Wrzosiec krwisty - Erica carnea

2022-04-28 14:30

Wrzosiec krwisty pochodzi z obszarów górskich: z Alp i Apeninów. W Polsce jest bardzo popularny, zarówno sadzony w ogrodach, jak i jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz. Należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Spis treści

  1. Wrzosiec krwisty - opis
  2. Wrzosiec krwisty - warunki uprawy
  3. Wrzosiec krwisty - pielęgnacja
  4. Wrzosiec krwisty - zastosowanie

Wrzosiec krwisty - opis

Wrzosiec krwisty to niewielka krzewinka o wzniesionym, z czasem dywanowym pokroju. W grupie tworzy zwarte kępy. Osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Pędy są cienkie i delikatne. Roślina jest zimozielona. Małe, igiełkowate, zielone lub żółte liście ułożone są po kilka w okółku. Wrzosiec krwisty kwitnie od lutego do kwietnia. Zwisające kwiaty dzbankowatego kształtu są zebrane w grona. Mogą być białe, różowe lub fioletowe.Roślina jest silnie miododajna, chętnie odwiedzają ja pszczoły.Ciekawą odmianą jest 'Vivellii' – odmiana karłowa, o fioletowych, dużych kwiatach, chętnie wykorzystywana do ozdoby ogrodów i balkonów.

Wrzosiec krwisty - warunki uprawy

Wrzosiec krwisty nie jest aż tak trudny w uprawie, jak inne wrzośce. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, z żyznym i przewiewnym podłożem. Nie zapominajmy o tym, aby gleba miała odczyn kwaśny oraz była umiarkowanie wilgotna. Roślina będzie rosła w miejscach półcienistych i w podłożu o odczynie obojętnym, ale wtedy nie możemy liczyć na obfite kwitnienie. Wrzosiec krwisty jest dość odporny na niskie temperatury. Sprawdzi się zarówno w uprawie w mieście, jak i poza nim.

Wrzosiec krwisty - pielęgnacja

Młode okazy wrzośca krwistego warto okrywać na zimę. W naszym klimacie wrzosiec dobrze zimuje, jednak młode rośliny zawsze są mniej wytrzymałe na niższe temperatury. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu naszej rabaty z wrzoścem. Ma on płytki system korzeniowy, który utrudnia mu pobierania wody z głębszych partii podłoża. Dość istotne jest cięcie wrzośców, które powinno się wykonywać co roku zaraz po przekwitnięciu. Dzięki temu roślina będzie się lepiej krzewić. Nie zwlekajmy długo z tym zabiegiem, roślina zawiązuje pąki kwiatowe jesienią. Wrzośców uprawianych w doniczkach starajmy się nie stawiać blisko kaloryferów lub urządzeń, które szybko się nagrzewają. Ciepłe i suche powietrze prowadzi do usychania rośliny. Wrzosiec krwisty rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub przez odkłady.

Wrzosiec krwisty - zastosowanie

Wrzosiec krwisty idealne nadaje się na skalne rabaty. To doskonała roślina okrywowa. Najładniej prezentuje się w grupie, z czasem tworzy zwarte dywany. Obok wrzosów to podstawowa roślina na wrzosowiska. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych. Z racji tego, że można go uprawiać w doniczce może być ozdobą balkonu, tarasu czy parapetu w domu.

Poznaj inne wrzośce:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia II - IV
Wysokość 10 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Jak sadzić drzewa i krzewy