Azalia japońska - Rhododendron japonicum

2020-07-16 15:58 Agnieszka Mike-Jeziorska
Azalia japońska
Autor: Konrad Kalbarczyk

Azalie japońskie to wolno rosnące (karłowe), kępiaste, zwarte krzewy, należące do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ich ojczyzną jest Japonia, skąd zostały sprowadzone około 1860 roku.  Pierwsze sprowadzone egzemplarze kwitły na różowo, ale po wielokrotnych krzyżówkach w grupie tej są rośliny o dużych kwiatach, w wielu odcieniach czerwieni, różu, bieli i fioletu, często pełne.  Rośliny zakwitają w maju.

Azalie japońskie

Azalie japońskie osiągają po 10 latach  0,5–1,2 m wysokości i kształt gęstej, spłaszczonej kuli, są z reguły szersze niż wyższe. Mają jasne, pół zimozielone, delikatnie owłosione liście, które są dwu sezonowe.  Oznacza to , że każdy liść żyje dwa lata, stąd część z nich zawsze pozostaje na zimę na roślinie.

Azalia japońska - uprawa

Azalie japońskie preferują stanowisko półcieniste, glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną (w suche sezony należy je dodatkowo podlewać), o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Pąki tych roślin są dość wrażliwe na mróz, ale, ze względu na niewielkie rozmiary - dość dobrze zimują pod śniegiem. Jedynie w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy należy je okrywać stroiszem lub siatką cieniującą. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

>>Przeczytaj też: AZALIE UPRAWA. Nawożenie azalii

Azalie japońskie doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

Poznaj odmiany azalii japońskiej:

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty