Wrzosiec delikatny - Erica gracilis

2020-07-16 15:36 Agnieszka Mike-Jeziorska
wrzosiec delikatny
Autor: Magdalena Michalak

Wrzosiec delikatny to niewysoki krzew lub  krzewinka, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jego ojczyzną jest południowa Afryka, a głównie jej górzyste obszary w pobliżu wybrzeża Oceanu Indyjskiego, gdzie tworzy luźne krzewy, dorastające do 1 m wysokości. Na naturalnych stanowiskach swą siłę wzrostu wrzosiec delikatny zawdzięcza ciepłemu klimatowi oraz wilgotnym, ale przepuszczalnym glebom o odczynie kwaśnym i znacznej ilości próchnicy.

>>Przeczytaj też: Wrzośce – rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną

Wrzosiec - Erica gracilis

Wrzosiec delikatny w naszym, chłodniejszym klimacie to wolno rosnąca, karłowa krzewinka, o poduszkowatym pokroju, dorastająca do 35 cm wysokości i podobnej szerokości. Tworzy dość zwarte kępy wzniesionych pędów, pokrytych gęsto okółkami jasnozielonych, zimozielonych, igiełkowatych liści, długości 4 mm, których spodnią stronę pokrywają liczne włoski, które w naturalnym środowisku gromadzą wodę z mgły, często występującej w pobliżu oceanu. Dzwonkowate, intensywnie różowe, pojedyncze kwiaty, długości około 4 mm, złożone z czterech zrośniętych płatków korony, są zebrane na wierzchołkowych częściach pędów w kwiatostany typu grono.

W obrębie gatunku występują dwie odmiany botaniczne, różniące się terminem kwitnienia:

  • Erica gracilis var. hiemlis - kwitnąca na przełomie zimy i wiosny,
  • Erica gracilis var. autumnalis - kwitnąca jesienią, znacznie bardziej popularna w uprawie, to od niej wywodzi się znaczna większość odmian uprawnych, rozpowszechnionych na rynku europejskim, których termin kwitnienia różni się i rozpoczynając się już w sierpniu, a kończąc na przełomie października i listopada.

 

Wiosną, po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy przyciąć.

>>Przeczytaj też: WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce

Wrzośce uprawa i pielęgnacja

Wrzosiec delikatny najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Wymaga podłoża stale lekko wilgotnego i żyznego, z dużą domieszką próchnicy, o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych i zacisznych, o wysokiej wilgotności powietrza. Roślina wrażliwa na mróz, w naszym klimacie z reguły nie przeżywa zimy, jest więc stosowana zazwyczaj jako roślina sezonowa lub jednoroczna. Jeśli chcemy, aby przetrwała zimę, należy przenieść ją na ten czas do chłodnego (10-15 st.C), jasnego pomieszczenia, gdzie przezimuje. Często podejmowane są próby uprawy wrzośca delikatnego w domu, jako rośliny doniczkowej, ale ze względu na niską wilgotność powietrza i zbyt wysoką temperaturę zimą, roślina rzadko przeżywa w takich warunkach dłużej niż kilka tygodni.

>>Przeczytaj też: Wrzosy i wrzośce: zabezpieczanie roślin przed zimą

Wrzosiec delikatny rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Najlepiej ukorzeniają się rozgałęzione sadzonki wierzchołkowe i śródpędowe, z których usuwamy liście z dolnego fragmentu pędu, o długości około 0,5 cm. Najlepiej ukorzeniają się sadzonki , które po pobraniu  były przechowywane w temperaturze 2 st.C, przez kilkanaście dni (do 6 tygodni). Sadzonki sadzimy w podłożu z torfu wysokiego, przy wysokiej wilgotności powietrza (np. pod tunelem foliowym). Takie ukorzenianie trwa około 1 miesiąca.

Wrzośce w ogrodzie i w domu

Wrzosiec delikatny to doskonała roślina do ogrodów przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych oraz do założeń naturalistycznych. Świetnie sprawdzi się również w kompozycjach roślinnych na rabatach, w pojemnikach i jako jesienna roślina balkonowa.

Poznaj inne wrzośce:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia VIII - XI
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wysokość do 35 cm