ta urośnie zarówno w cieniu, jak i w słońcu oraz w półcieniu, ale na bardziej nasłonecznionych stanowiskach młode przyrosty są jaskrawiej wybarwione, a kwitnienie – obfitsze. Podłoże dla pierisa powinno być, ale dobrze zdrenowane, w przeciwnym wypadku przy nadmiarze wody w obrębie bryły korzeniowej, roślina może być porażana przez choroby odglebowe, powodujące zgniliznę korzeni (może to prowadzić nawet do śmierci rośliny).

Starsze osobniki stają się bardziej odporne na suszę. Roślina średnio odporna na mróz. Młode rośliny, sadzone w chłodniejszych miejscach mogą wymagać na zimę kopczykowania korą i okrycia krzewów agrowłókniną. Jeśli jesień jest szczególnie sucha, warto roślinę obficie podlać, co pomoże jej zmagazynować zapas wody na zimę. Także w szczególnie suche, bezmroźne zimy roślinę warto nieco podlać.

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ - zastosowanie

Pieris japoński ‘Mountain Fire’ świetnie prezentuje się na rabatach w towarzystwie innych roślin wrzosowatych. Można go też uprawiać w większych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę. Doskonały do nasadzeń leśnych, na obwódki rabat i do naturalistycznych, nieformowanych szpalerów. Może być rozmnażany przez sadzonki (półzdrewniałe i zdrewniałe), pobierane po kwitnieniu (VII/VIII) lub przez ukorzenione odkłady, odcięte od rośliny matecznej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł brązowa
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE