Wrzosiec delikatny - Erica gracilis

2022-05-19 13:00

Wrzosiec delikatny to niewysoki krzew lub  krzewinka, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jego ojczyzną jest południowa Afryka, a głównie jej górzyste obszary w pobliżu wybrzeża Oceanu Indyjskiego, gdzie tworzy luźne krzewy, dorastające do 1 m wysokości.

Wrzosiec delikatny
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Wrzosiec - Erica gracilis
  2. Wrzośce uprawa i pielęgnacja
  3. Wrzośce w ogrodzie i w domu

Na naturalnych stanowiskach wrzosiec delikatny swą siłę wzrostu wrzosiec delikatny zawdzięcza ciepłemu klimatowi oraz wilgotnym, ale przepuszczalnym glebom o odczynie kwaśnym i znacznej ilości próchnicy.

Wrzosiec - Erica gracilis

Wrzosiec delikatny w naszym, chłodniejszym klimacie to wolno rosnąca, karłowa krzewinka, o poduszkowatym pokroju, dorastająca do 35 cm wysokości i podobnej szerokości. Tworzy dość zwarte kępy wzniesionych pędów, pokrytych gęsto okółkami jasnozielonych, zimozielonych, igiełkowatych liści, długości 4 mm, których spodnią stronę pokrywają liczne włoski, które w naturalnym środowisku gromadzą wodę z mgły, często występującej w pobliżu oceanu. Dzwonkowate, intensywnie różowe, pojedyncze kwiaty, długości około 4 mm, złożone z czterech zrośniętych płatków korony, są zebrane na wierzchołkowych częściach pędów w kwiatostany typu grono.

W obrębie gatunku występują dwie odmiany botaniczne, różniące się terminem kwitnienia:

  • Erica gracilis var. hiemlis - kwitnąca na przełomie zimy i wiosny,
  • Erica gracilis var. autumnalis - kwitnąca jesienią, znacznie bardziej popularna w uprawie, to od niej wywodzi się znaczna większość odmian uprawnych, rozpowszechnionych na rynku europejskim, których termin kwitnienia różni się i rozpoczynając się już w sierpniu, a kończąc na przełomie października i listopada.

Wiosną, po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy przyciąć.

Wrzośce uprawa i pielęgnacja

Wrzosiec delikatny najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Wymaga podłoża stale lekko wilgotnego i żyznego, z dużą domieszką próchnicy, o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i zacisznych, o wysokiej wilgotności powietrza. Roślina wrażliwa na mróz, w naszym klimacie z reguły nie przeżywa zimy, jest więc stosowana zazwyczaj jako roślina sezonowa lub jednoroczna. Jeśli chcemy, aby przetrwała zimę, należy przenieść ją na ten czas do chłodnego (10-15 st.C), jasnego pomieszczenia, gdzie przezimuje. Często podejmowane są próby uprawy wrzośca delikatnego w domu, jako rośliny doniczkowej, ale ze względu na niską wilgotność powietrza i zbyt wysoką temperaturę zimą, roślina rzadko przeżywa w takich warunkach dłużej niż kilka tygodni.

Wrzosiec delikatny rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Najlepiej ukorzeniają się rozgałęzione sadzonki wierzchołkowe i śródpędowe, z których usuwamy liście z dolnego fragmentu pędu, o długości około 0,5 cm. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki, które po pobraniu były przechowywane w temperaturze 2 st.C, przez kilkanaście dni (do 6 tygodni). Sadzonki sadzimy w podłożu z torfu wysokiego, przy wysokiej wilgotności powietrza (np. pod tunelem foliowym). Takie ukorzenianie trwa około 1 miesiąca.

Wrzośce w ogrodzie i w domu

Wrzosiec delikatny to doskonała roślina do ogrodów przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych oraz do założeń naturalistycznych. Świetnie sprawdzi się również w kompozycjach roślinnych na rabatach, w pojemnikach i jako jesienna roślina balkonowa.

Poznaj inne wrzośce:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia VIII - XI
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wysokość do 35 cm
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE